Drukuj

26.02.2004 Komunikat

W związku z pojawiającymi się licznymi zapytaniami, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje, że Zarząd PGNiG S.A. podtrzymuje swoje wcześniejsze zainteresowanie powstaniem połączeń łączących polski system z europejskim systemem gazociągów umożliwiających przesył gazu na zasadzie interconnectora czyli w obie strony. Wśród rozpatrywanych i omawianych projektów znajduje się gazociąg BalticPipe i Bernau – Szczecin.

W wypadku projektu BalticPipe Zarządy PGNiG S.A. i DONG prowadzą rozmowy na temat ratyfikacji kontraktu podpisanego we wrześniu 2001 r., jak również przygotowują wspólny List intencyjny. Jednocześnie Zarząd PGNiG S.A. pragnie zdementować pojawiające się informacje, że DONG i PGNiG zrezygnowały ze współpracy. Obie firmy prowadzą stałe rozmowy w sprawie projektu BalticPipe – m.in. w grudniu 2003 r. podpisano Memorandum o współpracy i wydłużono upływający termin ratyfikacji kontraktu.
Również w wypadku projektu Bernau-Szczecin prowadzone są rozmowy dotyczące budowy tego gazociągu jako interconnectora. Zarząd PGNiG S.A. stoi na stanowisku, że podstawą rozmów jest ekonomiczna efektywność planowanej inwestycji. Jednocześnie Zarząd PGNiG S.A. prowadzi rozmowy z wieloma dostawcami gazu ziemnego do Polski dotyczące przedstawienia warunków handlowych dostaw i w chwili obecnej oczekuje na złożenie ofert. Wszystkie propozycje, który zostaną przedstawione PGNiG S.A., będą rozpatrywane przez Zarząd z zachowaniem zasady konkurencyjności.
Jednocześnie Zarząd PGNiG S.A. pragnie podkreślić, że oba planowane połączenia będą działały na zasadzie interconnectora, czyli przesyłu gazu w obie strony. Taka konstrukcja umożliwi PGNiG S.A. zarówno import gazu od firm innych niż rosyjskie, jak i eksport gazu z Polski do innych krajów. Jednocześnie pozwoli to na wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, do której PGNiG jest zobowiązany rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 października 2000 r. w sprawie dywersyfikacji dostaw i dokumentem rządowym „Korekta Założeń Polityki Energetycznej do 2020 r”. Istotnym elementem dywersyfikacji dostaw jest również krajowe wydobycie, które zgodnie z przyjętym przez Zarząd programem, będzie zwiększone do 2006 r. o 50 proc. (do ponad 6 mld m sześc.). Obecnie roczne wydobycie krajowe wynosi 4,3 mld m sześc.
Powrót