OBRÓT – ZAGRANICA

Otoczenie rynkowe, w którym działa PGNiG Supply & Trading GmbH

Niemiecki rynek gazu, na którym spółka realizuje 85% całości swoich obrotów, pozostaje dla PST najważniejszym rynkiem.

Umiarkowane temperatury, zapełnienie magazynów oraz niskie ceny surowców, w połączeniu z rosnącym wolumenem dostaw do Europy gazu w postaci LNG, to niekorzystne czynniki wpływające na rynki gazu w 2015 r. Popyt ze strony krajów Europy Wschodniej w pierwszym kwartale 2015 r., wynikający z ograniczenia dostaw surowca z Rosji, stanowił przeciwwagę dla tych czynników.

Po niewielkim trendzie wzrostowym na początku 2015 r., kiedy to ceny w ramach kontraktów terminowych na rynku hurtowego obrotu gazem w Niemczech (hub gazowy GASPOOL) wzrosły między styczniem a lutym, w okresie od marca do czerwca zakres zmian cen był niewielki. Począwszy od lipca niekorzystne czynniki zdominowały nastroje na rynku gazu, a ceny − w ślad za cenami na rynkach innych surowców − zaczęły wyraźnie spadać, w wyniku czego ceny ustalane w ramach wielu kontraktów towarowych znalazły się w okolicach historycznych minimów.

W 2015 r. średnia cena spot na hurtowym rynku GASPOOL kształtowała się na poziomie 19,9 EUR/MWh, podlegając w trakcie roku tendencji spadkowej. Najgłębsze spadki odnotowano w czwartym kwartale, kiedy to średnia cena spot spadła do poziomu 17,1 EUR/MWh. Na koniec roku kontrakt Cal 16 był notowany po cenie 15,2 EUR/MWh.

W nadchodzących miesiącach głównymi czynnikami decydującymi o poziomie cen gazu ziemnego w Europie będą:

  • dalsze kształtowanie się cen ropy naftowej,
  • zwiększone dostawy LNG do europejskich terminali,
  • stopień zapełnienia magazynów gazu w Europie,
  • decyzja w sprawie możliwej rozbudowy gazociągu Nord Stream.

Konflikt rosyjsko-ukraiński nie ma obecnie istotnego wpływu na ceny gazu ziemnego. Wsparciem dla rynku gazu na kontynencie europejskim w 2016 r. może być dalsze zmniejszenie wydobycia z ogromnego złoża Groningen w Holandii (ograniczone obecnie do 27 mld m3 w skali roku) oraz rosnące znaczenie błękitnego paliwa w miksie energetycznym wskutek zastępowania węgla paliwem gazowym.

Sprzedaż produktów w ramach transakcji giełdowych i pozagiełdowych

PST aktywnie uczestniczyła w obrocie prowadzonym na rynkach zorganizowanych (giełdach) oraz na rynku pozagiełdowym (OTC), zawierając transakcje z ponad 50 kontrahentami na podstawie umów ramowych EFET lub podobnych. Spółka prowadzi działalność handlową w Niemczech oraz w sąsiednich krajach − Polsce, Austrii i Holandii. PST rozpoczęła proces rejestracji w ramach brytyjskiego wirtualnego hubu gazowego (NBP) i do końca 2015 r. osiągnęła gotowość operacyjną do prowadzenia obrotu na tym rynku. Dodatkowo PST jest zarejestrowana w Czechach, gdzie realizowano tranzyt dostaw gazu do Polski.

PST została wyznaczona przez PEGAS na animatora niemieckiego rynku gazu ziemnego GASPOOL.

Struktura sprzedaży PST według produktów

 Sprzedaż gazu
 Sprzedaż energii elektrycznej
  2015
Sprzedaż gazu [%] 896
Sprzedaż energii elektrycznej [%] 104

Wyświetlanie danych

Sprzedaż detaliczna do odbiorców końcowych

PST sprzedaje – za pośrednictwem nowo utworzonej spółki detalicznej PST Europe Sales GmbH (PSTES) – gaz i energię elektryczną do odbiorów końcowych na terenie Niemiec i Austrii. Docelowa grupa odbiorców to podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstwa domowe, których zużycie wyznaczane jest na podstawie standardowych profili obciążenia.

Struktura sprzedaży PST według krajów

 Niemcy
 Holandia
 Polska
  2015
Niemcy [%] 492
Holandia [%] 174
Polska [%] 334

Wyświetlanie danych

Struktura odbiorców PST według produktów

 Gaz
 Energia Elektryczna
  2015
Gaz 770
Energia Elektryczna 230

Wyświetlanie danych

Struktura odbiorców PST

 Odbiorcy indywidualni
 MŚP
 B2B
  2015
Odbiorcy indywidualni 844
MŚP 155
B2B 01

Wyświetlanie danych

Usługi świadczone na rzecz innych podmiotów Grupy PGNiG:

PGNiG

Na mocy istniejących umów PST zabezpiecza dostawy gazu ziemnego do PGNiG na granicy niemiecko-polskiej i czesko-polskiej, co ma na celu zwiększenie dywersyfikacji oraz bezpieczeństwa dostaw. Dodatkowo PST udostępnia PGNiG analizy własne i sporządzone przez podmioty zewnętrzne oraz dane na temat kształtowania się cen na rynkach gazu ziemnego i innych surowców. PST zapewnia działowi transakcyjnemu PGNiG bezpośredni dostęp do cen energii kwotowanych w czasie rzeczywistym.

PGNiG Upstream International

Na podstawie istniejących umów PST odbiera gaz ziemny wydobyty przez PGNiG Upstream International (PGNiG UI) ze złóż Skarv, Vale i Morvin w punkcie wejścia do niemieckiej sieci gazowej Emden/Dornum. Ponadto PST całodobowo aktywnie zarządza przerwami w dostawach w czasie rzeczywistym, w celu zminimalizowania strat handlowych po stronie PGNiG UI. PST udziela PGNiG UI wsparcia w pracach nad przygotowaniem dokumentacji cen transferowych, dostarcza analizy własne i sporządzone przez podmioty zewnętrzne oraz dane na temat kształtowania się cen na rynkach gazu ziemnego i innych surowców.

Obrót energią elektryczną – transakcje rozliczane bez dostawy fizycznej

Spółka kontynuowała działalność na Europejskiej Giełdzie Energii w zakresie obrotu energią elektryczną (i certyfikatami emisyjnymi) oraz na platformach PEGAS i ICE Endex w zakresie obrotu kontraktami gazowymi. PST może również prowadzić obrót na TGE w ramach umowy z domem maklerskim Noble Securities.

Cal 16 – Kontrakt terminowy roczny na dostawy w 2016 r
Nord Stream – gazociąg z Vyborg w Rosji do Greifswald w Niemczech o rocznej przepustowości ok. 55 bcm
EFET – Rodzaj umowy ramowej będący przykładem standardowego kontraktu na rynku energii w Europie.
NBP - National Balancing Point
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
KRS 0000059492, NIP 525-000-80-28, kapitał zakładowy 5 900 000 000 zł – opłacony w całości
Centrala Spółki ul. M. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa
tel.: +48 22 589 45 55, faks: +48 22 691 82 73