Drukuj

08.02.2006 List Intencyjny z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Dzisiaj, 8 lutego 2006 r., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisały List Intencyjny dotyczący współpracy przy przygotowaniu projektu dostaw do Polski skroplonego gazu ziemnego (LNG).

PGNiG SA planuje również podpisanie Listu Intencyjnego z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA.

Obecnie w PGNiG SA trwa przetarg na wybór konsorcjum, które przygotuje „Studium Wykonalności i Założeń Techniczno–Ekonomicznych importu LNG do Polski”. Rozpoczęły się już negocjacje z firmami, które zostały zakwalifikowane na tzw. krótką listę w wyżej wymienionym postępowaniu przetargowym.

Zakończenie przetargu powinno nastąpić w lutym br. Wybrane konsorcjum firm dokona także analizy lokalizacji terminalu skroplonego gazu ziemnego na polskim wybrzeżu. Na tej podstawie zostanie wybrane optymalne miejsce powstania takiego terminalu. Podpisanie Listów Intencyjnych z Zarządem Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu SA, a w przyszłości także z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA ma na celu usprawnienie prac nad wyborem lokalizacji terminalu.

***


W październiku 2005 r. PGNiG SA ogłosiło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie „Studium Wykonalności i Założeń Techniczno – Ekonomicznych importu LNG do Polski” w trybie negocjacji z ogłoszeniem.
Wybrane konsorcjum wykonać ma pełną analizę i prace przygotowawcze do inwestycji budowy terminalu i uruchomienia dostaw gazu skroplonego do Polski.
Zainteresowanie udziałem w przetargu wyraziło osiem międzynarodowych konsorcjów, które w listopadzie 2005 r. złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Po przeanalizowaniu formalnych wniosków na krótką listę zakwalifikowane zostały cztery z nich. Po przeprowadzeniu negocjacji możliwy będzie wybór wykonawcy i rozpoczęcie prac. Opracowanie Studium powinno zakończyć się jeszcze w tym roku.

• Podstawowe założenia technologiczne
- przepustowość terminala: 3 do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie;
 (rozważana jest etapowość rozruchu)
- 2 zbiorniki po około 100 000 m3 pojemności
- koszt inwestycyjny: około 400 mln Euro, bez kosztu statków;
- koszt włączenia do systemu około 30 do 100 mln Euro
- ilość potrzebnych statków: około 3 sztuk;
- możliwość dalszej rozbudowy instalacji;
- przewidywane źródła dostaw; Algieria, Egipt, Libia, Nigeria, Norwegia, Katar

Projekt LNG, czyli budowa terminalu i sprowadzanie gazu skroplonego statkami, to możliwość dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Ta coraz powszechniej używana na świecie technologia, zapewnić może elastyczne dostawy gazu z kierunków takich jak Afryka Północna, Bliski Wschód czy Norwegia. PGNiG SA prowadzi prace związane z przygotowaniem projektu jako jednym z branych pod uwagę rozwiązań umożliwiających zróżnicowanie źródeł dostaw gazu.

Harmonogram projektu

1) zakończenie Studium Wykonalności – IV kwartał 2006
2) faza projektowa i uzyskiwania pozwoleń: koniec 2006 /2007;
3) budowa terminalu: 2007 – 2010;
4) rozpoczęcie eksploatacji terminalu: koniec 2010.

Powrót