Drukuj

17.09.2012 PGNiG i LOTOS wspólnie poszukają ropy i gazu

Grupa LOTOS S.A. i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zawarły dziś porozumienie dotyczące współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, a także współpracy handlowej. Oba koncerny, przeanalizują potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Zgodnie z porozumieniem obie firmy opracują program wspólnych działań poszukiwawczych, umożliwiających stronom dywersyfikację ryzyka i wspólne wykorzystanie potencjałów kadrowych, technicznych oraz finansowych w rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej.

PGNiG i Grupa LOTOS będą współpracować na koncesjach zlokalizowanych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Grupę LOTOS udziałów w każdej z koncesji. PGNiG zastrzegło sobie jednak prawo do sprawowania funkcji operatora na każdej z koncesji.

Oba koncerny powołują grupę roboczą, która w szczegółach ustali kwestie współpracy w zakresie: technicznym, ekonomicznym i prawnym. W ramach prac grupy PGNiG SA i LOTOS będą również wymieniać się informacjami na temat prowadzonych projektów i planów rozwojowych, w celu identyfikowania potencjalnych obszarów współpracy. Dotyczy to nie tylko obszarów objętych siedmioma koncesjami zapisanymi w Porozumieniu, ale także realizowanych przez obie firmy projektów zagospodarowania złóż czy pozyskiwania nowych koncesji.

- W poszukiwaniach gazu ziemnego kluczowe są wiedza i umiejętności geologów, właściwe zarządzanie ryzykiem oraz solidne podstawy ekonomiczne realizowanych przedsięwzięć. Chcę jak najlepiej wykorzystywać te atuty PGNiG SA i cieszę się, że dla perspektywicznych koncesji zlokalizowanych na północy Polski udało nam się pozyskać partnera, którego profil działalności dobrze współgra z kompetencjami, którymi dysponujemy. Lotos jest jednym z naszych kluczowych klientów, dla których perspektywa zwiększenia podaży konkurencyjnego cenowo gazu wydobywanego w kraju będzie stanowić ważną, strategiczną przesłankę angażowania się w projekty wydobywcze. Właśnie takie przedsięwzięcia, w których synergie i motywacja obu partnerów są czytelne, mają największe szanse powodzenia i pozwalają liczyć na intensyfikację poszukiwań węglowodorów w Polsce. To powinno przełożyć się na wzrost wydobycia ze złóż krajowych - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, Prezes Zarządu PGNiG SA.

W Polsce zużywa się obecnie średnio ponad 14,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Jedną trzecią rocznego zapotrzebowania pokrywa wydobycie krajowe.

- Dzisiejsza umowa ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. - Zakładamy, że nasze wspólne działania pozwolą zwiększyć wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego w Polsce, co zwiększy dywersyfikację dostaw tych surowców dla krajowych odbiorców. Istotne jest również to, że nie ograniczamy się tylko do wyżej wymienionych koncesji, ale możemy realizować współpracę na obszarach morskich i zagranicą, a także współpracę handlową między dwiema firmami.

Dodatkowo PGNiG i LOTOS są zainteresowane podjęciem współpracy handlowej, dotyczącej sprzedaży/kupna ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. Pierwsze próbki surowca trafiły już do gdańskiej rafinerii. Trwa ich szczegółowa analiza pod kątem technologicznym i produkcyjnym. Jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie, LOTOS nie wyklucza zakupu ropy naftowej od PGNiG.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową w skład, której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i LOTOS Petrobaltic (prowadzi poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Po pierwszym półroczu 2012 r. przychody ze sprzedaży LOTOSU wyniosły 16 216,4 mln zł. To wzrost o 22 procent w stosunku do danych z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na koniec czerwca br. udział LOTOSU w krajowym rynku paliw ogółem wyniósł 34,1%, co znacznie przewyższa cel strategiczny na lata 2011-15, ustalony na poziomie 30%. Jednocześnie koncern zanotował w analizowanym okresie wzrost udziału w rynku benzyn o 3 p.p. (r./r.).

Poprzez spółki LOTOS Petrobaltic i LOTOS Norge koncern obecny jest również na polskim i norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej. Dzięki przejęciu 100% udziałów w spółce LOTOS Geonafta koncern zyskał również dostęp do lądowych złóż ropy naftowej, zlokalizowanych na terytorium Litwy. W 2011 roku LOTOS wydobył 230 tys. ton ropy naftowej. Zgodnie z zapisami strategii na lata 2011-2015 LOTOS planuje wydobywać 1,2 mln ton ropy naftowej rocznie do 2015 r.

Biuro Informacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, e-mail: media@grupalotos.pl

Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem rynku gazu w Polsce. Działalność podstawowa spółki obejmuje poszukiwania i eksploatację złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz import, magazynowanie, obrót i dystrybucję paliw gazowych i płynnych. PGNiG jest także liderem w produkcji ciepła i siódmym producentem energii elektrycznej w Polsce.

Spółka posiada 96 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu ( także niekonwencjonalnego) oraz 225 koncesji na wydobycie ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych. Poprzez spółkę PGNiG Norway prowadzi działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (11 koncesji). PGNiG posiada również licencje poszukiwawcze w Egipcie, Libii i Pakistanie.

W pierwszym półroczu 2012 roku GK PGNiG zanotowała ok. 14,8 mld złotych ze sprzedaży. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA sprzedało 8 mld m sześc. gazu ziemnego. Wydobycie gazu w pierwszym półroczu 2012 r. wyniosło 2,2 mld m sześc. Spółka planuje wzrost wydobycia z własnych złóż krajowych i zagranicznych do ok. 6,0 mld m sześc. w 2015 r., a ropy naftowej do ok. 1,5 mln ton. W IV kwartale 2012 planowane jest rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej i gazu ze złoża Skarv w Norwegii, a w kwietniu 2013 roku - rozpoczęcie wydobycia ze złoża Lubiatów Międzychód Grotów (zachodnia Polska). Zgodnie z prognozą, wydobycie ropy naftowej ze złóż krajowych w 2012 roku osiągnie 480 tys. ton, a w roku 2013 wzrośnie do ok. 750 tys. ton.

Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG SA, ul. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa, tel. (22) 691 79 30, (0) 667 951 263 e-mail: rzecznik@pgnig.pl

Powrót