60-lecie Górnictwa Naftowego na Niżu Polskim

W 2021 roku obchodziliśmy 60-lecie Górnictwa Naftowego na Niżu Polskim. Odkrycie pierwszego złoża w tym rejonie wywołało wielkie zainteresowanie i stało się ważnym wydarzeniem dla górnictwa naftowego w całym kraju. Dzięki tym odkryciom zawdzięczamy powstanie Przedsiębiorstwa Poszukiwań Naftowych w Zielonej Górze, którego kontynuatorem jest nasz Oddział.

W tej zakładce przybliżamy Państwu historię minionych wydarzeń, a także sposób, w jaki na przestrzeni lat rozwinęło się górnictwo naftowe. Publikujemy też jubileuszowy folder informacyjny i plansze stanowiące treść specjalnej wystawy okolicznościowej. 

 

  • Prace wiertnicze w obszarze przedsudeckim zostały zapoczątkowane wykonaniem wierceń "Ostrzeszów-1 i Wschowa-1 w latach 1955-1956. Wyraźne objawy bitumiczne w utworach cechsztynu w otworze Wschowa-1 skłoniły do prowadzenia dalszych prac poszukiwawczych. Pierwszy raz nawiercono również w tym rejonie łupki miedzionośne, co zapoczątkowało prace poszukiwawcze w kierunku południa, a w rezultacie odkrycie do dziś eksploatowanych złóż miedzi.
  • W 1960 roku w Przedsiębiorstwie Państwowym Poszukiwania Naftowe w Krakowie został wykonany „Projekt robót geologicznych w zachodniej części monokliny przedsudeckiej”, we wstępie do którego napisano: „…jako pierwsze wiercenie planuje się wiercenie geologiczne Rybaki-1. Projekt ten wykonał zespół geologów i geofizyków pod kierownictwem mgr inż. Henryka Kozikowskiego.
  • Wiercenie historycznego otworu Rybaki-1 rozpoczęto 20 lutego 1961 r. a ukończono 12 września, osiągając głębokość 1879,8 m. Otwór R-1 wiercono urządzeniem wiertniczym Trauzl produkcji austriackiej. Kierownikiem wiercenia był Zdzisław Stepek, geologiem dozoru Zofia Bałaban, a w końcowej fazie wiercenia nadzór sprawował Tadeusz Kasprzak i Kazimierz Dyjaczyński.
  • Na złożu Rybaki wykonano w sumie 21 odwiertów, z tego tylko 5 z nich było z wynikiem pozytywnym. Były to otwory Rybaki-1, Rybaki-6, Rybaki-10, Rybaki-15, Rybaki-19. 
  • Najdłużej eksploatowano odwiert Rybaki-6, pozyskując z niego ponad 80 tys. ton ropy naftowej i ponad 20 mln m3 gazu ziemnego. Po 60 latach, w 2021 roku zlikwidowano głowicę eksploatacyjną i plac, na którym zlokalizowany był ten otwór.