Drukuj

23.05.2006 PGNiG oddziela handel od dystrybucji

Zarząd PGNiG SA przyjął koncepcję rozdzielenia działalności handlowej od technicznej dystrybucji gazu w Grupie Kapitałowej PGNiG. Zakłada ona przekształcenie 6 spółek gazownictwa w Operatorów Systemu Dystrybucji (OSD).  Z dotychczasowych spółek gazownictwa zostanie wydzielona działalność handlowa i przeniesiona do PGNiG SA.

Koncepcja została przedstawiona do konsultacji związkom zawodowym oraz organom rządowym. Zaproponowana koncepcja umożliwia spełnienie obowiązku prawnego rozdzielenia działalności handlowej od technicznej dystrybucji gazu, nałożonego przez ustawę Prawo energetyczne oraz Dyrektywę 2003/55/EC Parlamentu Europejskiego i Rady, co zgodnie z wymienionymi aktami prawnymi ma nastąpić najpóźniej do 1 lipca 2007 roku. Jednocześnie z wielu możliwości przekształceń realizujących ten obowiązek wybrano wariant optymalny dla maksymalizacji wartości PGNiG SA i zapewniający realizację zaleceń organów rządowych o wyposażeniu operatorów w majątek sieciowy (własność).

W Europie dopuszczalne i praktycznie stosowane są różne modele spełnienia wymogów Dyrektywy. W ramach przygotowań do wdrożenia zaleceń dyrektywy
PGNiG SA zleciło firmie Andersen Business Consulting przeprowadzenie analizy możliwych wariantów wydzielenia. Szczegółowej analizie poddano 10 wariantów, a następnie przyjęto rozwiązanie polegające na wydzielaniu działalności handlowej ze spółek gazownictwa i transferu (wraz z pracownikami i odpowiednią częścią majątku) do PGNiG SA. Jednocześnie 6 spółek gazownictwa zostałoby przekształconych w operatorów systemu dystrybucji.

Przyjęte rozwiązanie umożliwi:
• obniżenie kosztów działania,
• zwiększenie możliwości inwestycyjnych PGNiG SA
• poprawienie pozycji konkurencyjnej spółki
oraz ułatwi wprowadzenie jednolitej strategii handlowej i taryfowej wraz z jednolitymi standardami obsługi klienta.

W wyniku przekształceń pracodawcę zmieni w trybie art. 231 kodeksu pracy około 3,7 tys. spośród 16,7 tys. pracowników Spółek Gazownictwa. Przejęcie przez PGNiG S.A. praw i obowiązków pracodawcy nastąpi bez zmiany miejsca wykonywania pracy. Operację nie będzie się wiązała z żadnymi zwolnieniami pracowników poza tymi, które wcześniej zostały uzgodnione w programie restrukturyzacji zatrudnienia.

PGNiG SA dołoży wszelkich starań, aby przekształcenie zostało przeprowadzone w sposób nie odczuwalny dla klientów spółki – będą oni nadal obsługiwani na podstawie tych samych procedur i w tych samych miejscach. Ewentualne zmiany związane z ujednolicaniem procedur obsługi klientów będą następowały w późniejszym czasie.

Spółki gazownictwa po wyłączeniu działalności handlowej będą pełniły funkcje operatorów systemu dystrybucji. Pozostanie w nich zdecydowana większość dotychczasowego majątku (96-98%) i większość pracowników. W efekcie przekształcenia będą również neutralne z punktu widzenia wysokości płaconych przez spółki gazownictwa podatków lokalnych. Spółkom zostanie również zapewniona wymagana przez Prawo energetyczne niezależność działania od spółki zajmującej się handlem.

Obowiązek rozdzielania działalności handlu od dystrybucji obowiązuje we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Obecnie w krajach europejskich trwają bądź zostały już zakończone procesy przekształceń związane z realizacją Dyrektywy. W zdecydowanej większości przyjęto model zintegrowanego handlu gazem tak jak to uczynił PGNiG SA. Od wielu taki model jest z powodzeniem realizowany w Wielkiej Brytanii, gdzie z British Gas wydzielona zostały National Grid Transco, zajmujący się przesyłem i dystrybucją oraz Centrica realizująca poszukiwania i wydobycie, obrót oraz magazynowanie gazu.

Powrót