Drukuj

02.03.2006 Informacja w sprawie złożonego wniosku taryfowego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA złożyło w lutym w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek taryfowy i obecnie prowadzone są rozmowy w sprawie akceptacji nowego wniosku taryfowego na paliwa gazowe. Decyzja Urzędu spodziewana jest w połowie marca br.

Obecna taryfa PGNiG SA, która dotyczy dużych odbiorców przemysłowych, takich jak  na przykład zakłady azotowe czy huty szkła obowiązuje do 31 marca 2006 r. Spółki gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG, które sprzedają gaz odbiorcom domowym, opracowują własne taryfy i również składają je w Urzędzie Regulacji Energetyki do akceptacji. Także ich obecne taryfy będą obowiązywać do końca marca br.

W chwili obecnej PGNiG SA nie może podać wysokości podwyżek, które mają nastąpić w dniu 1 kwietnia br., gdyż ich wysokość będzie znana dopiero po zatwierdzeniu taryfy przez Urząd Regulacji Energetyki, co może nastąpić w połowie marca.

Ponadto PGNiG SA informuje, że wniosek taryfowy o podwyżkę cen gazu jest niższy niż podwyżka przyjęta na początku stycznia, która wyniosła około 12 proc. Podwyżka ta dotyczyła tylko i wyłącznie cen gazu, a pozostałe elementy rachunku takie jak opłata przesyłowa czy abonament nie zmieniły się. Oznaczało to wzrost rachunków za gaz na dużo niższym poziomie. Na przykład podwyżka dla odbiorców domowych wynosiła od 4,9 do 7 proc., co oznaczało, że w przypadku odbiorców zużywających gaz do gotowania wyniosła ok. 1,2 zł miesięcznie, natomiast dla odbiorców zużywających gaz do celów grzewczych ok. 22 zł miesięcznie.

Proponowane przez PGNiG SA korekty cen wynikają z rosnących cen gazu z importu. PGNiG SA importuje ok. 68 proc gazu, natomiast 32 proc. stanowi gaz wydobywany ze źródeł krajowych. 

Powrót