Pierwsza odsłona wydarzenia miała miejsce 15 maja i składała się z wystaw związanych z dziedzictwem kulturowym Państwa Środka. Obok możliwości bezpośredniego kontaktu z tymi wyjątkowymi obiektami, Muzeum przygotowało też filmy będące krótką wędrówką po ekspozycjach.
WYSTAWY SPECJALNE:
- Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
- Sztuka Chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
- Chiny – tradycja i kultura, fotografie Edwarda Grzegorza Funke
- Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Chin
Druga odsłona wydarzenia miała miejsce 25 września i została wzbogacona o wykłady, spotkania, warsztaty, pokazy. Jej oprawę stanowiły również wystawy.
Szczegółowy program spotkania:
- CHIŃCZYCY W DARZE PODAROWALI ŚWIATU WACHLARZE – warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane zostały i prowadzone przez Krystynę Betiuk artystę-plastyka, która zdradziła dorosłym, młodzieży i dzieciom tajniki wielowiekowej tradycji tworzenia chińskich wachlarzy. W trakcie zajęć każdy z uczestników otrzymał własny wachlarz ze sztucznego jedwabiu, na którym wykonał własną dekorację za pomocą farb do tkanin. Muzeum zapewniło wszystkie niezbędne materiały. W warsztatach wzięło udział blisko 100 osób.
- CHIŃSKI WYŚCIG. W POSZUKIWANIU MIEJSCA – to tytuł wystawy fotografii autorstwa Marty Hutnik. Zaprezentowano na niej zdjęcia z lat 2008-2011 z Pekinu oraz z prowincji: Shaanxi, Hebei, Shanxi, Kuangxi, Yunnan, Sichuan, a także Hongkongu, dające wyobrażenie o skali i gęstości zaludnienia, gwałtownie rosnącym konsumpcjonizmie, a także cennie jaką przyszło zapłacić Chińczykom za gwałtowny rozwój państwa.
- CHINY TRADYCJA I KULTURA – podczas drugiej odsłony odbył się finisaż wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke. W trakcie spotkania autor przedstawił wykład o swoim pobycie w Chinach, ilustrowany prezentacją multimedialną. Na wystawę złożyło się 50 zdjęć z dokładnym opisem fotografowanych miejsc i obiektów. To bogaty materiał, utrwalający Chiny bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie. Co ciekawe część z nich ukazuje miejsca, których dziś nie można już zobaczyć z powodu boomu inwestycyjnego, wiążącego się z wyburzaniem całych fragmentów starej zabudowy oraz niszczeniem naturalnego środowiska. Wykład odbył się w nowej Sali Konferencyjnej MZL, a osoby nim zainteresowane wypełniły sale po brzegi.
- CEREMONIA PARZENIA HERBATY – przygotowana została przez pochodzącą z Państwa Środka Yuhan Xue (obecnie Sara Szaranek). W trakcie spotkania zaprezentowano trzy rodzaje tego cenionego od tysiącleci napoju: zielona, pu-erh oraz jaśminowa. Pokaz poprzedzony był krótką prezentacją multimedialną, podczas której Pani Sara omówiła historię herbaty oraz najważniejsze informacje związane z jej pochodzeniem i uprawą. Można było również poznać różne smaki tego napoju. Podobnie jak na wykładzie Edwarda Funke Sala Konferencyjna MZL wypełniona była po brzegi.
- SZTUKA CHIŃSKIEJ KALIGRAFII – ukoronowaniem części warsztatowej Nocy były ćwiczenia z chińskiej kaligrafii, które zaprezentował i poprowadzi Mirosław Gugała- artysta grafik, dydaktyk liternictwa i kaligrafii z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Pokaz był poprzedzony krótką prezentacją historii chińskiego pisma. W trakcie zajęć uczestnicy poznali podstawowe techniki kreślenia chińskich znaków oraz spróbowali własnych sił na specjalnie przygotowanym stanowisku pracy wyposażonym w arkusze papieru ryżowego, pędzle z naturalnego włosia, importowany z Chin tusz oraz fartuchy ochronne.
- ZA CHINY TEGO NIE ZGADNIESZ – konkurs wiedzy o Chinach. Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia był konkurs wiedzy o państwie będącym bohaterem muzealnej nocy. Tematyka pytań dotyczyła dziejów Państwa Środka jego kultury, filmu, sportu czy kuchni. Zwycięzcy i uczestnicy finałowych zmagań otrzymali atrakcyjne nagrody, a ich fundatorem było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Oddział w Zielonej Górze.