Zanim zginą maki i kąkole

We wtorek, 24 lipca w Salonie Wystaw PGNiG miał miejsce wernisaż prac malarskich Katarzyny Żok i fotografii Haliny Ratyńskiej.

Katarzyna Żok, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego prezentowała swoje prace malarskie, z kolei dr hab. Halina Ratyńska, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zachwyciła nas fotograficznym kadrem polnych kwiatów, sielskich łanów zbóż. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję posłuchać wykładu Haliny Ratyńskiej "Zanim zginą maki i kąkole..." na temat zagrożonych roślin polnych.
 

Pragnę, aby moje obrazy wprowadzały odbiorcę w pozytywne emocje, uspokajały, zmuszały do zatrzymania myśli choć na chwilę w dzisiejszym szybkim tempie życia. Kocham naturę i jej piękno, to ona nastraja mnie i inspiruje do pracy. W obrazach zatapiam poniekąd moje marzenia i nastroje, dlatego każdy z nich jest dla mnie specjalny i wyjątkowy - mówiła o swojej twórczości Katarzyna Żok.

Szacuje się, że w skali naszego kraju bezpowrotnie wyginęło około 40 gatunków paprotników i roślin kwiatowych, a co piąta roślina naczyniowa jest zagrożona. Co zaskakujące, obecnie do zagrożonych zalicza się wiele chwastów polnych. Przez całą swoją historię ludzie zwalczali konkurentów roślin uprawnych. Czynili to tak skutecznie, że co najmniej 4 gatunki wymarły na terenie Polski, a do zagrożonych należy około 100 - rozpoczęła swój wykład dr hab. Halina Ratyńska.