42. Inne istotne informacje
42.1. Sprawa dopłat do kapitału PI GAZOTECH Sp. z o.o.
W 2012 roku toczyły się sprawy z powództwa PGNiG S.A. dotyczące uchylenia bądź stwierdzenia nieważności uchwał Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o.o. dotyczących dopłat do kapitałów tej spółki.
Postępowanie w sprawie z powództwa PGNiG S.A. przeciwko PI GAZOTECH Sp. z o.o. o uchylenie bądź stwierdzenie nieważności uchwał Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o.o. z dnia 23 kwietnia 2004 roku, w tym uchwały zobowiązującej PGNiG S.A. do dopłaty w kwocie 52 milionów złotych, toczyło się kolejno przed Sądem Okręgowym w Warszawie, Apelacyjnym w Warszawie i Sądem Najwyższym. W dniu 25 czerwca 2010 roku Sąd Okręgowy uwzględnił powództwo PGNiG S.A., stwierdzając nieważność uchwały o umorzeniu udziałów oraz uchwały o dopłatach. W dniu 12 listopada 2010 roku PI GAZOTECH Sp. z o.o. złożyła apelację do Sądu Okręgowego wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 14 grudnia 2011 roku oddalił apelację PI GAZOTECH Sp. z o.o. Wyrok jest prawomocny. 24 kwietnia 2012 roku PI GAZOTECH Sp. z o.o. złożyła skargę kasacyjną, która do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie została przyjęta przez Sąd Najwyższy do rozpoznania.
Postępowanie w sprawie z powództwa PGNiG S.A. przeciwko PI GAZOTECH Sp. z o.o. o uchylenie bądź stwierdzenie nieważności uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o.o. z dnia 19 stycznia 2005 roku zobowiązującej PGNiG S.A. do wniesienia dopłaty w kwocie 26 milionów złotych, toczyło się przed Sądem Okręgowym i Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Wyrokiem z dnia 18 października 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił uchwałę o dopłatach. W dniu 12 listopada 2010 roku PI GAZOTECH Sp. z o.o. złożyła apelację do Sądu Okręgowego wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 czerwca 2012 roku oddalił apelację PI GAZOTECH Sp. z o.o. Spółka PI GAZOTECH Sp. z o.o. wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku w dniu 30 października 2012 roku, odpis skargi kasacyjnej doręczono pełnomocnikowi PGNiG S.A. w dniu 31 grudnia 2012 roku. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania powyższa skarga nie została przyjęta przez Sąd Najwyższy do rozpoznania.
Postępowanie w sprawie z powództwa PGNiG S.A. przeciwko PI GAZOTECH Sp. z o.o. o stwierdzenie nieważności bądź uchylenie uchwały Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp.z o.o. z dnia 6 października 2005 roku zobowiązującej PGNiG S.A. do wniesienia dopłaty w kwocie 6,6 milionów złotych zostało wszczęte przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Wyrokiem z dnia 30 maja 2008 roku Sąd Okręgowy oddalił powództwo PGNiG S.A. i uchylił postanowienie w sprawie zabezpieczenia powództwa PGNiG S.A. Postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności bądź uchylenie uchwały o dopłatach oraz w sprawie utrzymania zabezpieczenia powództwa toczą się od 2008 roku przed Sądem Apelacyjnym i Sądem Okręgowym w Warszawie. W dniu 25 maja 2010 roku Sąd Apelacyjny zmienił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 30 maja 2008 roku w sprawie utrzymania zabezpieczenia powództwa i oddalił wniosek o uchylenie prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia powództwa. Wyrokiem z dnia 21 maja 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność uchwały Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o. o. o dopłatach. Z dniem 12 czerwca 2012 roku wyrok ten stał się prawomocny.
42.2. Postępowanie przed Prezesem UOKiK
W dniu 28 grudnia 2010 roku Prezes UOKiK wszczął z urzędu postępowanie antymonopolowe w sprawie nadużywania przez PGNiG S.A. pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego, polegającej na:
- ograniczaniu zbytu ze szkodą dla kontrahentów lub konsumentów oraz
- przeciwdziałaniu ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji
poprzez odmowę sprzedaży paliwa gazowego na zasadach umowy kompleksowej na rzecz przedsiębiorcy zamierzającego dokonywać dalszej odsprzedaży gazu ziemnego, tj. Nowy Gaz Sp. z o.o. w Warszawie.
Prezes UOKiK decyzją z dnia 5 lipca 2012 roku uznał powyższe działania PGNiG S.A. za praktykę ograniczającą konkurencję, stwierdził zaniechanie przez PGNiG S.A. stosowania tych praktyk z dniem 30 listopada 2010 roku i nałożył na PGNiG S.A. karę pieniężną w wysokości 60 milionów złotych. W dniu 24 lipca 2012 roku PGNiG S.A. odwoła się od decyzji Prezesa UOKiK do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ponadto, w dniu 4 lipca 2011 roku Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe w sprawie nadużywania przez PGNiG S.A. pozycji dominującej na krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. W ocenie Prezesa UOKiK, polegało ono na przeciwdziałaniu powstawaniu bądź rozwoju konkurencji na krajowym rynku detalicznej i hurtowej sprzedaży gazu ziemnego poprzez ograniczanie możliwości wypowiedzenia umowy kompleksowej na dostarczanie paliwa gazowego. W trakcie postępowania PGNiG S.A. dobrowolnie zobowiązała się do zmiany niektórych postanowień umownych. Prezes UOKiK decyzją z dnia 13 kwietnia 2012 roku odstąpił od nałożenia na PGNiG S.A. kary finansowej i zobowiązał Spółkę do zmiany niektórych postanowień umownych. PGNiG S.A. wywiązała się ze zobowiązania wynikającego z powyższej decyzji Prezesa UOKiK.
W dniu 9 lutego 2012 roku Prezes UOKiK wszczął kolejne postępowanie antymonopolowe w sprawie stosowania przez PGNiG S.A. praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Prezes UOKiK zarzuca PGNiG S.A. stosowanie w ogólnych warunkach umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego postanowienia wpisanego do rejestru niedozwolonych postanowień umownych. W trakcie postępowania PGNiG S.A. dobrowolnie zobowiązała się do zmiany niektórych postanowień umownych. Prezes UOKiK decyzją z dnia 10 sierpnia 2012 roku odstąpił od nałożenia na PGNiG S.A. kary finansowej i zobowiązał Spółkę do wprowadzenia nowego wzorca ogólnych warunków umowy. PGNiG S.A. wywiązuje się z zobowiązania wynikającego z powyższej decyzji Prezesa UOKiK .
42.3. Sprawa sporna PGNiG S.A. ze spółką PBG S.A.
Spółka PBG S.A. w dniu 27 czerwca 2011 roku wystąpiła do Sądu Okręgowego przeciwko PGNiG S.A. z pozwem o zapłatę spornej kwoty, stanowiącej równowartość potrąconych przez PGNiG S.A. z wynagrodzenia PBG S.A. naliczonych kar umownych z tytułu opóźnienia w realizacji przedmiotu umowy.
W ocenie Spółki roszczenia jest niezasadne ze względu na fakt, że oddany przedmiot umowy obarczony był poważnymi wadami, a także z powodu faktycznie występujących, istotnych opóźnień w realizacji w/w umowy, uzasadniających naliczenie kar umownych. Dodatkowo, według PGNiG S.A. roszczenia powoda uległy przedawnieniu. W dniu 27 lipca 2011 roku Spółka złożyła odpowiedź na pozew, wnosząc o oddalenie powództwa w całości.
Decyzją z dnia 9 kwietnia 2012 roku Sąd postanowił skierować PBG S.A. i PGNiG S.A. do mediacji. W dniu 20 września 2012 roku została zawarta Ugoda pozasądowa pomiędzy PGNiG S.A. a PBG S.A. w upadłości układowej. W wyniku ugody PBG S.A. cofnęło w całości, za zgodą nadzorcy sądowego spółki, powództwo rozpoznawane przed Sądem Okręgowym.
Postanowieniem z dnia 31 października 2012 roku Sąd Okręgowy umorzył postępowanie w sprawie.
W dniu 21 września 2012 roku do Sądu Rejonowego w Poznaniu do Spraw Upadłościowych i Naprawczych zostało złożone przez pełnomocnika PGNiG S.A. Zgłoszenie Wierzytelności względem upadłej Spółki PBG S.A., które zawierało m.in. wierzytelność z tytułu wadliwego wykonania inwestycji Odazotowni Grodzisk.
42.4. Postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym
W dniu 31 marca 2011 roku PGNiG S.A. wystąpiła do OOO Gazprom Eksport z wnioskiem o przystąpienie do renegocjacji ceny gazu ziemnego dostarczanego w ramach Kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 roku. W związku z tym, że strony w okresie 6 miesięcy nie doszły do porozumienia, 7 listopada 2011 roku PGNiG S.A. skierowała wniosek do OAO Gazprom i OOO Gazprom Eksport o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym. Zgodnie z harmonogramem postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym, 20 lutego 2012 roku został złożony pozew przeciwko OAO Gazprom i OOO Gazprom Eksport.
Równolegle do toczącego się postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym prowadzone były rozmowy handlowe pomiędzy PGNiG i OOO Gazprom Eksport, w wyniku których w dniu 5 listopada br. podpisany został Aneks do Kontraktu, na mocy którego zmianie uległy warunki cenowe na dostawy gazu do Polski, z efektem retroaktywnym. Nowe warunki cenowe przewidują oparcie ceny surowca o formułę, która uwzględnia bieżące notowania rynkowe gazu oraz notowania produktów ropopochodnych, a tym samym odzwierciedla zmiany zachodzące na europejskim rynku gazu.
W związku z osiągniętym porozumieniem PGNiG S.A. wycofała pozew i postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie zostało zamknięte.
42.5. Restrukturyzacja obszarów działalności podstawowej GK PGNiG
W dniu 18 grudnia 2012 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej zatwierdziła „Krótkoterminową strategię budowania wartości GK PGNiG na lata 2012-2014”. Strategia zawiera 19 inicjatyw podzielonych na 3 obszary biznesowe.
Istotnymi, dla przyszłego kształtu Grupy Kapitałowej, są w szczególności dwie inicjatywy w ramach obszaru „Model Biznesowy”:
- utworzenie Centrum Usług Wspólnych (CUW) – inicjatywa zakładająca przeniesienie do CUW funkcji wsparcia, takich jak: finansowo-księgowe, kadrowo-płacowe, usługi IT, zakupy, z poszczególnych podmiotów GK PGNiG objętych wdrożeniem CUW;
- restrukturyzacja obszarów działalności podstawowej GK PGNiG, zakładająca, między innymi, połączenie obecnie funkcjonujących w ramach GK PGNiG spółek dystrybucyjnych w jeden podmiot. Zgodnie z harmonogramem zakończenie procesu konsolidacji planowane jest na czerwiec 2013 roku.