Perspektywy rozwoju

W 2015 r. PSG przyjęła Strategię na lata 2015-2022, której nadrzędnym celem jest wzrost wartości spółki poprzez maksymalizację wyniku EBITDA. Strategia jest doprecyzowaniem i doszczegółowieniem strategii Grupy PGNiG w obszarze maksymalizacji wartości infrastruktury sieciowej.

Ponadto PSG zamierza konsekwentnie wykorzystywać pojawiające się w jej otoczeniu biznesowo-regulacyjno- -społecznym szanse, m.in. na:

  • wdrożenie nowych regulacji wspierających rozwój kogeneracji, energetyki systemowej;
  • wdrożenie zmian regulacyjnych umożliwiających przyspieszenie realizacji kluczowych projektów inwestycyjnych Spółki;
  • rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny ze strony dużych i średnich odbiorców (w szczególności ciepłowni i elektrociepłowni, zakładów produkcyjnych i przemysłowych, centrów usług);
  • w średniej perspektywie czasu na obniżkę cen paliwa gazowego, wynikającą z liberalizacji rynku gazu oraz sytuacji na rynkach globalnych, co pozytywnie wpłynie na wzrost popytu na gaz, a w efekcie na wzrost popytu na usługi dystrybucji;
  • możliwość oddziaływania na kształt rynku gazu (m.in. poprzez udział w konsultacjach regulacyjnych z Urzędem Regulacji Energetyki oraz Ministerstwem Energetyki);
  • pozyskanie dofinansowania Unii Europejskiej dla kluczowych projektów inwestycyjnych PSG oraz wdrażanie innowacyjnych technologii;
  • możliwość dalszej ekspansji sieci i przyłączeń w słabo zgazyfikowanych regionach Polski (np. centralne i północno-wschodnie regiony kraju), w tym z zastosowaniem technologii LNG.

W 2016 r. PSG kontynuować będzie realizację projektów w zakresie budowy i rozbudowy sieci gazowych oraz przyłączanie nowych odbiorców, także z wykorzystaniem technologii LNG.

W kolejnych latach spółka planuje wdrożyć model inwestycyjny promujący przyrost wolumenu przesłanego gazu oraz przyspieszyć realizację kluczowych projektów inwestycyjnych. Do ich wykonania PSG zamierza wykorzystać dofinansowanie zewnętrzne, pochodzące m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Szczególny nacisk spółka położy na aktywizację procesów pozyskiwania nowych odbiorców gazu oraz wzrost niezawodności sieci gazowej i bezpieczeństwa dostaw gazu.

Ponadto spółka planuje rozwój działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej (B+R+I). Działalność ta będzie skoncentrowana przede wszystkim na zagadnieniach badawczych w zakresie podnoszenia stopnia niezawodności, zapewnienia bezpieczeństwa oraz wzrostu efektywności infrastruktury gazowej, a prowadzona będzie głównie przez programy demonstracyjne (promowane w aktualnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020) oraz w dowolnej innej formule, pozwalającej na wykorzystanie źródeł zewnętrznego dofinansowania. Takie podejście umożliwi optymalne wykorzystanie środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz pozwoli na skorzystanie z zachęt podatkowych wprowadzanych od dnia 1 stycznia 2016 r., w związku ze wspieraniem innowacyjności.

Jednocześnie spółka na bieżąco monitoruje możliwości komercjalizacji nowych, innowacyjnych technologii i kreacji nowatorskich usług, a tym samym ekspansję na nowe rynki bądź zwiększenie udziału w rynku. Analizuje zagadnienia w zakresie poszerzenia funkcjonalności infrastruktury gazowej o zdolność do transportu gazu ziemnego z domieszką innych gazów: biogazu, syntetycznego gazu ziemnego (SNG), CO2 oraz wodoru – zarówno pod kątem technologicznym, jak i regulacyjnym. Modernizacja sieci gazowych w tym kierunku umożliwi wprowadzenie nowych usług oraz pozyskanie odbiorców z sektorów energetycznego (stabilizacja systemu energetycznego, dostawy paliwa dla przenośnych i lokalnych urządzeń elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi) oraz motoryzacyjnego, a także innych odbiorców przemysłowych, wykorzystujących wodór w procesach technologicznych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
KRS 0000059492, NIP 525-000-80-28, kapitał zakładowy 5 900 000 000 zł – opłacony w całości
Centrala Spółki ul. M. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa
tel.: +48 22 589 45 55, faks: +48 22 691 82 73