Drukuj

31.05.2012 Dialog społeczny na konferencji Odpowiedzialna Energia

Aurelain Oil & Gas Poland, Talisman Energy Polska i Strzelecki Energia Sp. z o.o. to trzej nowi sygnatariusze „Deklaracji w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w Polsce", którą 4 lata temu zainicjowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Uroczyste podpisanie dokumentu nastąpiło podczas konferencji Odpowiedzialna Energia, zorganizowanej przez PGNiG SA 31 maja 2012 roku w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

Głównym tematem tegorocznej konferencji „Odpowiedzialna Energia: inwestycje energetyczne - od protestu przez dialog do współpracy" była problematyka dialogu społecznego w kontekście inwestycji energetycznych, a zwłaszcza poszukiwań i wydobycia gazu z łupków. W debacie wzięli udział m.in.: prezesi czołowych firm energetycznych, przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki i władz samorządowych.

Wśród prelegentów znaleźli się m. in.: Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik.

Natomiast w trzech panelach dyskusyjnych rozmawiano o przyczynach i mechanizmach powstawania konfliktów energetycznych, korzyściach z realizowanych projektów oraz o możliwościach dialogu i współpracy firm i społeczności lokalnych. Nie tylko brać, ale i dawać - to konkluzja dzisiejszej dyskusji.

Obrazek

 Stoją od lewej: Tomasz Maj (Talisman Energy Polska),  Rowen Bambridge (Aurelian Oil & Gas Poland),
Grażyna Piotrowska-Oliwa (PGNiG), Paweł Żuk (Strzelecki Energia Sp. z o.o.)

Spółki powinny konkurować i rywalizować na poziomie liczby odwiertów, które będą przeprowadzane w najbliższych latach i ilości wydobywanego gazu. Natomiast, jeśli chodzi o komunikowanie, miejsce rywalizacji musi zastąpić współpraca. Chodzi o wspólny i spójny przekaz do mieszkańców z terenów, na których wydano koncesje. Ten wspólny komunikat musi być adresowany również do instytucji unijnych, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie pozyskać zaufanie i akceptację - powiedział Mikołaj Budzanowski, Minister Skarbu Państwa.

Poszukiwania gazu z łupków to obecnie temat priorytetowy w polskiej debacie publicznej. Na PGNiG, jako firmie posiadającej najwięcej koncesji na poszukiwania, spoczywa szczególny obowiązek dbałości o prowadzenie dialogu ze społecznościami lokalnymi, a także informowania polskiego społeczeństwa o prowadzonych pracach poszukiwawczo-wydobywczych. PGNiG, prowadząc swoją działalność od dziesięcioleci, zawsze dbało o dobre relacje ze społecznościami lokalnymi. Ta zasada obowiązuje nas również podczas prac związanych z gazem z łupków. Dlatego tematem przewodnim tegorocznej Odpowiedzialnej Energii uczyniliśmy sposób rzetelnego prowadzenia dialogu z poszanowaniem interesów naszych społecznych partnerów. Szczególnie cieszy mnie obecność na naszej konferencji wójtów gmin, na których terenie prowadzimy nasze prace - powiedziała Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Konferencja „Odpowiedzialna Energia" to inicjatywa powołana przez PGNiG w 2009 roku. Ma na celu wymianę doświadczeń i opinii pomiędzy wszystkimi interesariuszami zainteresowanymi zrównoważonym rozwojem: firmami z branży energetycznej, przedstawicielami administracji publicznej, świata nauki i organizacji pozarządowych. Organizowana jest przez PGNiG od czterech lat we współpracy z PwC Polska, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz magazynem ThinkTank.

Oprócz debat istotnym elementem konferencji jest przystępowanie do „Deklaracji w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w Polsce" kolejnych firm z branży energetycznej, działających w naszym kraju. W ciągu 4 lat Deklarację podpisały już 23 firmy, a wśród nich m.in. Tauron, Gaz-System, Enea, Lotos i PKN Orlen.

Więcej informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju znajduje się na stronie internetowej: http://www.odpowiedzialna-energia.pl.

Zespół prasowy PGNiG

Powrót