Drukuj

22.06.2004 Autobusy na gaz ziemny na Pomorzu


Dzisiaj w Gdańsku zostało podpisane Porozumienie o Współpracy pomiędzy Pomorską Komunikacją Samochodową Sp. z o.o. z siedzibą w Wejherowie a jedną ze spółek dystrybucyjnych z Grupy Kapitałowej PGNiG SA - Pomorską Spółką Gazownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku.

Celem porozumienia jest stworzenie na terenie Pomorza obszarów o zmniejszonej emisji i poziomie hałasu. Porozumienie przewiduje zaprojektowanie odpowiednich rozwiązań komunikacyjnych dla wybranych obszarów regionu – wprowadzenie specjalnych linii autobusowych obsługiwanych przez autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym. W tym celu zostanie zbudowana stacja tankowania sprężonego gazu ziemnego, umożliwiająca tankowanie autobusów zasilanych ekologicznym paliwem.
Partnerzy określili w porozumieniu główne kierunki współpracy. PSG (Pomorska Spółka Gazownictwa) w połowie przyszłego roku zamierza uruchomić w Gdyni stację tankowania sprężonego gazu ziemnego, natomiast PKS (Pomorska Komunikacja Samochodowa) wykorzysta ten czas na częściowe przestawienie taboru autobusowego z oleju napędowego na sprężony gaz ziemny.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. od 2004 r. wspólnie z sześcioma spółkami gazownictwa zlokalizowanymi w Gdańsku, Poznaniu, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu realizuje „Program rozwoju rynku pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym”. Jego celem jest zapewnienie 2% udziału gazu ziemnego w rynku paliw do pojazdów w perspektywie do 2010 roku. Do tego czasu powinno powstać 30 nowych, ogólnodostępnych stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego, a po polskich drogach powinno jeździć ok. 20 000 pojazdów napędzanych tym paliwem.
Sprężony gaz ziemny szczególnie dobre zastosowanie znajduje w zasilaniu autobusów miejskich, w pojazdach zakładów komunalnych, korporacjach taksówkowych. Obecnie w naszym kraju jeździ ok. 200 pojazdów na sprężony gaz ziemny, w tym 31 autobusów, ok.120 pojazdów serwisowych i kilkadziesiąt osobowych. Pojazdy na gaz ziemny można tankować na 23 stacjach w Polsce. Klientami są głównie zakłady komunikacji miejskiej.
Największą flotę autobusów na gaz ziemny ma Przemyśl - 25 pojazdów. Również inne miasta w Polsce, w tym Kraków, Warszawa, Gdynia, Wrocław aktualnie rozważają możliwość zastosowania tego ekologicznego i ekonomicznego paliwa dla potrzeb swojego transportu miejskiego.
Na świecie jeździ już prawie 3,5 milionów pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Światowym liderem w tej dziedzinie jest Argentyna (1,1 mln), bardzo szybko rozwija się też rynek w Brazylii (668 tys.). Ważne miejsce zajmują Stany Zjednoczone (130 tys.), w Europie – Włochy (381 tys.), Rosja (36 tys.), Ukraina (45 tys.) i dynamicznie rozwijający się rynek w Niemczech (19 tys.).
Małgorzata Przybylska
Rzecznik Prasowy
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
tel. (0 22) 691-81-20
Agata Orłowska
Rzecznik Prasowy
Pomorska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
tel. (0 58) 323-02-39
Powrót