Drukuj

24.02.2009 Komunikat Rzecznika Prasowego PGNiG SA dotyczący planowanych inwestycji

W związku z artykułem pt." Rur wiele, a gaz będzie i tak od Gazpromu", opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej w dniu 24 lutego 2009 roku uprzejmie informuję, że teza dotycząca zmniejszenia przez PGNiG SA wydobycia krajowego oraz sugestie dotyczące budowy nowych gazociągów, którymi miałby być sprowadzany gaz głównie z Rosji są nieprawdziwe. Nadużyciem jest natomiast uzasadnianie tych tez wybranymi w sposób tendencyjny fragmentami wypowiedzi Radosława Dudzińskiego, wiceprezesa Zarządu PGNiG SA ds. Strategii, wygłoszonymi podczas konferencji „ II Szczyt Gazowy Europy Środkowej" w dniu 23 lutego 2009 roku.

Przyjęta w listopadzie 2008 roku Strategia PGNiG SA do 2015 roku, - o której podczas Szczytu Gazowego mówił również wiceprezes R. Dudziński - zakłada realizację inwestycji, które przełożą się zarówno na wzrost wartości spółki, jak i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. PGNiG SA zamierza w ciągu najbliższych kilku lat przeznaczyć od 25 do 32 miliardów złotych m.in. na wzrost wydobycia gazu i poszukiwania nowych zasobów, a także na budowę i rozbudowę podziemnych magazynów gazu oraz projekty dywersyfikacyjne.

PGNiG SA konsekwentnie realizuje projekt zwiększenia wydobycia krajowego gazu. Na wydobycie, ale również na poszukiwania nowych zasobów w tegorocznym budżecie zarezerwowano ponad miliard złotych. O konieczności zwiększenia wydobycia krajowego gazu ziemnego, również w kontekście wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski, mówił także podczas szczytu gazowego wiceprezes R. Dudziński. Zawarte w artykule sugestie o możliwości ograniczenia wydobycia nie mają więc uzasadnienia.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, a także ekonomicznego istotna jest również dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski. Oprócz projektów mających charakter strategiczny, jak terminal LNG, Skanled i Baltic Pipe ważne są połączenia z systemem gazowniczym Unii Europejskiej. PGNiG SA planuje budowę łączników, którymi można będzie zarówno importować gaz do Polski, jak i eksportować do krajów sąsiednich w przypadku jego nadwyżki.

Dlatego nieprawdziwa jest sugestia autora artykułu, że nowymi gazociągami będziemy sprowadzać do Polski głównie gaz z Rosji.

Dzięki budowie łącznika na granicy polsko-czeskiej, można będzie sprowadzać do Polski gaz z planowanego gazociągu Nabucco. W ramach tego projektu PGNiG SA zadeklarowało już zapotrzebowanie na 1 miliard metrów sześciennych gazu. Z kolei nowy gazociąg na granicy polsko -niemieckiej umożliwiłby odbiór gazu od dostawców z Europy Zachodniej.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót