Drukuj

05.09.2012 Straty na handlu gazem ziemnym głównym powodem obniżenia przez Standard & Poor’s ratingu dla PGNiG SA

W związku z opublikowaną 5 września br. przez agencję ratingową Standard & Poor's Financial Services  informacją na temat obniżenia oceny kredytowej PGNiG  z „BBB+" na „BBB" oraz umieszczenia Spółki na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, Zarząd PGNiG SA informuje, że wpływ na zmianę ratingu przez Agencję miały czynniki, na które Spółka zasadniczo nie miała wpływu. Przede wszystkim rosnące koszty zakupu gazu z importu w połączeniu z niekorzystnymi wahaniami kursu złotego niepokrywanymi przez taryfę zatwierdzoną przez Prezesa URE.

S&P podkreśla, że głównym powodem obniżenia ratingu dla PGNiG są rosnące straty na sprzedaży gazu ziemnego, który Spółka sprzedaje na rynku krajowym po cenach regulowanych poniżej jego kosztów pozyskania. Straty te nie zostały pokryte przez zyski z innych segmentów działalności GK PGNiG.


Agencja zwraca uwagę, że obowiązujące przepisy i procedury uniemożliwiają Spółce na odpowiednio szybkie i pełne pokrycie kosztów zakupu gazu z importu. Spowodowane tym narastające straty znacząco osłabiają rentowność Spółki. Według Agencji, jeśli taryfa na paliwo gazowe nie zostanie znacząco zwiększona, to istnieje ryzyko poniesienia przez Spółkę straty operacyjnej w 2012 roku.


Jednocześnie S&P określiła płynność Spółki, jako „adekwatną" w perspektywie jej programu inwestycyjnego, doceniając dostępne programy finansowania o znacznej wartości.


Zdaniem Zarządu PGNiG SA, sytuacja płynnościowa Spółki jest bezpieczna, a potrzeby finansowe Spółki w związku z realizacją programu inwestycyjnego w 2012 roku są zaspokojone. Jednak utrzymanie solidnego ratingu inwestycyjnego jest niezwykle ważne dla Zarządu, szczególnie w świetle prowadzonych inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne państwa, ponieważ w istotny sposób wpływa na możliwości oraz koszt finansowania tych inwestycji.


W związku z tym Zarząd PGNiG SA oczekuje, iż odpowiednie decyzje związane z ceną paliwa gazowego, a także uruchomienie produkcji na nowych złożach poprawią wskaźniki finansowe Spółki, co w konsekwencji będzie miało pozytywny wpływ na ocenę kredytową.


Mając na uwadze konieczność poprawy sytuacji finansowej Spółki, Zarząd optymalizuje koszty. Od zeszłego roku znacząco zwiększono import tańszego gazu z kierunku zachodniego i południowego (np. w I półroczu 2012 roku sprowadzono o 700 mln m3 więcej z tych kierunków niż w analogicznym okresie 2011 roku). Dodatkowo już w końcu 2011 roku podjęto działania restrukturyzacyjne w Grupie Kapitałowej PGNiG, które objęły między innymi: spółki budowlano-montażowe i Centralę Spółki, natomiast od 1 września 2012 roku także Oddziały Obrotu Gazem oraz Oddziały Sektora Górniczego.


Ponadto Zarząd PGNiG SA prowadzi od listopada 2011 roku postępowanie arbitrażowe przeciwko OAO Gazprom i OOO Gazprom Export w celu zmiany warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu.



Joanna Zakrzewska


Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót