Drukuj

01.04.2014 Gigantyczny ładunek płynie Wisłą do Elektrociepłowni Stalowa Wola

Nowoczesny sprzęt dla rozbudowywanej wspólnie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Tauron Polska Energia elektrociepłowni jest transportowany drogą wodną do Stalowej Woli. Dwanaście barek i dziewięć statków płynie Wisłą do elektrociepłowni, gdzie już w przyszłym roku powstanie nowy blok gazowo-parowy. Każda jednostka jest załadowana elementami o wadze od dwustu do trzystu ton, które posłużą do realizacji inwestycji.

Transport rzeczny o takich rozmiarach to w Polsce niezwykła rzadkość. W ostatnich latach jedynym przedsięwzięciem tego typu o porównywalnej skali była dostawa na teren budowy przęseł Mostu Północnego w Warszawie.


Na pokładach barek i statków umieszczono m. in. kocioł, generator oraz turbinę. Urządzenia przypłynęły do Gdańska ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Korei Południowej. Ich transport lądowy na całej długości trasy znad morza do Stalowej Woli, ze względu na ogromne gabaryty, byłby niemożliwy lub - w najlepszym przypadku - bardzo skomplikowany. Wiązałby się z poważnymi utrudnieniami w ruchu pojazdów oraz koniecznością demontażu części infrastruktury drogowej. Wybrano rozwiązanie, które nie powoduje utrudnień dla kierowców oraz pozwala na dostarczenie większości elementów wprost do zlokalizowanego na brzegu Sanu zakładu lub w jego pobliżu.


Niecodzienny transport dotrze na miejsce w ciągu 2-3 tygodni. Tempo przemieszczania się płynących pod prąd jednostek uzależnione jest od pogody i poziomu wody w Wiśle.


Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli o mocy 450 MWe i 240 MWt zostanie oddany do eksploatacji w 2015 roku. Równorzędnymi partnerami przedsięwzięcia są PGNiG TERMIKA (właściciel m. in. warszawskich EC Żerań i EC Siekierki) oraz Tauron Wytwarzanie.
Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie gazociągu przesyłowego, co znacząco obniży koszty budowy przyłącza do źródła energii. Budowa pochłonie ponad półtora miliarda złotych. Blok zasilany gazem, w porównaniu z konwencjonalnymi jednostkami węglowymi, będzie emitował o połowę mniej dwutlenku węgla.

image

Powrót