Drukuj

17.01.2012 Podsumowanie konkursu „Bezpieczniej z prądem”

Uroczysta gala finałowa, która odbyła się 12 stycznia br. w siedzibie PSE Operator w Konstancinie-Jeziornie, zakończyła VII ogólnopolską edycję konkursów edukacyjnych zorganizowanych w ramach programu „Bezpieczniej z prądem”.

Była to największa z dotychczas zorganizowanych uroczystości. Udział w niej wzięło ponad 200 zaproszonych gości. Na galę przybyli finaliści, ich opiekunowie, nauczyciele, przedstawiciele patronów honorowych i partnerów strategicznych oraz wspierających program.
Tegoroczna edycja konkursów edukacyjnych „Bezpieczniej z prądem” została zorganizowana po raz pierwszy przez PSE Operator. Pokazała ona rosnące zainteresowanie dzieci ze szkół podstawowych gimnazjów konkursami o tematyce energetycznej oraz kreatywność młodzieży w wizualizacji znaczenia energii. Świadczy o tym ilość oraz poziom merytoryczny i artystyczny prac, jakie wpłynęły na konkurs z każdej kategorii.

Obrazek   


W programie w charakterze inicjatora i partnera merytorycznego wystąpiło Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) oraz w roli partnerów strategicznych uczestniczyli TAURON Dystrybucja, Energa we współpracy z Energa Operator. Ponadto program był wspierany przez spółki obszarowe Grupy Kapitałowej PSE Operator: PSE-Centrum, PSE-Północ, PSE-Południe, PSE-Wschód oraz PSE-Zachód. Wzorem lat ubiegłych, podsumowanie każdej edycji programu miało uroczysty charakter. W tym roku finał miał miejsce po raz drugi w siedzibie PSE Operator w Konstancinie-Jeziornie. Uroczystą galę „Bezpieczniej z prądem” poprowadził Aleksander Kowal - tegoroczny maturzysta, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego w Warszawie. Na uroczystość rozdania nagród w VII edycji konkursów „Bezpieczniej z prądem” do siedziby PSE Operator przyjechali laureaci obu etapów konkursów z całej Polski, ich opiekunowie i nauczyciele. W wydarzeniu również uczestniczyli przedstawiciele patronów honorowych i partnerów programu: Maciej Kaliski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Marek Woszczyk – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Zofia Piber -  reprezentująca Departament Kształcenia Ogólnego i Wychowania w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Aleksandra Palczewska - przedstawiciel Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Barbara Sochal - Dyrektor Zespołu Spraw Społecznych i Prawa Administracyjnego w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, Andrzej Pazda – Dyrektor PTPiREE, Tadeusz Szczepański Prezes PSE–Północ, Leszek Jastrzębiowski Prezes PSE–Wschód, Adam Hoffa Prezesa PSE–Zachód, Katarzyna Boguszewska – Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji w Komendzie Głównej Straży Pożarnej, Marek Głaz - Przewodniczący Rady Pracowników PSE Operator oraz gospodarz gali - Zarząd PSE Operator. 
Gości powitał p. Henryk Majchrzak, Prezes Zarządu PSE Operator. W przystępny i interesujący sposób opowiedział młodym ludziom jak powstaje i w jaki sposób jest przesyłana energia elektryczna. Podkreślił związek między dzisiejszym rozwojem a koniecznością racjonalnego korzystania z energii elektrycznej i ochroną środowiska dla przyszłych pokoleń. Odnosząc się do całości programu edukacyjnego wskazał na kreatywność, jako klucz do tworzenia nowych rozwiązań i wynalazków. W wystąpieniu odwołał się do genialnego artysty i inżyniera Leonarda da Vinci  oraz Jamesa Watta - twórcy kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, od której rozpoczęła się rewolucja przemysłowa i od którego nazwiska nazwano jednostkę mocy. Swoje słowa uznania dla uczestników programu skierował p. Maciej Kaliski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Podkreślił, że w konkursach „Bezpieczniej z prądem” wzięło udział łącznie ponad 80 tys. dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. Pan Marek Woszczyk - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przypominał o potrzebie rozsądnego użytkowania energii elektrycznej. W swoim wystąpieniu nawiązał do innej postaci w świecie elektroenergetyki - Thomasa Edisona – jednego z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie.

Obrazek    Obrazek 


W dalszej części wystąpień p. Barbara Sochal - Dyrektor Zespołu Spraw Społecznych i Prawa Administracyjnego w Biurze Rzecznika odczytała „List Rzecznika Praw Dziecka”, w którym znalazły się gratulacje dla laureatów i słowa uznania dla inicjatora i organizatorów programu. Nagrody odebrali zwycięzcy i wyróżnieni w konkursach oraz ich nauczyciele. Nagrody otrzymały również szkoły, do których uczęszczają nagrodzone dzieci.

Laureaci konkursów „Bezpieczniej z prądem”:
Konkurs plastyczny Na tropie przyjaznej energii elektrycznej w kategorii szkół podstawowych klas I – III
I miejsce:  Natalia Pierog, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zawoi
II miejsce: Wiktoria Zielińska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mogilnie
III miejsce: Patrycja Stycharz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Olszynie 
Konkurs literacki Wyprawa w nieznane – moja przygoda w tajemniczej krainie ekologicznej energii
w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI
I miejsce:  Natalia Cieszyńska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim
II miejsce: Emilia Setnicka, Szkoła Podstawowa w Jełowej
III miejsce: Magdalena Żłobińska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Tychach
Konkurs fotograficzny Energia elektryczna w obiektywie w kategorii gimnazjów
I miejsce:  Bartosz Ziobrowski, Gimnazjum nr 1 w Częstochowie
II miejsce: Weronika Anioł, Gimnazjum nr 5 w Legnicy 
III miejsce: Monika Szołtysik, Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym nr 4 w Zabrzu.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się występ artystyczny - pokaz iluzji w wykonaniu Macieja Pola, który swoimi magicznymi sztuczkami oczarował nie tylko młodą widownię. 
- Warto brać udział w konkursach „Bezpieczniej z prądem” – podkreślały zarówno dzieci, jak i nauczyciele. – Najmłodsi mogli zaprezentować swoje wizje artystyczne, myśląc o energii, jej roli w życiu człowieka, użytkowaniu i bezpieczeństwie, jak również nawiązując w swoich pracach do ochrony środowiska. - Prace laureatów są naprawdę ciekawe i do tego jeszcze są ładnie wyeksponowane na wystawie i w katalogu – komentowały gimnazjalistki. - Są świetne nagrody i bardzo podobał nam się występ iluzjonisty – jednogłośnie komentowały dzieci. Wspólną ideą, która przyświeca prowadzonemu już od 10 lat programowi „Bezpieczniej z prądem”, jest wychowanie młodych ludzi na świadomych użytkowników energii elektrycznej, dbających o środowisko oraz swoje najbliższe otoczenie.

Akcja wpisuje się w działania na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i społecznej odpowiedzialność przedsiębiorstw energetycznych. Mamy nadzieję, że program dalej będzie się rozwijał, a dzięki długofalowemu popularyzowaniu wiedzy i właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży, korzystanie z energii elektrycznej będzie bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

Powrót