Drukuj

12.08.2005 Przetarg na dostawy gazu rozstrzygnięty: umowa na 3,16 mld m sześc. do grudnia 2006 r.

Zarząd PGNiG SA informuje, że został rozstrzygnięty ogłoszony w maju 2005 r. przetarg na zakup do grudnia 2006 r. 3,16 mld m sześc. gazu ziemnego z Azji Środkowej. W jego wyniku podpisano umowę z firmą RosUkrEnergo z siedzibą w Zug w Szwajcarii. Podpisana umowa jest jedną z najkorzystniejszych pod względem cenowym umów na zakup gazu.

Negocjacje prowadzone były z firmą RosUkrEnergo AG z siedzibą w Zug w Szwajcarii. Ostatecznie po dwumiesięcznych negocjacjach podpisano w dniu 10 sierpnia 2005 roku Umowę sprzedaży gazu ziemnego pomiędzy RosUkrEnergo AG z siedzibą w Zug w Szwajcarii jako sprzedającym i PGNiG S.A. jako kupującym. Przedmiotem umowy jest dostawa gazu ziemnego w ilości do 3,4 mld m sześc. wg GOST (normy rosyjskie) czyli 3,16 mld m sześc. wg polskich norm. Dostawy będą realizowane w okresie od 1 września 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. Jest to w chwili obecnej jeden z najkorzystniejszych cenowo kontraktów na dostawy gazu ziemnego do Polski. Cena za 1000 m sześc. obliczana jest kwartalnie według formuły cenowej , która została oparta o cenę bazową za 1000 m sześc. w dolarach amerykańskich, średnią arytmetyczną i średnią bazową ceny mazutu i gazoliny.
Ogłoszenie przetargu na zakup gazu miało na celu zachowanie przejrzystości działań związanych z importem gazu i uzyskanie jak najkorzystniejszej ceny gazu. Jest to szczególnie istotne w sytuacji rosnących cen ropy naftowej i co za tym idzie rosnących cen gazu na rynkach światowych (formuły cenowe w kontraktach na dostawy gazu oparte są na cenach produktów ropopochodnych). Dzięki przeprowadzonemu postępowaniu przetargowemu, udało się podpisać umowę na korzystnych dla PGNiG S.A. warunkach cenowych, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w cenach gazu dla odbiorców gazu w Polsce.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w 2005 r. dwukrotnie ogłaszało przetarg na zakup ponad 3 mld m sześc. gazu. Każdorazowo do prowadzenia postępowania powoływana była Komisja Przetargowa. Pierwszy przetarg ogłoszono 15 kwietnia br. W związku z tym, że w wyznaczonym terminie nie wpłynął żaden wniosek, przetarg unieważniono.
Na wniosek Departamentu Handlowego, Zarząd PGNiG S.A. w dniu 4 maja 2005 r. podjął decyzję o uruchomieniu procedury udzielenia zamówienia niepublicznego w trybie negocjacji bez ogłoszenia na dostawy gazu ziemnego w ilości do 3,4 mln m sześc. wg GOST w okresie lipiec 2005 – grudzień 2006 r. Wyznaczeni zostali Dysponenci Środków i powołana Komisja Przetargowa. Dodatkowo Zarząd zobowiązał Dysponenta Środków do powołania w skład Komisji Przetargowej niezależnych ekspertów. W związku z tym, w dniu 6 maja 2005 r. do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Skarbu Państwa Pana Kazimierza Marcinkiewicza oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Gospodarki Pana Adama Szejnfelda zostały skierowane stosowne pisma z prośbą o wskazanie ekspertów a do Pana Piotra Wodniaka byłego Wiceprezesa PGNiG pismo z zaproszeniem do udziału w pracach Komisji Przetargowej. Żadna z zaproszonych przez PGNiG osób nie wskazała eksperta ani nie przyjęła zaproszenia do udziału w pracach przy przetargu.
W ramach postępowania przetargowego zostały przygotowane i skierowane do 10 firm wstępne zapytania. Zainteresowanie udziałem w postępowaniu wyraziły 4 firmy, do których zostały skierowane zaproszenia do złożenia ofert wstępnych. Oferty wstępne złożyły dwie firmy a dwie pozostałe poinformowały, że nie mogą dostarczyć przedmiotowych ilości gazu w toczącym się postępowaniu na warunkach i w terminach określonych w zaproszeniu do złożenia oferty wstępnej. Jedna z dwóch ofert nie spełniała wymagań formalnych. Podjęto więc negocjacje z firmą, która złożyła poprawną ofertę, czyli z firmą RosUkrEnergo w wyniku, których podpisano umowę na dostawy 3,16 mld m sześc. gazu. Umowa obowiązuje od 1 września br. do grudnia 2006 r.
Powrót