Drukuj

12.04.2011 PGNiG na największej platformie FPSO na świecie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA kończy przygotowania do wydobycia ropy i gazu ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NCS). Na początku maja 2011 r. na miejsce odwiertów dopłynie specjalna geostacjonarna pływająca platforma FPSO. Jest to największe tego typu urządzenie na świecie operujące w trudnych warunkach pogodowych. Produkcja, zgodnie z planem rozpocznie się już w drugiej połowie tego roku, a PGNiG SA będzie pierwszą polską spółką, wydobywającą ropę i gaz zagranicą na skalę przemysłową.

Tylko dzięki wydobyciu ze złoża Skarv PGNiG SA prawie podwoi roczną produkcję ropy, która obecnie wynosi 0,5 mln ton rocznie. Z norweskiego złoża popłynie bowiem 0,4 mln ton ropy w 2012 roku.  Oprócz ropy PGNiG będzie wydobywać z norweskiego złoża również gaz ziemny, na początku rocznie 0,4 mld metrów sześc.

Zagospodarowanie złoża Skarv to obecnie największy projekt inwestycyjny realizowany obecnie w Norwegii. To również pierwszy zagraniczny projekt w Grupie PGNiG, który przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne. Przy obecnych cenach rynkowych, planowany wolumen wydobycia pozwoli na osiągnięcie w Norwegii przychodów w wysokości ponad 500 milionów USD w 2012 roku. Należy dodać, że przychody będą generowane przy stosunkowo niewielkich kosztach własnych i braku obciążeń podatkowych w pierwszych latach produkcji.

Projekt Skarv - największa inwestycja na Norweskim Szelfie

PGNiG SA poprzez swoją spółkę PGNiG Norway posiada ok.12% udziałów w projekcie Skarv. Operatorem złoża jest BP (24% udziałów), a pozostali partnerzy w projekcie to Statoil (~36%) oraz E.ON Ruhrgas (~28%). Z tymi firmami PGNiG współpracuje też na innych koncesjach. Plan zagospodarowania obejmuje złoża Skarv i Idun, które zawierają łącznie 434 milionów baryłek ropy i gazu (udział PGNiG to ~52 mln boe). Całkowity koszt zagospodarowania wynosi 35,5 mld koron norweskich (z których PGNiG pokrywa około 2,1 mld złotych).

Złoże Skarv położone jest na Morzu Norweskim, około 300 km na północny-zachód od Trondheim, gdzie głębokość wody waha się pomiędzy 325 a 450 m. Koncesje wokół złoża Skarv posiadają znaczny potencjał do dalszych poszukiwań ropy i gazu. W 2010 roku PGNiG odkryło złoże Snadd North, którego zasoby są szacowane między 57-100 mln baryłek.

Koncepcja zagospodarowania opiera się na platformie wydobywczej, magazynowania, załadunku i rozładunku (FPSO), która była budowana przez ostatnie trzy lata w Korei Południowej. Na początku marca tego roku platforma dotarła do Norwegii. To największa na świecie jednostka FPSO, operująca w trudnych warunkach pogodowych, o długości kadłuba  292 metrów szerokości 51 metrów. Ładowność platformy FPSO wynosi 880.000 baryłek. Jej szacowana wartość to ponad 2 mld dolarów. Techniczny czas eksploatacji platformy FPSO wynosi co najmniej 25 lat. Wszelkie modyfikacje na platformie mogą odbywać się na pełnym morzu.

Ropa wydobyta ze złoża Skarv będzie sprzedawana na rynku międzynarodowym, natomiast gaz ma według planów trafić do wybrzeża Niemiec. PGNiG ma możliwość sprzedaży tego gazu w różnych krajach, ale mógłby być również sprowadzony do Polski z terminalu Emdem.

Finansowanie działalności PGNiG w Norwegii

Działalność poszukiwawczo-wydobywcza na terenie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego prowadzi PGNiG Norway, która została założona w 2007 roku. Jedynym udziałowcem spółki jest PGNiG SA, a kapitał zakładowy wynosi 951 milionów koron norweskich (NOK). Spółka zatrudnia międzynarodowy zespół 21 pracowników i posiada udziały w 8 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na NCS. Głównym aktywem spółki są udziały w złożu Skarv. PGNiG SA kupiło je w lutym 2007 r. od ExxonMobil za 360 mln USD. We wrześniu tego samego roku spółka uzyskała zgodę norweskich władz (prekwalifikację) na prowadzenie działalności na NCS, a w październiku sfinalizowała transakcję z ExxonMobil. W ciągu ostatnich czterech lat, PGNiG pozyskało w Norwegii wydobywalne zasoby w wysokości 71 mln baryłek ekwiwalentu ropy i gazu w złożach Skarv, Snadd i Gråsel.

Do końca 2010 roku PGNiG Norway AS zainwestowała w projekt Skarv około 820 mln USD (włączając cenę zakupu), które pochodziły od PGNiG S.A. (660 mln USD) oraz banków (160 mln USD). Dla zakończenia projektu prowadzącego do rozpoczęcia wydobycia konieczne jest zainwestowanie jeszcze około 140 mln USD w latach 2010 -13. Pozostałe środki zostaną pozyskane w ramach kredytu RBL (Reserved Based Loan - „kredyt w oparciu o rezerwy"). W 2010 r. PGNiG Norway podpisało umowę kredytową w wysokości 400 milionów dolarów z siedmioma bankami. To pierwsze w historii PGNiG i jedno z pierwszych w Europie Środkowej finansowanie w ramach formuły RBL.

Norweski Szelf Kontynentalny

Norwegia to drugi największy eksporter gazu i szósty największy eksporter ropy na świecie. Produkcja ropy (wraz z kondensatem) to około 2,3 mln bbl na dobę, a produkcja gazu to około 103 mld m3. Zgodnie z przewidywaniami sprzedaż gazu z NCS w najbliższych nadal będzie rosła.

W ostatnich latach istotnie wzrosła produkcja gazu z NCS. Według prognoz udział gazu w łącznej produkcji z NCS wzrośnie z 43% w 2009 roku do ponad 50% w kolejnych latach. Jest to związane z naturalnym wyczerpywaniem się złóż ropy i stopniowym odzyskiwaniem gazu z tych złóż .

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy

Powrót