Jubileusz 50-lecia górnictwa naftowego na Niżu Polskim

Historia górnictwa naftowego na zachodzie Polski liczy sobie ponad pół wieku. To przede wszystkim historia PGNiG SA Oddziału w Zielonej Górze, powołanego w 1968 r. jako Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych oraz wyodrębnionych z niego w latach późniejszych PN Diament Sp. z o.o., dziś Exalo Drilling S.A. oraz PGNiG SA Oddział Geologii i Eksploatacji.

Złoty jubileusz zielonogórskich nafciarzy

Oficjalną część jubileuszu - która odbyła się 22 czerwca  rozpoczęliśmy od Mszy Św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zatoniu. To właśnie tu – we wsi Zatonie, gdzie w 1968 r. odwierciliśmy pierwszy otwór jako Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych w Zielonej Górze, odbyła się uroczysta liturgia z udziałem kapłanów, którym przewodniczył biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej ks. Tadeusz Lityński. Podczas Mszy Św. poświęcił on figurę św. Barbary, która powstała na zamówienie Oddziału w Zielonej Górze z okazji jubileuszu. Jest wykonana przez Małgorzatę Bukowicz, lokalną artystkę lubuską według jej projektu.

Po zakończeniu uroczystości w kościele odbyło się przecięcie wstęgi przy głowicy eksploatacyjnej symbolizującej wydarzenia sprzed 50 lat. Towarzyszy jej tablica informacyjna opisująca wydarzenia sprzed pół wieku. Uroczystego gestu odsłonięcia dokonali: Prezes PGNiG SA Piotr Woźniak, Dyrektorzy Oddziału w Zielonej Górze, Oddziału Geologii i Eksploatacji i Exalo Drilling SA – Krzysztof Krupiński, Krzysztof Potera i Stanisław Niedbalec oraz Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński.

W dalszej części uroczystości, które miały miejsce w Filharmonii Zielonogórskiej, udział wzięli m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która jest posłanką Ziemi Lubuskiej, wicewojewoda lubuski Robert Paluch oraz przedstawiciele władz samorządowych. W obchodach jubileuszu udział wzięli także członkowie zarządów spółek z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, dyrektorzy oddziałów, a także pracownicy i byli pracownicy związani z górnictwem naftowym w tej części Polski.

Pół wieku pracy i rozwoju

Kiedy patrzymy na historię zielonogórskiego oddziału, jesteśmy świadkami imponującej drogi, jaką przeszło górnictwo naftowe i gazownictwo w tej części Polski. Pierwsze wiercenie we wsi Zatonie sprzed pół wieku otworzyło nowy rozdział w historii naszej branży. Dziś Oddział w Zielonej Górze obejmuje swoim działaniem między innymi 18 kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego, wśród których znajdują się najnowocześniejsze w Europie instalacje – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – W najbliższym czasie planujemy włączenie do eksploatacji nowych odwiertów na trzech złożach, co znacznie zwiększy wydobycie węglowodorów na Niżu Polskim – dodał.

Podczas ceremonii wręczono odznaczenia górnicze Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz związane z honorowym krwiodawstwem, gdyż Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Nafta" również świętuje jubileusz 50-lecia swojej działalności.

Za nami pół wieku pracy i ciągłego rozwoju – podsumował Krzysztof Krupiński, dyrektor Oddziału PGNiG SA w Zielone Górze. – Zaczynaliśmy jako przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniami złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, dziś wytwarzamy aż osiem produktów handlowych. Oprócz wiodących: ropy naftowej i gazu ziemnego, również gaz skroplony LNG, koncentrat helu, mieszaninę gazu propan-butan, wysoki metan, siarkę i energię elektryczną.