Cel IV
Uwzględnienie aspektu ochrony środowiska w procesie wyboru nowych inwestycji, rozwiązań i technologii
Prowadzenie działalności przemysłowej najczęściej wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. To zazwyczaj zmiany niekorzystne – zanieczyszczenie powietrza, wód, zubożenie zasobów wód pitnych oraz bioróżnorodności. Od wieków, a szczególnie w dobie intensywnego rozwoju przemysłowego, środowisko było traktowane instrumentalnie przez człowieka, który przede wszystkim zaspokajał swoje życiowe potrzeby. Jednak z chwilą pojawienia się pierwszych znaczących efektów ubocznych nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi, stopniowo doszło do zmiany takiego sposobu myślenia.
Działania podejmowane obecnie na wielu możliwych płaszczyznach mają jeden cel, którym jest wyeliminowanie lub zredukowanie negatywnych następstw cywilizacyjnych. Jest to zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju, zakładającą rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Taki sposób myślenia jest motorem działań prośrodowiskowych GK PGNiG.
Działania / Dobre Praktyki
Odpady
Jednostki GK PGNiG prowadząc gospodarkę odpadami dążą do minimalizacji lub ponownego wykorzystania wytwarzanych odpadów.
Jednostki posiadające wdrożony system zarządzania środowiskowego efektywnie wdrożyły w życie procedury w zakresie gospodarki odpadami. Realizując ww. procedury dokonano m.in.:
- identyfikacji aspektów środowiskowych dotyczących odpadów, czyli określono wszystkie miejsca, w których może dojść do skażenia i wytworzenia odpadów,
- określono sposób minimalizowania ilości powstających odpadów, w tym w pierwszej kolejności odpadów wywożonych na składowiska (ograniczanie się do niesegregowanych odpadów komunalnych).
W procedurach określono sposób postępowania z odpadami preferując przekazanie odpadów do odzysku (jedynymi ograniczeniami są możliwości techniczne przerobu dla danych rodzajów odpadów, a czasami ograniczenia ekonomiczne), następnie prowadzenie selektywnej segregacji odpadów, pozwalające na uzyskanie gotowych surowców wtórnych. Odpady, które ze względów technologicznych muszą być poddane unieszkodliwieniu, są przekazywane wyłącznie firmom unieszkodliwiającym odpady legitymującym się stosownymi zezwoleniami (decyzjami administracyjnymi). Każda jednostka prowadzi kontrolę nad właściwym doborem kontrahentów.
Wytwórcami odpadów są wszystkie Oddziały i Spółki PGNiG, które w zakresie gospodarki odpadami postępują zgodnie z wymaganiami prawa, posiadając wymagane pozwolenia i decyzje.
W skali całej GK PGNiG w 2011 roku wytworzono 90,5 tys. Mg odpadów z wyłączeniem odpadów komunalnych, które zostały przekazane do odzysku, unieszkodliwienia, bądź złożone na składowiskach.
W 2011 roku wytworzono w sumie o ok. 21% mniej odpadów niż w 2010 roku.
Na wykresie przedstawiono sposoby zagospodarowania wytwarzanych odpadów w latach 2009-2011 w skali całej GK PGNiG, z wyłączeniem odpadów wydobywczych powstałych w Spółkach Poszukiwawczych.
Ilość rocznie wytwarzanych odpadów przez jednostki GK PGNiG zależy od ilości wytworzonych przez Spółki Poszukiwawcze odpadów wydobywczych. Odpady wydobywcze stanowiące urobek skalny oraz płuczki wiertnicze powstają podczas wiercenia odwiertów ropnych lub gazowych i stanowiły w 2011 roku ok. 71% wytwarzanych odpadów w skali GK PGNiG (wliczając niesegregowane odpady komunalne). Wytworzono ich o 10% więcej niż w 2010 roku. Odpady urobku skalnego są oddzielane od płuczki wiertniczej na sitach wibracyjnych oraz innych urządzeniach systemu oczyszczania płuczki jak: odpiaszczacze, odmulacze. Odpady płuczki wiertniczej powstają podczas wymiany płuczki obiegowej na inny jej rodzaj, jeżeli tego wymaga technologia wiercenia lub wiercenie danego otworu jest zakończone i płuczka jest zbędna do dalszych prac. Do odpadów wydobywczych zalicza się również wody technologiczne zmieszane z płuczką, resztki zaczynów cementowych i płyny z zabiegów górniczych. Sposób zagospodarowania wytworzonych odpadów wiertniczych w latach 2009-2011 przedstawiono na wykresie poniżej.