Ochrona środowiska
Grupa PGNiG dba o efektywne wykorzystanie złóż, surowców i energii. Inwestujemy w technologie ograniczające emisję szkodliwych gazów i odpadów, a także rewitalizujemy obszary po działalności przemysłu naftowego i gazowniczego.
Wpływ na środowisko
Działalność Grupy PGNiG nie pozostaje bez wpływu na równowagę środowiska naturalnego. Zarówno eksploatacja złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, jak i dystrybucja tych surowców to ingerencja w środowisko naturalne. Z drugiej strony wykorzystanie gazu ziemnego pozwala na ograniczenie wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery w porównaniu z pozostałymi paliwami kopalnymi.
Wszystkie spółki Grupy PGNiG dążą do zminimalizowania negatywnych skutków prowadzonej działalności. Wykorzystują do tego obowiązujące przepisy krajowe i unijne, a także wewnętrzne normy i zarządzenia. Wdrożenie oraz certyfikacja systemów zarządzania środowiskowego w większości oddziałów PGNiG i spółek Grupy PGNiG przyczyniła się do osiągnięcia wymiernych efektów ekologicznych. W naszych działaniach dążymy przede wszystkim do samoograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i stale kontrolujemy prowadzone procesy. W zgodzie z tymi zasadami, spółki Grupy PGNiG prowadzą działalność nie tylko na terenie Polski, ale również w ramach poszukiwania złóż poza granicami kraju. Zadania proekologiczne towarzyszą aktywności Grupy PGNiG w każdym obszarze – przy eksploatacji złóż węglowodorów, ich dystrybucji oraz magazynowaniu.
Stosując się do przepisów zawartych w ustawie Prawo ochrony środowiska, spółki Grupy PGNiG prowadzą prace badawczo-rozpoznawcze i rekultywacyjne na obszarach zanieczyszczonych wskutek przeszłej działalności (między innymi gazownictwa klasycznego) w celu przywrócenia nieruchomości do stanu określonego standardami jakości środowiska.
PGNiG dba również o edukację swych pracowników w zakresie ochrony środowiska. Spółka organizuje szkolenia i konferencje, na których omawiane są najistotniejsze zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i wypracowywany jest wspólny zakres zadań do dalszej realizacji, odnoszący się przede wszystkim do celów przyjętych w Strategii CSR dla Grupy PGNiG.
Likwidacja odwiertów
Zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze, PGNiG zobowiązane jest do likwidacji wyeksploatowanych wyrobisk górniczych, usunięcia zagrożenia i szkód wyrządzonych działalnością górniczą oraz do przywrócenia terenu do stanu sprzed rozpoczęcia działalności górniczej. Poprzez likwidację odwiertów i kopanek zapobiega się wyciekom ropy naftowej oraz gazu ziemnego na powierzchnię oraz do cieków wodnych. Ponadto nielikwidowane odwierty gazowe stwarzają możliwość nagromadzenia się ulatniającego gazu, co stwarza zagrożenie wybuchem pożaru. W 2012 roku zlikwidowano 15 odwiertów i 5 kopanek.
Rekultywacje i badania na majątku nieprodukcyjnym
Zgodnie z ustawą Prawo Ochrony Środowiska PGNiG prowadzi prace badawczo-rozpoznawcze i rekultywacyjne na obszarach zanieczyszczonych wskutek przeszłej działalności (między innymi gazownictwa klasycznego) w celu przywrócenia nieruchomości do stanu określonego standardami jakości środowiska.
W 2012 roku przygotowano i przeprowadzono dwa postępowania przetargowe na wykonanie prac rekultywacyjnych na nieruchomościach położonych w Kargowie przy ul. Browarnej i Radkowie przy ul. Leśne. Realizacja tych prac rozpocznie się w I półroczu 2013 roku. W 2013 roku planowane jest również przeprowadzenie prac rekultywacyjnych na nieruchomości położonej w Łabiszynie przy ul. Szubińskiej 17 (akceptacja Dysponenta Środków) i w Sobótce przy ul. Czystej 1.
W II połowie 2012 roku zrealizowano badania wokół zlikwidowanego odwiertu i odkrytego starego dołu urobkowego na terenie przeszłej działalności eksploatacyjnej Oddziału w Zielonej Górze w miejscowości Międzyzdroje. W II półroczu 2012 roku przeprowadzono także badania monitoringowe wpływu zrekultywowanego składowiska odpadów w Zabrzu-Biskupicach i na nieruchomości w Zabrzu przy ul. Pawliczka.
System handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla
W 2012 roku emisja CO2 z instalacji uczestniczących w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2 (SHUE) PGNiG wyniosła 85 655 Mg. W powyższym okresie rozliczeniowym w systemie uczestniczyły instalacje Oddziałów w Odolanowie i Zielonej Górze oraz instalacja KPMG Mogilno.
Na początek marca 2013 roku została zaplanowana weryfikacja rocznych raportów emisji CO2 za 2012 rok oraz zbilansowanie wielkości emisji CO2 z posiadanymi uprawnieniami.
Zestawienie emisji CO2 w [Mg] w roku 2012
nazwa instalacji | numer KPRU | przydział emisji [Mg] |
emisja w 2012r. [Mg] |
pozostało [Mg] |
---|---|---|---|---|
KPMG Mogilno | PL- 898-08 | 26 642 | 10 311 | 16 331 |
PGNiG Oddział w Odolanowie | PL-562-05 | 11 181 | 12 678 | (1 497) |
PGNiG Oddział w Odolanowie | PL-950-08 | 30 495 | 31 856 | (1 361) |
PGNiG, Oddział w Zielonej Górze, Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno | PL-563-05 | 31 664 | 30 810 | 854 |
Razem | 99 982 | 85 655 | 14 327 |
Inwentaryzacja emisji metanu z sieci dystrybucyjnej spółek gazownictwa
W 2012 roku kontynuowano inwentaryzację emisji metanu z systemu dystrybucji gazu ziemnego. Zgodnie z harmonogramem umowy z Wykonawcą (INiG w Krakowie) zakończono II etap prac, obejmujący weryfikację współczynników emisji na drodze pomiarów w terenie z sieci dystrybucyjnej.
Celem inwentaryzacji jest oszacowanie wielkości emisji metanu z poszczególnych elementów systemu, weryfikacja dotychczas stosowanych współczynników emisji oraz opracowanie ujednoliconych wskaźników i metod obliczeniowych emisji tego gazu. Ujednolicone i wiarygodne wskaźniki emisji metanu pozwolą na obniżenie kosztów opłat środowiskowych.
Mieszaniny i substancje chemiczne a wymagania UE
W roku 2012 Dział Ochrony Środowiska przygotował karty charakterystyk dla substancji wytwarzanych przez PGNiG, zgodnie z Rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) dotyczącymi bezpiecznego stosowania chemikaliów (REACH) oraz klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin chemicznych (CLP):
- dla gazu ziemnego (ciśnienie wysokie, ciśnienie niskie);
- dla ropy naftowej (zmienne składy ropy, w tym ropa zasiarczona);
- dla kondensatu węglowodorowego;
- dla LPG;
- dla LNG;
- dla He (sprężonego i ciekłego);
- dla N (sprężonego i ciekłego).
Klasyfikacja dla powyższych substancji została zgłoszona elektronicznie w systemie ECHA. Powyższe karty zostały przekazane do wykorzystania oddziałom PGNiG.
Wsparcie realizowanych i planowanych inwestycji
W wyniku powstania Oddziału Geologii i Eksploatacji oraz włączenia części służb ochrony środowiska z oddziałów w Zielonej Górze i Sanoku do Działu Ochrony Środowiska (DOŚ), Oddział Geologii i Eksploatacji, DOŚ w ramach wsparcia dla realizowanych i planowanych inwestycji bierze udział w procedurze wydawania decyzji administracyjnych. I tak w 2012 roku DOŚ między innymi nadzorował i koordynował przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczych, przygotowanie programów gospodarki odpadami, brał udział w uzgadnianiu lokalizacji, składał wnioski derogacyjne, łącznie dla 20 otworów.
System Zarządzania Środowiskowego
W maju 2012 roku firma Det Norske Veritas, zgodnie z umową o certyfikację systemu zarządzania, przeprowadziła audyt recertyfikacyjny w celu zweryfikowania skuteczności oraz zgodności systemu zarządzania środowiskowego z normą PN-EN ISO 14001:2005 w Centrali Spółki PGNiG. W tym roku obszarem szczególnego zainteresowania audytorów był nadzór nad działaniami operacyjnymi, związanymi z aspektami środowiskowym. Według raportu z audytu nie określono żadnej niezgodności wdrożonego systemu w odniesieniu do wymagań normy PN-EN ISO 14001:2005. Pomyślne przejście audytu oraz pozytywna ocena zapewniły przedłużenie do 2015 roku certyfikatu potwierdzającego zgodność funkcjonującego Systemu Zarządzania Środowiskowego z normą PN-EN ISO 14001:2005.
Dotychczas aż w trzech czwartych Oddziałów PGNiG i Spółek Grupy PGNiG wdrożono, certyfikowano i utrzymuje się system zarządzania środowiskowego, często zintegrowany z innymi systemami, między innymi zarządzania jakością, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz bezpieczeństwem informacji. W marcu 2012 roku w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa zakończył się audyt certyfikacyjny. Spółka otrzymała certyfikat potwierdzający zgodność wdrożonego w 2011 roku Systemu Zarządzania Środowiskowego z normą PN-EN ISO 14001:2005.
Systemy Zarządzania Środowiskowego w Gupie PGNiG
Natura 2000
W odniesieniu do warunków lokalizacyjnych analizie podlega występowanie obszarów chronionych, obszarów Natura 2000 lub innych cennych przyrodniczo terenów, które z jednej strony wymagają specjalnych procedur postępowania w trakcie realizacji inwestycji lub przeprowadzenia kompensacji przyrodniczej, z drugiej strony, ograniczają realizację planowanych zadań. Podejmując przedsięwzięcia inwestycyjne, wymagające przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, jednostki Grupy PGNiG dotrzymują wszystkich procedur i przygotowują raporty środowiskowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możemy ograniczyć ujemny wpływ na szatę rośliną i świat zwierzęcy poprzez zmniejszenie obszarów wycinki drzew, zabezpieczanie systemów korzeniowych w trakcie prac ziemnych, ograniczenie wibracji, emisji hałasu oraz zanieczyszczeń, zwłaszcza w porach godowych i lęgowych zwierząt.
Inwestycje środowiskowe Grupy PGNiG na tle obszarów chronionych