Zarząd PGNiG w listopadzie 2015 r. przyjął informację dotyczącą Strategii PGNIG TERMIKA do 2022 r. W ramach wdrażania tej strategii został zakończony proces operacjonalizacji polegający na określeniu planów operacyjnych, zadań oraz osób odpowiedzialnych za ich realizację dla wszystkich inicjatyw, które zostały określone w nowej strategii PGNiG TERMIKA. Strategia PGNiG TERMIKA do 2022 r. jest naturalną i logiczną konsekwencją strategii przyjętej na lata 2014- 2022 w Grupie PGNiG oraz jest odpowiedzią na wyzwania i ryzyka rynkowe stojące przed spółką w perspektywie 2022 r.
Przed PGNiG TERMIKA stoi szereg wyzwań natury rynkowej i regulacyjnej oraz konieczność realizacji programu modernizacji w celu dostosowania do nowych wymagań środowiskowych i zwiększenia potencjału produkcyjnego. Spółka dostrzega również nowe okazje biznesowe, które można wykorzystać do wzrostu jej wartości i rozszerzenia działalności poza obszar Warszawy. Dlatego zamierza aktywnie działać na rynku, planując ekspansję geograficzną, czyli zakup systemów ciepłowniczych i rozwój działalności wytwórczej poza Warszawą. Wzrost wartości spółki będzie realizowany w oparciu o programy inwestycyjne ukierunkowane na budowę nowych, efektywnych kosztowo mocy wytwórczych zapewniających dywersyfikację paliwową oraz modernizację istniejących źródeł przy zastosowaniu niskoemisyjnych technologii. Aktywności z obszarów strategii spółki zostały zdefiniowane jako inicjatywy strategiczne oraz inicjatywy operacyjne.
Inicjatywy do wdrożenia w horyzoncie strategii:
Planowane na najbliższe lata nakłady inwestycyjne obejmują wydatki związane z działalnością rozwojową, dostosowaniem do wymogów środowiskowych oraz modernizacją istniejącego majątku.
W obszarze projektów rozwojowych głównymi projektami są budowa bloku gazowo-parowego w Ec Żerań z przewidywanym terminem zakończenia w 2019 r. oraz zakończenie w 2016 r. przebudowy na biomasę kotła K1 w Ec Siekierki. W obszarze działań związanych z ochroną środowiska głównymi zadaniami są: budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin kotła K2 w Ec Siekierki z terminem zakończenia w 2017 r., realizacja programu odazotowania spalin kotłów wodnych w Ec Siekierki do końca 2016 r. oraz modernizacja odpylaczy kotłów fluidalnych KFA i KFB w Ec Żerań realizowana w latach 2013-2016.
Główne wydatki związane z modernizacją istniejącego majątku obejmują modernizację kotłów w C Wola, modernizację Ec Pruszków, modernizację kotłów i turbozespołów w Ec Siekierki, modernizację rozdzielni elektrycznych, modernizację układów technologicznych i części ciśnieniowych oraz wydatki związane z remontami kapitalizowanymi urządzeń w Ec Żerań i Ec Siekierki.