Gdzie znajdziemy Łukasiewicza

Na przestrzeni lat w Polsce powstało kilkanaście pomników Ignacego Łukasiewicza. W większości są to popiersia, natomiast na szczególną uwagę zasługują pomniki przedstawiające całą postać wynalazcy. Znajdują się one w Krośnie, Zielonej Górze, Gorlicach, Poznaniu i Płocku. 

Pomnik Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

Pomnik dłuta Jana Raszki, wzniesiony w Krośnie w 1932 roku. Znajduje się on na Placu Konstytucji 3 Maja, na skwerze przy siedzibie ówczesnej Rady Powiatowej. Rzeźbę postawiono w 50. rocznicę śmierci wielkiego wynalazcy (1932). W uroczystości odsłonięcia wzięło udział ok. 100 tys. ludzi. Pomnik w Krośnie jest prawdopodobnie najstarszym pomnikiem Łukasiewicza w Polsce. Warto wspomnieć, że pomnik został zniszczony w 1939 roku przez Niemców i odbudowany po wojnie przez władze PRL (1973).

Pomnik Ignacego Łukasiewicza w Zielonej Górze

Pomnik dłuta Roberta Tomaka odsłonięty w Zielonej Górze w 2008 r. podczas uroczystości barbórkowych. Idea budowy pomnika Ignacego Łukasiewicza zrodziła się w związku z jubileuszem 40-lecia górnictwa naftowego w Zielonej Górze. Pomysł zyskał akceptację zielonogórskiego środowiska naftowego, a później władz samorządowych Zielonej Góry. Pomnik Ignacego Łukasiewicza jest wykonany z brązu, a jego wysokość (bez cokołu) wynosi ok. 2 m. Łukasiewicz oddany został w konwencji realistycznej. Wynalazca przedstawiony został w pozycji siedzącej, w prawej dłoni trzyma lampę naftową własnej konstrukcji. Zza jego pleców tryska stylizowany jęzor ropy naftowej. Na cokole pomnika umieszczone zostały imię i nazwisko wynalazcy oraz daty jego narodzin i śmierci Łukasiewicza (1822-1882).

Ławeczka Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach

Zlokalizowana jest na rynku w centrum miasta. Pomnik jest dziełem artysty rzeźbiarza Zdzisława Tohla. Został odsłonięty 7 kwietnia 2013 podczas Pikniku Cyfryzacyjnego. Przedstawia odlaną w brązie postać Ignacego Łukasiewicza. W latach 1853–1858 mieszkał i pracował w Gorlicach, prowadził aptekę (w budynku obecnego ratusza). Skonstruował pierwszą na świecie uliczną lampę naftową, która stała u zbiegu ul. Kościuszki i ul. Węgierskiej.

Ławeczka Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu

Pomnik zlokalizowany w Poznaniu na Grobli, przed starą gazownią miejską, na Skwerze Łukasiewicza. Ławeczkę odsłonięto 23 września 2013, a jej autorem był Roman Kosmala. Projekt zrealizowano z okazji 160. rocznicy powstania przemysłu naftowego w Polsce z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Dzieło przedstawia siedzącego Łukasiewicza, który przytrzymuje prawą ręką lampę naftową. W odsłonięciu udział wzięli: Sekretarz Generalny SITPNiG dr Stanisław Szafran, prezes SITPNiG w Poznaniu Andrzej Mikołajczak, dyrektor poznańskiego Oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Zdzisław Kowalski, przewodniczący Rady Miasta Poznania - Grzegorz Ganowicz i biskup Grzegorz Balcerek. Miniaturę pomnika przekazano jako dar do Muzeum-Kopalni w Bóbrce.

Pomnik Ignacego Łukasiewicza w Płocku

Zlokalizowany jest na rogu al. Kobylińskiego i ul. Łukasiewicza. Rzeźba całej postaci wynalazcy zastąpiła w tym miejscu popiersie „ojca polskiego przemysłu naftowego”. Pomnik postawiony jest na cokole. Łukasiewicz stoi na ziemi i opiera się o rurę (aluzja do przewodu wydobywczego). W ręku zaś trzyma swoje dzieło – lampę naftową, którą skonstruował. Po zmierzchu rzuca ona delikatne światło. Pomnik umieszczono w tym miejscu w 2017 roku.

Źródło: Wikipedia