Drukuj

13.01.2009 Komunikat prasowy PGNiG i Zakładów Azotowych "Puławy" o podpisaniu porozumienia o współpracy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Zakłady Azotowe „Puławy" SA podpisały 12 stycznia 2009 roku porozumienie o wspólnej realizacji projektów inwestycyjnych, opartych na wykorzystaniu gazu ziemnego, w szczególności ze źródeł krajowych.

W ramach porozumienia „Puławy" wspólnie z PGNiG rozważą przygotowanie projektów inwestycyjnych, polegających na wykorzystaniu gazu ziemnego, w tym także takich, które mogłyby być usytuowane w innych krajach, w których prowadzona jest eksploatacja złóż gazu.

„Chcemy przygotować wspólnie dobre projekty inwestycyjne, które pozwolą na większe wykorzystanie gazu ziemnego, zwłaszcza ze złóż krajowych" - mówi Michał Szubski Prezes Zarządu PGNiG SA. 

Rozważane są m.in. instalacje zwiększające moce produkcyjne „Puław", takie jak np. instalacje do produkcji nawozów mineralnych lub innych produktów, które powstają na bazie gazu. Nie wykluczono też realizacji innych projektów inwestycyjnych. Obie firmy ustaliły również, że w przypadku lokalizacji projektu w kraju, w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę Puławy.

„Liczymy, że podpisane porozumienie umożliwi w przyszłości zwiększenie mocy produkcyjnych i wzmocnienie pozycji „Puław" oraz naszego regionu. Spółki są w dobrej sytuacji finansowej, co gwarantuje powodzenie planowanych przedsięwzięć" - uważa Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Zakładów Azotowych „Puławy" S.A..

Porozumienie zostało zawarte do dnia 31 grudnia 2009 r. i może być przedłużone. W ciągu roku obie spółki określą warunki techniczno-ekonomiczne wykonalności projektu, poziom zapotrzebowania na surowce, w tym w szczególności na gaz ziemny, przygotują biznesplan oraz formę prawną realizacji projektu. Możliwe jest także powołanie spółki kapitałowej z równym udziałem obu firm.

W celu realizacji porozumienia Strony będą w miarę potrzeb powoływać specjalne Zespoły Robocze, do których zadań będzie należało przygotowanie i przedstawienie zarządom obu spółek szczegółowych koncepcji i warunków realizacji projektu.

Kontakt

Grzegorz Kulik                                                                    Joanna Zakrzewska

ZA Puławy SA                                                                    PGNiG SA

e-mail: gkulik@azoty.pulawy.pl                                              e-mail: joanna.zakrzewska@pgnig.pl

tel. (81) 565 21 76, 0 607 045 318                                      tel. (22) 691 79 30, 0 667 951 263

***

Zakłady Azotowe „Puławy" Spółka Akcyjna. Spółka giełdowa (od października 2005 r.), której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (50,75%). Działa obecnie na trzech głównych rynkach produktowych:

  • nawozów dla sektora rolniczego (mocznik, saletra amonowa, roztwór saletrzano-mocznikowy RSM, siarczan amonu) - czołowy producent w kraju i na świecie
  • melaminy (wykorzystywana do produkcji żywic syntetycznych, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle meblarskim, rynku farb i lakierów, przemyśle włókienniczym, czy papierniczym) - trzeci producent na świecie, jedyny producent w Polsce,
  • kaprolaktamu (tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji włókien tekstylnych, przemysłowych, do produkcji dywanów, czy żywic inżynieryjnych, stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i spożywczym) - jeden z dwóch producentów w Polsce.

Spółka jest największą Firmą w branży nawozowo-chemicznej w Polsce i liczącym się producentem na świecie. Około połowa jej przychodów pochodzi z eksportu.

***

PGNiG jest liderem rynku gazu w Polsce, której dominującym akcjonariuszem SA jest Skarb Państwa, który posiada 84,75% akcji. Działalność podstawowa spółki obejmuje:

  • poszukiwania i eksploatację złóż gazu ziemnego i ropy naftowej,
  • import,
  • magazynowanie,
  • obrót i dystrybucję paliw gazowych i płynnych.

W skład Grupy Kapitałowej PGNiG wchodzi obecnie 56 spółek o profilach produkcyjnym, handlowym i usługowym. specjalizują się w poszukiwaniu i eksploatacji złóż oraz usługach geologicznych i geofizycznych. Są to przedsiębiorstwa świadczące wyspecjalizowane usługi najwyższej jakości zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Strategiczne znaczenie mają spółki dystrybucyjne (regionalne Spółki Gazownictwa), dostarczające gaz dla ponad 6 mln klientów w całej Polsce.

Powrót