Obecna struktura Grupy Kapitałowej PGNiG jest efektem specyficznych uwarunkowań funkcjonowania Grupy, historii i przeprowadzonych przekształceń. Celem badania struktury kapitałowej jest przeprowadzenie analizy zasadności zaangażowania kapitałowego w spółki uzupełniające podstawową działalność Grupy. Ponadto w ramach zasobów majątkowych Grupy Kapitałowej PGNiG znajduje się wiele zbędnych nieruchomości, gruntów, budynków i lokali niezwiązanych z podstawową działalnością, które generują koszty. Wobec skali tego zjawiska i poziomu kosztów dla Grupy, należy podjąć działania systemowe w celu optymalizacji kosztów utrzymania zbędnych nieruchomości i zintensyfikowania procesów sprzedażowych nieruchomości.
W odpowiedzi na powyższe problemy, Zarząd PGNiG uchwałą z 15 kwietnia 2014 roku powołał Projekt Matrix. Sponsorem powołanego Projektu jest Pan Wiceprezes Waldemar Wójcik.
Celem biznesowym Projektu jest ograniczenie zaangażowania PGNiG w działalność niewpływającą bezpośrednio na realizację strategii Grupy PGNiG i zwolnienie tym samym środków na działalność podstawową. Zakres Projektu Matrix dotyczy dwóch aspektów:
-
sprzedaży nieruchomości zbędnych lub wykorzystywanych w niewielkim stopniu przez podmioty z Grupy PGNiG,
-
optymalizacji zaangażowania kapitałowego PGNiG w akcje i udziały w spółkach niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy.
W realizacji założonych celów w Projekcie Matrix niezbędne jest zaangażowanie wykwalifikowanych pracowników z Grupy PGNiG, którzy będą współtworzyć zespoły, mając istotny wpływ na efekty prac.
Projekt Matrix powiązany jest z realizowanym od czerwca 2014 roku Programem Poprawy Efektywności (PPE) w Grupie PGNiG, w szczególności z inicjatywą 15. PPE – „Dezinwestycje kapitałowe i majątkowe”.
Działania podjęte w obszarze nieruchomości
W obszarze nieruchomości podjęto następujące działania:
-
dokonano wstępnej inwentaryzacji nieruchomości zbędnych stanowiących własność PGNiG oraz spółek zależnych,
-
w ramach przeprowadzonych analiz na obecnym etapie prac zespołu zidentyfikowano 481 nieruchomości zbędnych z punktu widzenia podstawowej działalności Grupy PGNiG, z czego 167 nieruchomości uznano za aktywa o wysokim lub średnim potencjale sprzedaży.
Wpływ spowolnienia gospodarczego, aktualna tendencja i perspektywa rozwoju rynku nieruchomości wskazuje na istotę w wyborze prawidłowego podejścia przy opracowaniu modelu organizacji sprzedaży w Grupie PGNiG.
Na podstawie opracowanego przez Zespół Projektowy zapytania o informację uruchomiono postepowanie zakupowe na usługi doradcze w celu wypracowania podejścia do sprzedaży nieruchomości zbędnych.
Efektem prac Projektu Matrix w obszarze nieruchomości zbędnych (non-core) będą m.in.:
-
identyfikacja, klasyfikacja oraz określenie planów działań wobec nieruchomości zbędnych w Grupie PGNiG,
-
zdefiniowanie i inwentaryzacja nieruchomości zbędnych,
-
opracowanie planów działań dla poszczególnych grup nieruchomości i indywidualnych działań wobec nieruchomości uznanych za priorytetowe,
-
opracowanie „Strategii zarządzania nieruchomościami non-core w Grupie PGNiG” oraz wdrożenie modelu organizacji sprzedaży nieruchomości zbędnych,
-
opracowanie optymalnego modelu organizacji sprzedaży nieruchomości zbędnych,
-
utworzenie zespołu do obsługi procesów zbycia nieruchomości zbędnych w Grupie PGNiG.
Działania podjęte w obszarze spółek kapitałowych
Zatwierdzenie listy 24 spółek kapitałowych z Grupie PGNiG będących przedmiotem Projektu Matrix nastąpiło w drodze uchwały Zarządu z 5 sierpnia 2014 roku. Lista obejmuje spółki zależne, stowarzyszone i mniejszościowe w stosunku do PGNiG, tj.: Exalo Drilling, GEOFIZYKA Kraków, GEOFIZYKA Toruń, Geovita, PGNiG Technologie, PGNiG Serwis, Gazoprojekt, NYSAGAZ, PFK GASKON SA, „ZRUG” Sp. z o.o. w Poznaniu, ZWUG „INTERGAZ” Sp. z o.o., Polski Serwis Płynów Wiertniczych Sp. z o.o., Walcownia Rur „Jedność” Sp. z o.o., Agencja Rynku Energii SA, Zakłady Metalowe Dezamet SA, INTAKUS SA, Regnon SA, PI GAZOTECH Sp. z o.o., Huta Stalowa Wola SA, GAZ Sp. z o.o., Powiśle Park Sp. z o.o., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych „CHEMKOP” Sp. z o.o., GEOTERMIA Sp. z o.o., Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o.
W ramach prac w Projekcie Matrix przeprowadzone zostaną analizy zasadności zaangażowania kapitałowego Grupy PGNiG. Dla spółek przeznaczonych do zbycia – ustalenie optymalnej ścieżki sprzedaży; dla spółek, które pozostaną w strukturze Grupy PGNiG – określenie docelowej roli i modelu współpracy spółki z Grupą. W efekcie przeprowadzonych analiz zostaną opracowanie rekomendacje dla poszczególnych spółek i harmonogramy wdrożenia wypracowanych rekomendacji. W tym celu zostały uruchomione postepowania zakupowe na usługi doradcze.
Wobec specyfiki i istotności niektórych spółek przy opracowywaniu Szczegółowego Opisu Przedmiotu Umowy dotyczącego postępowań prowadzono konsultacje z pracownikami poszczególnych spółek i ekspertami z Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG.
Ponadto w ramach Projektu Matrix:
-
zgromadzono historyczne opracowania doradców zewnętrznych w obszarze spółek kapitałowych,
-
sporządzono „metryki” dla spółek mniejszościowych, w których zawarte są istotne informacje o spółkach,
-
wdrożono comiesięczny system raportowania w formie ankiety dotyczącej sytuacji ekonomiczno-finansowej i rynkowej Spółki.
Wdrożenie produktów Projektu Matrix ma na celu osiągnięcie wzrostu efektywności ekonomicznej oraz optymalnej docelowej struktury Grupy Kapitałowej PGNiG.