Drukuj

23.06.2003 Nowe warunki dostaw gazu ziemnego z Rosji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. podpisało aneks do długoletniego kontraktu z Gazpromem.

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. zawiadamia o podpisaniu dnia 23 czerwca 2003 roku aneksu nr 20 do kontraktu kupna-sprzedaży rosyjskiego gazu ziemnego do Polski, zawartego pomiędzy PGNiG S.A., a OAO Gazprom 25 września 1996 roku.
Podstawą do podpisania aneksu był protokół dodatkowy do porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów i dostawach rosyjskiego gazu do Polski z dnia 25 sierpnia 1993 roku, który Wicepremierzy Polski i Rosji, Marek Pol i Wiktor Christienko podpisali 12 lutego 2003 roku w Warszawie.
Celem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. było zawarcie w aneksie:
    * zapisów o zmniejszeniu ilości gazu, jaki PGNiG S.A. zobowiązało się kupić od Gazpromu w czasie obowiązywania kontraktu z 1996 roku. Wobec wolniejszego rozwoju rynku gazowego w Polsce i niższych prognoz zapotrzebowania kraju na gaz w stosunku do wielkości prognozowanych w I połowie lat 90-tych, pozostawienie dotychczasowych zapisów o wielkości dostaw naraziłoby PGNiG S.A. na poniesienie wielomiliardowych strat,
    * trwałego zabezpieczenia optymalnych dla PGNiG S.A. technicznych warunków dostaw, które pozwolą efektywnie dostarczać gaz do polskich odbiorców oraz zachować możliwość realizacji dostaw gazu, kupowanego po niższych cenach, od innych dostawców poprzez punkty zdawczo-odbiorcze zlokalizowane na wschodniej granicy Polski,
    * złagodzenia terminów realizacji dostaw w okresie letnim tak, aby kontrakt w większym stopniu uwzględniał sezonowość popytu na gaz ziemny. Obniżenie wielkości importowanego gazu ziemnego pozwoli na zintensyfikowanie krajowego wydobycia.
Podpisany w dniu dzisiejszym aneks nr 20 wprowadza postulowane przez PGNiG zmiany w następujący sposób:
1. Podpisany aneks ogranicza wielkość dostaw gazu pozostających do realizacji z przewidzianych w kontrakcie 218,9 mld m3 do 161,4 mld m3. Dodatkowo wydłuża czas realizacji dostaw o dwa lata poza czas określony w kontrakcie, tj. z 2020 roku do 2022 roku. Stanowi to redukcję zobowiązań zakupowych PGNiG S.A. wynikających z kontraktu o 26,3%.
2. Określa cztery punkty zdawczo-odbiorcze, przez które realizowane będą dostawy gazu. Każdego roku 2,88 mld m3 gazu przesyłane będzie przez punkt zlokalizowany w Kondratkach, gazociągiem zbudowanym w ramach realizacji porozumienia międzyrządowego z 1993 roku. Pozostałe dostawy realizowane będą przez trzy inne punkty zdawczo-odbiorcze (Wysokoje, Drozdowicze i Tietierowka).
3. Ogranicza się ilość gazu, jaką PGNiG S.A. zmuszone jest sprowadzić w czasie kwartałów letnich, charakteryzujących się niższym zapotrzebowaniem na gaz. Dotychczas kontrakt zobowiązywał PGNiG S.A., aby w każdym z dwóch kwartałów letnich (II i III kwartał) importowało nie mniej niż ściśle określony procent rocznych ilości kontraktowych tzw. minimum kwartalne. Aneks nr 20 zmniejsza zobowiązania PGNiG S.A. poprzez wprowadzenie w to miejsce zapisu o obowiązku odebrania minimalnych ilości w czasie trwania całego półrocza letniego (II i III kwartał łącznie) tzw. minimum letnie. Zapisy aneksu obniżają o trzy punkty procentowe część rocznych dostaw gazu, które PGNiG musi odbierać w okresie cechującym się najniższym zużyciem gazu w Polsce (II i III kwartał roku). Pozwoli to PGNiG S.A. ograniczyć nakłady inwestycyjne na budowę pojemności magazynowych i koszty sezonowego magazynowania gazu.
Podpisany Aneks nr 20 wypełnia wszystkie postanowienia merytoryczne protokołu dodatkowego, który Wicepremierzy Polski i Rosji, Marek Pol i Wiktor Christienko podpisali 12 lutego 2003 roku w Warszawie. Przekroczono jedynie termin 1 marca 2003 roku, jaki protokół dodatkowy wyznaczył OAO Gazpromowi oraz PGNiG S.A. na zawarcie aneksu.
Powrót