Liczne grono górniczej braci spotkało się pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza, by rozpocząć świętowanie Dnia Górnika. Hołd patronowi przemysłu naftowego złożyło siedem delegacji. Towarzyszyły nam niezawodne zielonogórskie przedszkolaki.
Deptak wypełniły dźwięki Grodziskiej Orkiestry Dętej, która po kilku latach przerwy, znów uświetniała nasze uroczystości, a także morze górniczych czako. Udaliśmy się do Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela na mszę św. celebrowaną przez Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego.
Uroczysta Akademia Barbórkowa odbyła się w Teatrze Lubuskim. Dyrektor Oddziału Grzegorz Kawka podsumował kończący się rok i złożył podziękowania wszystkim pracownikom: "Był to dobry rok. Utrzymaliśmy poziom wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej, co jest ogromnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Włączyliśmy do eksploatacji nowe złoża – Chwalęcin, Turkowo oraz dwa odwierty na złożu Brońsko. A przede wszystkim rozbudowujemy, przy nadzorze inwestorskim ze strony Oddziału Geologii i Eksploatacji, nasze trzy największe obiekty – PMG Wierzchowice, kopalnie Lubiatów i Dębno. To daje nam dobrą perspektywę na kolejne lata pracy. (...) Jako Dyrektor dziękuję wszystkim, którzy tworzyli i tworzą nasz Oddział dzisiaj. Pracownikom we wszystkich naszych lokalizacjach w terenie, Poznaniu i Zielonej Górze".
Odznaczenie Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego wręczyła Wicewojewoda Lubuski Olimpia Tomczyk-Iwko. Dwa złote medale Prezydenta Miasta Zielona Góra nadał Janusz Kubicki. Odznaczenie branżowe, stopnie górnicze i listy gratulacyjne z okazji jubileuszy pracy pracownicy otrzymali z rąk Dyrektora Oddziału.
Uczestnicy Akademii mieli okazję wysłuchać kilku utworów w wykonaniu Wiktorii i Joachima Ryczków z Zielonej Góry. Punktem kończącym tę część uroczystości była premiera teledysku przygotowanego z okazji 55-lecia Oddziału w Zielonej Górze "Nasz jest ten kawałek historii", w którego tworzeniu wzięła udział duża grupa pracowników naszego Oddziału.