Drukuj

11.09.2012 Stanowisko Zarządu PGNiG SA nt. Raportu UOKiK pt. "Kierunki rozwoju ochrony konkurencji i konsumentów na rynku gazu w Polsce"

Raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pt. „Kierunki rozwoju ochrony konkurencji i konsumentów na rynku gazu w Polsce" stanowi ważny głos w debacie dotyczącej liberalizacji sektora gazowego w Polsce. Raport UOKiK zawiera rzetelny opis aktualnej sytuacji na rynku gazu, a także wskazuje główne wyzwania związane z procesem liberalizacji. 

Przygotowując się do liberalizacji rynku Spółka podjęła już działania, których efektem będzie utworzenie w ramach PGNiG jednostki zajmującej się hurtową sprzedażą gazu, co umożliwi prowadzenie przez PGNiG osobnej księgowości dla hurtu i detalu. PGNiG SA jest również aktywnie zaangażowane w uruchomienie handlu gazem ziemnym na giełdzie towarowej. Obecnie PGNiG negocjuje warunki współpracy z TGE oraz IRGiT i jeszcze w IV kwartale tego roku złoży pierwsze oferty. W początkowym okresie funkcjonowania rynku giełdowego planowana jest sprzedaż na poziomie nie mniej niż 0,4 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Zwiększenie tego wolumenu może nastąpić w przypadku pozytywnej reakcji pozostałych uczestników rynku, a także zmiany przepisów dotyczących obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu. 


W ocenie Spółki, liberalizacja rynku gazu w Polsce powinna nastąpić stopniowo dla poszczególnych segmentów rynku. Warunkiem koniecznym powodzenia tej koncepcji jest jednak niedopuszczenie do powstania dualizmu cenowego, tj. sytuacji, w której dana grupa odbiorców miałaby prawo zakupu gazu po stawkach rynkowych bądź regulowanych.


Z aprobatą należy odnieść się do zgłoszonej przez UOKiK propozycji specjalnego podejścia do kwestii wsparcia odbiorców wrażliwych. Koncepcja stworzenia mechanizmu wsparcia finansowego dla odbiorców wrażliwych jest rozwiązaniem, które może stanowić właściwą odpowiedź na problem ubóstwa energetycznego w Polsce.


W dalszej dyskusji nad procesem tworzenia rynku gazu w Polsce należy pamiętać, że nadrzędne wobec budowy rynku jest bezpieczeństwo dostaw. W toczącej się debacie zbyt często używa się nieprawdziwego argumentu, iż samo stworzenie rynku gwarantuje automatyczny spadek cen. W ocenie PGNiG to wielość kanałów dostaw oraz własne złoża gazu wywołają konkurencję powodującą spadek cen gazu dla wszystkich odbiorców.



Joanna Zakrzewska


Rzecznik Prasowy

Powrót