Podsumowanie XV edycji Otwartych Działań Twórczych

Mamy ogromną przyjemność przedstawić Państwu dokonania XV edycji projektu Otwarte Działania Twórcze. Projekt realizowany był przez Zespół szkół Specjalnych nr 1 dzięki wsparciu finansowemu naszego Oddziału. W tym roku, po raz kolejny współpracowaliśmy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2.

Bohaterami naszych spotkań są uczniowie zielonogórskich szkół, którzy od wielu lat wspólnie bawią się, uczą, tworzą. Działając razem niesiemy przesłanie o ważnej w życiu każdego człowieka roli empatii, uczymy postawy tolerancji. Staramy się przygotować środowisko na przyjęcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przełamujemy bariery społeczne w postrzeganiu tych osób, umożliwiamy nawiązanie relacji z nimi.

Projekt składa się z pięciu etapów. Trzy pierwsze to integracyjne spotkania plastyczne, w trakcie których tworzyliśmy prace w dużym formacie. Ważne jest to co działo się podczas tworzenia, wspólna zabawa, nawiązywanie relacji, wspólne pokonywanie barier. Poznaliśmy swoje możliwości, poznaliśmy sytuacje, w których młodzież z niepełnosprawnościami napotyka na trudności, uczyliśmy się je pokonywać. „Polska kraj nad Wisłą" to temat przewodni spotkań. Malowaliśmy więc smoki poznane w polskich baśniach, podaniach i legendach. Zwiedziliśmy miasta i regiony naszego pięknego kraju. Na ostatnim spotkaniu stworzyliśmy dzieła, które porwały naszą wyobraźnię, malowane bielą i czerwienią, barwami narodowymi.

Podczas happeningu na Placu Bohaterów spotkaliśmy się jak co roku z przedstawicielami zielonogórskich placówek oświatowych, stowarzyszeń i fundacji: ZSS nr 1, SP nr 2, UZ, MSZ, I LO, ZE nr 4, „Dr Clown”, SP nr 13 „Klub Małego Księcia”, CKZiU Budowlanka, Profi Lingua, PGNiG Oddział w Zielonej Górze.

Zabawa, muzyka, taniec, malowanie – wielkie święto Kraju nad Wisłą, do którego przyłączyli się również mieszkańcy Zielonej Góry z dziećmi.

Po ciężkiej pracy czekała zasłużona nagroda. Uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wojskowego w Drzonowie, gdzie mieli możliwość poznać historię oręża polskiego, przyjrzeć się z bliska maszynom bojowym. Niektórzy odważyli się nawet zasiąść za sterami samolotu.

Ekspozycja w Salonie Wystaw jest zwieńczeniem naszych spotkań, a projekt świetnie wpisuje się w działalność Oddziału w sferze zaangażowania społecznego i odpowiedzialnego biznesu.