Drukuj

01.06.2009 PGNiG i Tauron zbudują blok gazowy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Tauron Polska Energia SA będą kontynuować współpracę w zakresie wspólnej budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Stalowa Wola. Planowana inwestycja może być zakończona w 2013 roku. Jej szacunkowy koszt to ok. 1,8 mld złotych.

Zgodnie z założeniami nowy blok energetyczny w Stalowej Woli będzie miał moc ok. 400  megawatów i będzie największym oraz najbardziej nowoczesnym obiektem wytwórczym w Polsce opartym na gazie. W zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na paliwo może wynieść do 0,5 mld m³ gazu ziemnego rocznie. Zastosowana technologia zapewni dotrzymanie wszystkich parametrów ekologicznych przy bardzo wysokiej sprawności.

Nowy blok gazowy jest szansą dla rozwoju regionu i przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Podkarpacia.

Od czasu podpisania przez Tauron SA i PGNiG SA, jesienią 2008 roku, listu intencyjnego o współpracy w zakresie budowy zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni, wytwarzania energii elektrycznej w oparciu między innymi o gaz ziemny, przygotowano m.in. studium wykonalności projektu, zaakceptowano większość kwestii o charakterze technicznym. Podjęto również decyzję o wspólnej wycenie ewentualnych aportów oraz całej należącej do Grupy Tauron Elektrowni Stalowa Wola SA w jej obecnym kształcie. Opinia w tej kwestii ma być przedstawiona zarządom PGNiG SA i Tauron SA do końca czerwca br.

Dotychczasowe prace wskazują na zasadność realizacji projektu dla obu partnerów, m.in. pod kątem ich strategii. Tauron, jako krajowy lider sprzedaży energii, zakłada w swej strategii korporacyjnej (w obszarze wytwarzanie) dywersyfikację struktur wytwórczych poprzez wykorzystanie paliwa gazowego. PGNiG w swojej strategii zakłada wydłużenie łańcucha wartości i poszerzenie zakresu działalności o wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną.

Partnerzy przewidują realizację projektu na równych zasadach, zarówno w zakresie praw, jak i obowiązków.

PGNiG SA jest gotowe zapewnić dostawy gazu ziemnego do projektu oraz zainteresowane jest wykorzystaniem 50 procent mocy bloku, w celu produkcji energii elektrycznej dla własnych potrzeb handlowych. Ostateczną decyzję o formie realizacji projektu partnerzy podejmą po zakończeniu analiz biznesowych.

***

Tauron Polska Energia SA jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, holderem w grupie kapitałowej, w której prowadzona jest działalność związana z wydobyciem węgla, wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła, dystrybucją energii elektrycznej, obrotem energią elektryczną oraz dystrybucją i sprzedażą ciepła. Jako lider sprzedaży detalicznej energii elektrycznej w Polsce i drugi największy jej wytwórca Grupa Tauron zakłada dywersyfikację swoich struktur wytwórczych poprzez wykorzystanie paliwa gazowego oraz rozwijanie technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce i prowadzi działalność związaną z poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W swojej strategii PGNiG zakłada wydłużenie łańcucha wartości i poszerzenie zakresu działalności, m.in. o wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o gaz ziemny oraz o obrót energią elektryczną.

Powrót