Drukuj

25.10.2016 Posiedzenie Grupy Ekspertów przy UNECE z udziałem PGNiG

O przyszłości energetycznej Europy Środkowo-Wschodniej rozmawiali w Genewie członkowie Grupy Ekspertów ds. metanu z Kopalń Węgla działającej przy UNECE. Członek zarządu PGNiG podpisał także list intencyjny otwierający drogę Instytowi Nafty i Gazu do przystąpienia do Międzynarodowego Centrum ds. Doskonalenia w Zakresie Metanu z kopalń węgla kamiennego.

W spotkaniach, które odbyły się 24 i 25 września 2016 roku, wziął udział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. UNECE to jedna z komisji regionalnych ONZ, której zadaniem jest rozwijanie współpracy gospodarczej oraz  promowanie i wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju. Centrum Doskonałości skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Gromadzi informacje i doświadczenia w zarządzaniu metanem z kopalń z zachowaniem zasad  zrównoważonego rozwoju, na co szczególny nacisk kładzie ONZ.

W swoim wystąpieniu Łukasz Kroplewski podkreślał, że Polski nie stać na rezygnację z węgla. Każdy kraj posiadający własne bogactwa naturalne postępuje podobnie. Polska energia w około 93% pochodzi z węgla i dzisiaj nie ma innej alternatywy na wzrastające zapotrzebowanie na prąd. Inwestujemy jako kraj olbrzymie środki w innowacje i najnowsze technologie, które mają na celu zmniejszanie zanieczyszczeń oraz zwiększają efektywność energetyczną. PGNiG ma także w tym swój udział, gdyż realizuje projekt badawczy CBM, tak aby metan z pokładów węgla mógł być wykorzystany jako surowiec energetyczny, a nie uwalniany do atmosfery.

Wiceprezes PGNiG wspólnie z dyrektorami z Głównego Instytutu Górnictwa i Państwowego Instytutu Geologicznego podpisał list intencyjny w sprawie przystąpienia Instytutu Nafty i Gazu do Międzynarodowego Centrum ds. Doskonalenia w Zakresie Metanu z kopalń węgla kamiennego. Ta inicjatywa jest ośrodkiem międzynarodowej współpracy w dziedzinie problematyki metanowej. PGNiG SA przystąpiło do niej w lipcu 2016 roku. Europejską Komisję Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych reprezentował Sekretarz Generalny Christian Friis Bach, który zadeklarował wsparcie dla powstającego w Polsce Międzynarodowego Centrum i udział w planowanym na czerwiec 2017 roku oficjalnym otwarciu biura.

Powrót