Niemiecki rynek gazu, na którym spółka realizuje 85% całości swoich obrotów, pozostaje dla PST najważniejszym rynkiem.
Umiarkowane temperatury, zapełnienie magazynów oraz niskie ceny surowców, w połączeniu z rosnącym wolumenem dostaw do Europy gazu w postaci LNG, to niekorzystne czynniki wpływające na rynki gazu w 2015 r. Popyt ze strony krajów Europy Wschodniej w pierwszym kwartale 2015 r., wynikający z ograniczenia dostaw surowca z Rosji, stanowił przeciwwagę dla tych czynników.
Po niewielkim trendzie wzrostowym na początku 2015 r., kiedy to ceny w ramach kontraktów terminowych na rynku hurtowego obrotu gazem w Niemczech (hub gazowy GASPOOL) wzrosły między styczniem a lutym, w okresie od marca do czerwca zakres zmian cen był niewielki. Począwszy od lipca niekorzystne czynniki zdominowały nastroje na rynku gazu, a ceny − w ślad za cenami na rynkach innych surowców − zaczęły wyraźnie spadać, w wyniku czego ceny ustalane w ramach wielu kontraktów towarowych znalazły się w okolicach historycznych minimów.
W 2015 r. średnia cena spot na hurtowym rynku GASPOOL kształtowała się na poziomie 19,9 EUR/MWh, podlegając w trakcie roku tendencji spadkowej. Najgłębsze spadki odnotowano w czwartym kwartale, kiedy to średnia cena spot spadła do poziomu 17,1 EUR/MWh. Na koniec roku kontrakt Cal 16 był notowany po cenie 15,2 EUR/MWh.
W nadchodzących miesiącach głównymi czynnikami decydującymi o poziomie cen gazu ziemnego w Europie będą:
Konflikt rosyjsko-ukraiński nie ma obecnie istotnego wpływu na ceny gazu ziemnego. Wsparciem dla rynku gazu na kontynencie europejskim w 2016 r. może być dalsze zmniejszenie wydobycia z ogromnego złoża Groningen w Holandii (ograniczone obecnie do 27 mld m3 w skali roku) oraz rosnące znaczenie błękitnego paliwa w miksie energetycznym wskutek zastępowania węgla paliwem gazowym.
PST aktywnie uczestniczyła w obrocie prowadzonym na rynkach zorganizowanych (giełdach) oraz na rynku pozagiełdowym (OTC), zawierając transakcje z ponad 50 kontrahentami na podstawie umów ramowych EFET lub podobnych. Spółka prowadzi działalność handlową w Niemczech oraz w sąsiednich krajach − Polsce, Austrii i Holandii. PST rozpoczęła proces rejestracji w ramach brytyjskiego wirtualnego hubu gazowego (NBP) i do końca 2015 r. osiągnęła gotowość operacyjną do prowadzenia obrotu na tym rynku. Dodatkowo PST jest zarejestrowana w Czechach, gdzie realizowano tranzyt dostaw gazu do Polski.
PST została wyznaczona przez PEGAS na animatora niemieckiego rynku gazu ziemnego GASPOOL.
PST sprzedaje – za pośrednictwem nowo utworzonej spółki detalicznej PST Europe Sales GmbH (PSTES) – gaz i energię elektryczną do odbiorów końcowych na terenie Niemiec i Austrii. Docelowa grupa odbiorców to podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstwa domowe, których zużycie wyznaczane jest na podstawie standardowych profili obciążenia.
Na mocy istniejących umów PST zabezpiecza dostawy gazu ziemnego do PGNiG na granicy niemiecko-polskiej i czesko-polskiej, co ma na celu zwiększenie dywersyfikacji oraz bezpieczeństwa dostaw. Dodatkowo PST udostępnia PGNiG analizy własne i sporządzone przez podmioty zewnętrzne oraz dane na temat kształtowania się cen na rynkach gazu ziemnego i innych surowców. PST zapewnia działowi transakcyjnemu PGNiG bezpośredni dostęp do cen energii kwotowanych w czasie rzeczywistym.
Na podstawie istniejących umów PST odbiera gaz ziemny wydobyty przez PGNiG Upstream International (PGNiG UI) ze złóż Skarv, Vale i Morvin w punkcie wejścia do niemieckiej sieci gazowej Emden/Dornum. Ponadto PST całodobowo aktywnie zarządza przerwami w dostawach w czasie rzeczywistym, w celu zminimalizowania strat handlowych po stronie PGNiG UI. PST udziela PGNiG UI wsparcia w pracach nad przygotowaniem dokumentacji cen transferowych, dostarcza analizy własne i sporządzone przez podmioty zewnętrzne oraz dane na temat kształtowania się cen na rynkach gazu ziemnego i innych surowców.
Spółka kontynuowała działalność na Europejskiej Giełdzie Energii w zakresie obrotu energią elektryczną (i certyfikatami emisyjnymi) oraz na platformach PEGAS i ICE Endex w zakresie obrotu kontraktami gazowymi. PST może również prowadzić obrót na TGE w ramach umowy z domem maklerskim Noble Securities.