Drukuj

15.03.2022 GK PGNiG partnerem emisji znaczka z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza

15 marca br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek okolicznościowy z wizerunkiem polskiego filantropa, wynalazcy i społecznika. To jedna z wielu inicjatyw promujących pamięć o życiu i dorobku Ignacego Łukasiewicza, związana z obchodami roku jego imienia. PGNiG jest inicjatorem wydania znaczka i partnerem wydarzenia.

- Cieszy nas, że możemy uhonorować tę wybitną postać w tak wyjątkowy sposób. Dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Ignacy Łukasiewicz to nie tylko wielki patriota i społecznik, ale przede wszystkim prekursor europejskiego przemysłu naftowego i gazowniczego. Jego przedsiębiorczość i innowacyjne podejście dały symboliczny początek działalności naszej firmy podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.Emisja znaczka z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza to kolejny projekt wpisujący się w  działania popularyzujące jego dokonania, które realizować będą w tym roku także nasze oddziały oraz Fundacja PGNiG dodał Prezes Paweł Majewski. 

Nasza Fundacja, działająca od 2004 roku, nosi imię Ignacego Łukasiewicza. Wartości, którymi kierował się Łukasiewicz i wokół których skupiał swoje działania to przede wszystkim nauka, pomoc społeczna oraz patriotyzm – podobne wartości towarzyszą również działaniom podejmowanym przez Fundację oraz inicjatywom, którym udzielamy wsparcia. Cieszymy się, że rok 2022 jest Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Pozwoli to na większą intensyfikację działań mających na celu przybliżenie tej postaci społeczeństwu – powiedziała Karolina Dłuska, Prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Rok 2022, na wniosek PGNiG i Fundacji PGNiG, został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Do serii wydarzeń i projektów związanych z promowaniem dorobku polskiego wynalazcy włączyła się również Poczta Polska.

Misja Poczty Polskiej jest z jednej strony związana z logistyką i ciągłością działania państwa, z drugiej strony jej elementem jest także przypominanie i upamiętnianie najwybitniejszych w historii postaci, dat, wydarzeń. Poprzez naszą działalność filatelistyczną staramy się je promować i przekazywać także kolejnym pokoleniom. Wizerunki bohaterów naszej historii przedstawione w emisjach filatelistycznych nabierają życia w takiej właśnie odsłonie. Myślę, że wydany dziś znaczek z Ignacym Łukasiewiczem przypadnie do gustu nie tylko filatelistom, ale także wszystkim zainteresowanym tematyką, działalnością, życiem i dokonaniami tego wybitnego Polaka – podkreśla Tomasz Zdzikot, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Znaczek okolicznościowy uświetniający 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza wyemitowano w nakładzie 100 tysięcy sztuk. Walor filatelistyczny jest dostępny w placówkach pocztowych w całym kraju, a jego wartości to 11,50 zł. To drugi znaczek z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza wprowadzony do obiegu przez Pocztę Polską. Pierwszy został wydany w 1982 roku.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, jako spółka silnie związana z postacią Ignacego Łukasiewicza, aktywnie wspiera ogólnopolskie inicjatywy oraz realizuje wiele własnych działań upamiętniających wynalazcę. 8 marca, w dniu 200. rocznicy jego urodzin, dzięki współpracy spółki i władz stadionu, na elewacji PGE Narodowy pojawił się napis "Łukasiewicz 1822".

Fundacja PGNiG prowadzi całoroczne działania krzewiące pamięć o swoim patronie – Ignacym Łukasiewiczu. 7 marca br. na ogrodzeniu warszawskiej siedziby PGNiG przy ul. Kasprzaka zainstalowana została wystawa „Ignacy Łukasiewicz. Ojciec przemysłu naftowego”. Na wyjątkowych planszach przedstawiony został udział przedsiębiorcy w kreowaniu i rozwoju przemysłu naftowego, a także jego działalność jako społecznika i patrioty. W ramach trwającej obecnie edycji projektu oświatowego „Być jak Ignacy”, Fundacja, po raz szósty, promuje historię wybitnych osób oraz inspiruje młode pokolenia do nauki i poznawania świata. Ponadto, w prowadzonym właśnie naborze do programu grantowego Fundacji – „Rozgrzewamy Polskie Serca”, zgłaszać mogą się podmioty organizujące akcje specjalne i inicjatywy związane z Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Fundacja PGNiG pracuje nad filmem historycznym dotyczącym życia i dorobku Ignacego Łukasiewicza, który wykorzystuje technikę virtual reality, a pod koniec zeszłego roku wsparła Państwowy Instytut Wydawniczy przy wydaniu pierwszej biografii tego wielkiego Polaka.

Powrót