Drukuj

29.04.2004 PGNiG i NAK Naftogaz Ukrainy podpisały memorandum o budowie gazociągu Ustiług-Hrubieszów

We środę w Krakowie przedstawiciele NAK Naftogaz Ukrainy i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo S.A. przeprowadzili rozmowy na temat rozszerzenia dwustronnej współpracy.

W wyniku rozmów strony podpisały memorandum o budowie gazociągu Ustiług – Hrubieszów. Dzięki porozumieniu możliwa będzie gazyfikacja wschodnich rejonów Polski. Podpisy pod memorandum złożyli Wiceprezes Zarządu NAK Naftogaz Ukrainy Igor Woronin i wiceprezes PGNiG S.A. Franciszek Krok.
Podpisane porozumienie o budowie gazociągu Ustiług – Hrubieszów jest efektem wcześniejszych rozmów szefa NAK Naftogaz Ukrainy Jurija Bojko i Prezesa Zarządu PGNiG S.A. Marka Kossowskiego, które miały miejsce 5 kwietnia br. w Kijowie.
W czasie rozmów strony poruszyły również inne kwestie dotyczące współpracy obu firm. Wiceszef ukraińskiej spółki Igor Woronin poinformował stronę polską o zainteresowaniu NAK Naftogaz Ukrainy wspólnym z PGNiG S.A. poszukiwaniem i wydobyciem gazu na terytorium Polski. Wiceprezes Franciszek Krok powiedział, że Polska posiada znaczące nierozpoznane zapasy gazu. Strony polska i ukraińska współpracują już w zakresie wydobycia gazu na terytorium Ukrainy. Podczas ostatnich rozmów, które odbyły się w Kijowie dyskutowano m.in. na temat działalności polsko-ukraińskiej spółki Dewon.
Strony poruszyły też sprawę sytuacji w Iraku i stwierdziły jej większe skomplikowanie w ostatnim okresie, co powoduje konieczność skorygowania wcześniej określonych terminów dotyczących rozpoczęcia prac w zakresie odbudowy infrastruktury tego kraju w ramach wspólnych działań PGNiG S.A. i NAK Naftogaz Ukrainy. Działania te zostaną rozszerzone również na inne kraje Zatoki Perskiej m.in. Arabię Saudyjską i Katar.
Wiceprezes PGNiG S.A., Franciszek Krok wyraził również podziękowanie firmie NAK Naftogaz Ukrainy za zwiększenie dostaw gazu do Polski w okresie ograniczenia dostaw gazu przez terytorium Białorusi w lutym tego roku.
Strony omówiły również kwestię rozszerzenia zdolności przesyłowych w ramach istniejących gazociągów na południu Polski.
Powrót