Drukuj

01.06.2017 PGNiG z kolejnym złożem gazu w Wielkopolsce

Zaledwie kilka dni po informacji o nowym złożu w okolicach Środy Wielkopolskiej, PGNiG dokonało kolejnego odkrycia, tym razem na terenie gminy Rokietnica. Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczeg o nazwie Rokietnica 5H na koncesji Pniewy – Stęszew, na której PGNiG SA jest samodzielnym operatorem prac.

Prace poszukiwawcze specjalistów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wykonywano w utworach piaskowych piaskowców tzw. czerwonego spągowca. Dzięki  zastosowaniu nowych rozwiązań z zakresu wiercenia horyzontalnego sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H, na koncesji Pniewy - Stęszew (nr 14/2001/p). Osiągnął on głębokość 3625 metrów, a jego całkowita długość wynosi 4255 metrów, w tym około  400 metrów odcinka poziomego.  

W wyniku opróbowania otworu Rokietnica-5H uzyskano przemysłowy przypływ gazu ziemnego o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej około 85%. Aktualnie w otworze prowadzony jest test produkcyjny, którego zadaniem jest określenie parametrów eksploatacyjnych złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności, około 70 mln m3 na rok, potwierdziły wcześniejsze założenia geologiczne.  

Postęp technologiczny kluczem do sukcesu

Nowo odkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia firmy z innowacyjnymi rozwiązaniami, systematycznie dokonujemy kolejnych odkryć, zwiększając możliwości wydobywcze Grupymówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.   

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H w styczniu 2017 r.  na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie „Pniewy-Stęszew”.  PGNiG jest samodzielnym operatorem prac na tej koncesji, która obejmuje powierzchnię ok. 1 000 km2.

Dodatkowych informacji udziela:
Departament Public Relations PGNiG SA,
tel.: (22) 589 4701, (22) 589 4449, e-mail: media@pgnig.pl

Powrót