Drukuj

12.01.2005 Program restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG S.A. - stan realizacji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. realizuje działania określone w rządowym Programie restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG S.A. przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 5 października 2004 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. realizuje działania określone w rządowym Programie restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG S.A. przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 5 października 2004 r.
Obecnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wspólnie z doradcami prowadzi prace nad przygotowaniem prospektu emisyjnego spółki. Prospekt powinien być gotowy do końca I kwartału 2005 roku. Do tego czasu zostaną opracowane analizy przedprywatyzacyjne i wyjaśnione zostaną szczegóły dotyczące m.in. ostatecznej struktury oferty spółki. Prace te prowadzą obecnie doradcy prywatyzacyjni wybrani przez PGNiG S.A.: firmy HSBC oraz Weil, Gotshal and Manges.
Debiut akcji PGNiG S.A. na GPW nastąpić ma zgodnie z zapisami programu rządowego w końcu pierwszego półrocza tego roku. Będzie to jeden z większych debiutów giełdowych planowanych na 2005 rok i powinien on przyczynić się do wzmocnienia rynku kapitałowego w Polsce. Dzięki środkom pozyskanym na Giełdzie, możliwe staną się restrukturyzacja finansowa oraz przeprowadzenie inwestycji zwiększających poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju i podnoszących wartość firmy. Chodzi o zwiększenie wydobycia gazu ziemnego z 4,1 mld m sześc. w 2003 roku do 5,5 mld m sześc. w latach 2006-2007 oraz budowę podziemnych magazynów gazu, które umożliwią powiększenie zapasów gazu. Według planów pojemności magazynowe mają zostać zwiększone z obecnych 1,5 mld m sześc. do około 3 mld m sześc. w ciągu najbliższych lat. Ważne jest również połączenie polskiego systemu gazociągów z systemem niemieckim i budowa interconnectora umożliwiającego zarówno import jak i eksport gazu.
Zgodnie z programem restrukturyzacji i prywatyzacji spółki, PGNiG zawrze ze spółką zarządzającą systemem przesyłowym PGNiG Przesył Sp. z o.o umowę leasingu gazociągów. Umowa w tej sprawie została już wstępnie uzgodniona. Zakończono prace nad ostateczną wyceną majątku, który będzie leasingowany przez PGNiG-Przesył a w kolejnych latach wykupiony. Według programu prywatyzacji i restrukturyzacji odkupowanie majątku przez PGNiG Przesył od PGNiG S.A. powinno rozpocząć się najpóźniej w listopadzie 2006 roku. Skarb Państwa ma przed debiutem giełdowym nabyć udziały PGNiG Przesył od PGNiG S.A. Zgodnie z decyzją rządu, infrastruktura gazownicza pozostanie w ten sposób pod kontrolą państwa. Do przeprowadzenia tego procesu konieczna jest zgoda wierzycieli PGNiG S.A. Rozmowy na ten temat trwają.
Do 2006 roku w strukturze PGNiG pozostanie działalność poszukiwania oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z zasobów krajowych. Jej wydzielenie nastąpi po uzyskaniu przez MSP zgody Rady Ministrów na ten proces i po wprowadzeniu akcji PGNiG do obrotu publicznego oraz przeprowadzeniu restrukturyzacji finansowej. Podobnie sześć spółek dystrybucji gazu, które zostały wydzielone z PGNiG S.A. 1 stycznia 2003 roku, pozostaną pod kontrolą spółki-matki.
W ciągu sześciu miesięcy od debiutu giełdowego PGNiG Skarb Państwa podejmie decyzję o sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji spółki na giełdzie. Sprzedaż akcji PGNiG przez MSP umożliwi objęcie 15% akcji spółki przez jej pracowników. Z szacunków wynika, że do objęcia akcji spółki będzie uprawnionych ponad 61 tys. osób.
Po przeprowadzeniu wszystkich transakcji: podwyższenia kapitału, sprzedaży pakietu akcji przez MSP oraz udostępnienia akcji pracowniczych, Skarb Państwa zachowa minimum 51% udziałów w spółce.
***

W 2004 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało około 13,4 mld m sześc. gazu ziemnego czyli o prawie 1 mld m sześc. gazu więcej niż w 2003 roku. Powodem wzrostu ilości sprzedanego gazu było zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny klientów PGNiG m.in. zakładów azotowych i hut oraz sektora energetyki. Spółka sukcesywnie zwiększa też wydobycie gazu krajowego, które w 2004 r. wyniosło ok. 4,3 mld m sześc., co stanowi ponad 32% zużycia gazu w Polsce.
***
Informacja nie stanowi akcji informacyjnej w rozumieniu Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Powrót