Optymalizacja zużycia energii w budynkach
Efektywne zarządzanie energią stanowi priorytet dla wielu podmiotów. Podmioty zużywające energię cieplną w budynkach mierzą się z rosnącymi kosztami i poszukują rozwiązań umożliwiających redukcję jej kosztów. Koszty jednostkowe zakupu energii cieplej lub paliw są niezależne od użytkowników, jednak mają oni realny wpływ na wielkość zużycia energii w posiadanych lub zarządzanych przez siebie obiektach.
Efektywne zarządzanie energią to jeden z głównych celów podmiotów zajmujących się administracją budynków. Niezależnie od jednostkowych kosztów zakupu energii cieplnej lub paliw użytkownicy obiektów mogą mieć wpływ na wielkość jej zużycia.
Dlaczego warto?
Stała kontrola nad nieruchomością
Niższe koszty ogrzewania
Zmniejszenie mocy
Szybki zwrot inwestycji
Jak to działa?
1
Egain Hub
Zastępuje obecny czujnik temperatury zewnętrznej i łączy infrastrukturę urządzeń z budynku z chmurą danych. Odbiera i przekazuje polecenia dla regulatora węzła.
2
Czujnik temperatury i wilgotności
Zbierają dane wewnątrz i na zewnątrz budynku tworząc mapę danych o warunkach klimatycznych.
3
Platforma w chmurze
Umożliwiająca dostęp do automatycznej optymalizacji budynku. Konsoliduje dane zapewniając wygodny przegląd, tworzenie raportów, monitorowanie odchyleń oraz proaktywne zarządzanie.
4
Sztuczna inteligencja AI
Na podstawie danych zebranych z czujników temperatury i wilgotności oraz prognozy pogody, wiatru, promieniowania słonecznego oraz fizyki budynku, opracowuje indywidualną strategię sterowania dla budynku.
Nasz Partner - Kiona Polska Sp. z o.o. oferuje usługę optymalizacji zużycia energii w budynkach mieszkalnych, usługowych, biurach, szpitalach i innych.
Zainstalowany system bazując na sztucznej inteligencji i loT (ang. Internet of Things) stale uczy się konkretnego budynku. W ten sposób osiąga komfort termiczny dla użytkowników obiektu. Budynek znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu energii cieplnej. Oszczędności zużycia energii nie są osiągane kosztem komfortu termicznego użytkowników.
System Kiona Edge pozwala obniżyć poziom zużycia energii cieplnej nawet do 20%. Największe oszczędności energii uzyskiwane są w pierwszym roku działania. W dwóch kolejnych latach oszczędności wynoszą dodatkowe ok. 1-2%. System „uczy się” budynku i doskonali algorytm pozwalając na uzyskanie dodatkowych oszczędności w kolejnych latach.
Partner sprzedaży zapewnia
Jak skorzystać z oferty
- krok po kroku
-
Zamów rozmowę
Wypełnij formularz i wyślij nam swoje dane kontaktowe.
-
Oczekuj na kontakt
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.
-
Poznaj ofertę
Doradca przedstawi Ci korzyści z zastosowania systemu do optymalizacji zużycia energii w firmie.
-
Zawrzyj umowę
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Proszę o kontakt
Pytania i odpowiedzi
Najważniejsze pytania i odpowiedzi, dotyczące systemu do optymalizacji zużycia energii i monitoringu mediów KIONA EDGE.
System Kiona Edge, skierowany jest to wszystkich budynków, które ogrzewane są przy pomocy tradycyjnego systemu ogrzewania, opartego na instalacji zasilanej czynnikiem wodnym, budynków zasilanych z węzłów cieplnych i kotłów gazowych, wyposażonych w sterowniki i czujniki temperatury zewnętrznej.
Właścicielem i firmą, która stale rozwija i inwestuje w system Edge jest Grupa Kiona (www.kiona.com). To międzynarodowa firma, wywodząca się ze Skandynawii, której celem jest stworzenie platformy do zarządzania nieruchomościami w Europie. Kiona zajmuje się rozwojem systemów do zarządzania energią, zarządzania budynkami w ramach rozwiązań BMS i systemów do optymalizacji i kontroli budynków, jakim jest system Edge ( https://www.kiona.com/pl/produkty/edge).
Technologia systemu Edge pochodzi ze Szwecji i została opracowana w 2002 roku. W ramach rozwiązań oferowanych przez Grupę Kiona, podłączonych zostało ponad 35 tys. budynków, w 11 krajach w Europie. W Polsce system Edge sprzedawany jest od 2010 roku.
System Edge można instalować na wszystkich budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej wybudowanych, w latach 50-tych i później. System instalujemy na budynkach o powierzchni użytkowej zaczynającej się od około 1 tys. m2.
Do naszych klientów należą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, samorządy, szkoły, szpitale czy uniwersytety, gdzie w sposób ciągły obniżamy zużycie energii cieplnej. Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy czy na twoim budynku możemy uruchomić nasz system.
Aby podłączyć system Edge potrzebny jest węzeł cieplny lub kocioł gazowy wyposażony w automatykę pogodową. Nasz system jest kompatybilny z 95% wszystkich regulatorów dostępnych na rynku. Niewątpliwą zaletą systemu Edge, i to co również wyróżnia go na tle innych rozwiązań tego typu, jest to, że klient nie musi dodatkowo inwestować w infrastrukturę ciepłowniczą, aby podłączyć system. Instalacja trwa kilka godzin i nie wymaga skomplikowanych prac modernizacyjnych lub budowlanych.
System Edge, notuje średnio w pierwszym roku po instalacji, oszczędności na poziomie około 12-15%. System wyposażony jest w algorytmy sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe i w kolejnych latach ucząc się budynku i jego użytkowników, poprawia ten wynik o kolejne 2-3%. Tak więc, możemy liczyć finalnie na oszczędności na poziomie nawet do 20%.
Wszystko jednak zależy od tego, ile twój budynek zużywa dzisiaj energii cieplnej. Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla ciebie indywidualną kalkulację potencjału oszczędności.
Do obliczania poziomu oszczędności stosujemy metodę stopniodni Eurostat. Jest to metoda stosowana powszechnie w audytach energetycznych oraz przez przedsiębiorstwa ciepłownicze.
Dzisiejszy rynek podzespołów do produkcji urządzeń elektroniczny jest ograniczony poprzez problemy płynnością dostaw. Staramy się, aby od podpisania umowy, do podłączenia systemu, minęło maksymalnie 4 tygodnie.
System Edge to inteligentne oprogramowanie oraz urządzenia. W skład zestawu urządzeń potrzebnego, aby uruchomić system wchodzą:
- HUB - czyli komputer sterujący pracą źródła ciepła
- Wzmacniacze sygnału – urządzenia przesyłające dane z czujników Sense
- Gateway – urządzenie wzmacniające siłę sygnału
- Sense - czujniki temperatury i wilgotności w mieszkaniach lub pomieszczeniach, sensory mierzące parametry pracy źródła ciepła
- M-buss Master – urządzenia odczytujące dane z urządzeń pomiarowych (liczniki, ciepłomierze, wodomierze)
- Czujniki T1 – czujniki odczytujące temperatury systemowe pracy źródła ciepła (temp. instalacji, wejście i powrót, Delta temperatury)
Czujniki temperatury i wilgotności to nie niewielkie bezprzewodowe, zasilane bateryjnie urządzenie, którego celem jest, zbieranie informacji o warunkach klimatycznych panujących w mieszkaniach lub pomieszczeniach.
Bateria w czujnikach starcza na 10 lat. Lokalizacja czujników jest ustalana indywidualnie, z zarządcą nieruchomości i/lub jego użytkownikami. Czujniki nie są montowane we wszystkich, a jedynie w wybranych mieszkaniach/lokalach.
Temat ten jest bardzo szeroki i trudny do omówienia w kilku zdaniach, ponieważ różnic pomiędzy tymi systemami jest wiele. Do najważniejszych należą, zmiana sposobu sterowania pracą źródła ciepła i odejście od sterowania za pomocą tylko jednego parametru – temperatury zmierzonej na zewnątrz budynku, do sterowania przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji opartej niewielu czynnikach, w tym na najważniejszych prognozowanych zmiennych warunkach atmosferycznych.
System komunikuję się za pomocą sieci GSM oraz bezprzewodowej komunikacji Wireless M-buss.
System Kiona Edge, jest instalowany przez autoryzowanych instalatorów Kiona. Jeżeli chcesz zostać naszym autoryzowanym instalatorem skontaktuj się z nami.
Instalacja systemu trwa kilka godzin i może być wykonana o każdej porze roku. Samo przepięcie budynku z obecnego systemu (czujnika temperatury zewnętrznej) na sterowanie za pomocą systemu Edge, trwa kilkanaście minut.
Oprócz oszczędności na poziomie nawet 20%, każdy użytkownik systemu Edge otrzymuje cały pakiet narzędzi, które dają wiele ważnych informacji dotyczących instalacji wewnętrznych, pracy źródła ciepła, statystyk dotyczących zużyć energii czy informacji o temperaturach i wilgotności w pomieszczeniach.
Dodatkowo system Edge to kontrola and węzłem cieplnym, nieruchomością, dostawcą energii czy użytkownikiem budynku. Dzięki dostępowi do systemu, można zdalnie sterować pracą źródła ciepła i bez wychodzenia z biura reagować na potrzeby użytkowników. Wiedza o budynku sprawia, że mamy możliwość podejmowania lepszych decyzji inwestycyjnych i trafnego lokowania wydatków inwestycyjnych.
Strefa Klienta Edge, to zestaw narządzi prezentujących najważniejsze dane z budynku oraz pracy źródła ciepła.
W Strefie Klienta Edge, mamy dostęp m.in. do:
- historii pracy źródła ciepła
- warunków atmosferycznych i ich wpływu na temperatury w budynku
- zużyć energii
- trendów energetycznych
- informacji o wygenerowanych oszczędnościach
- ustawień krzywej grzewczej
- temperatur i wilgotności w pomieszczeniach
- raportów i analiz
- narzędzi, przy pomocy których można ustawiać i zmieniać tryb pracy urządzeń grzewczych
Strefa Klienta to rozbudowany zestaw narządzi, który pomaga w codziennej pracy i kontroli nad budynkiem.
System Edge, został zaprojektowany tak, aby poprawiać efektywność energetyczną budynków, w obszarze energii cieplnej. W ramach systemu istnieje także możliwość monitorowania poziomów zużycia wody na budynku.
Model biznesowy systemu Edge, zakłada dwa elementy, niezbędne, aby uruchomić system i świadczyć usługę dla budynku są to: zakup zestawu urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu i wszystkich jego funkcji oraz opłatę za świadczenie usługi, płatna przez Klienta w ramach opłaty abonamentowej.
System, bierze pod uwagę (oprócz temperatury zewnętrznej – systemu powszechnie stosowanego dzisiaj we wszystkich układach sterowania źródłem) także 14 innych parametrów. Są to m.in.:
- Prognoza pogody
- Temperatura zmierzona
- Temperatura odczuwalna
- Nasłonecznienie
- Siła i kierunek wiatru
- Wilgotność
- Lokalizacja budynku
- Stan techniczny
- Rok budowy
- Przeznaczenie
- Stan termomodernizacja
- Dane dotyczące temperatur i wilgotności z wewnątrz budynku
Dane te są przetwarzane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego i służa do wygenerowania temperatury równoważnej, która zastępuje temperaturę zmierzoną i służy do sterowania pracy źródła ciepła.
System Edge, został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej optymalizować budynki, które nie są wyposażone w wentylację mechaniczną i klimatyzację. System sprawdza się najlepiej w nieruchomościach, w których nie ma mocnej i wymuszonej wymiany obiegu powietrza. Edge, korzysta także z akumulacyjności i bezwładności cieplnej budynków.
Aby oszczędzać energię w budynkach wyposażonych w klimatyzacje i wentylacje mechaniczną należy zastosować systemy BMS Kiona, wyposażone w inteligentne funkcje Smart.
Tak, system Edge można zintegrować zarówno z innymi systemami BMS i EMS, w ramach rozwiązań grupy Kiona, a także z urządzeniami pomiarowymi innych producentów oraz licznikami energii, wodomierzami oraz ciepłomierzami.