Cel IV
Dzielenie się wiedzą ekspercką i poszerzanie współpracy z ośrodkami naukowymi
Budowanie trwałych relacji ze społecznościami studenckimi i akademickimi, wspomaganie szkół kształcących młodzież, umożliwianie odbycia praktyk i staży, umacnianie wizerunku firmy eksperckiej i przyjaznej młodym ludziom to podejście do tej grupy interesariuszy w podmiotach GK PGNiG. Firma prowadzi intensywne działania zmierzające do budowania marki preferowanego pracodawcy oraz ośrodka wiedzy merytorycznej dla środowisk studenckich.
W ramach takiego podejścia Geofizyka Kraków jest stałym uczestnikiem i jednym z głównych sponsorów Inżynierskich Targów Pracy w Krakowie. Ponadto firma angażuje się w konferencje naukowe i różnego rodzaju warsztaty zawodowe organizowane przez studentów. Działania te skierowane są do studentów geofizyki i kierunków pokrewnych, jak też do studentów innych dziedzin, np. związanych z ekonomią. W roku 2011 specjaliści Geofizyki Kraków uczestniczyli między innymi w Targach Pracy, Międzynarodowej Konferencji Studentów organizowanej pod auspicjami EAGE, Warsztatach Studentów Geofizyki GEOSFERA 2011. Podczas wszystkich tych wydarzeń firma prezentowana była w dwojaki sposób. Po pierwsze prezentowano aktualne oferty pracy, a także przybliżano Geofizykę Kraków jako pracodawcę. Prawdopodobnie jednak ważniejszym wkładem były prezentacje lub warsztaty merytoryczne oferowane uczestnikom. Specjaliści z Geofizyki Kraków dzielili się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno zobszaru geofizyki, jak i z dziedzin dotyczących tzw. działalności wspierającej, jak choćby z zarządzania zasobami ludzkimi czy logistyki.
Zielone światło dla uczniów i studentów „włączyła” Pomorska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., która opracowała i wdrożyła jednolite zasady odbywania praktyk w spółce. Celem takiego działania było ułatwienie młodym ludziom zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego przy jednoczesnej korzyści dla firmy w postaci wsparcia realizacji bieżących zadań. Otwierając się na współpracę z praktykantami, spółka zyskała nie tylko niezbędne wsparcie przy realizowanych projektach czy pomoc w przypadku urlopu lub choroby pracowników, ale również cenne, nowe spojrzenie na firmę z zewnątrz. Zaangażowanie, kreatywność i talent młodych ludzi wpływa pozytywnie na atmosferę w firmie, wzbogacając ją o świeże pomysły i ambitnie wykonywane zadania. Adresatami projektu były osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyły 30 roku życia – uczniowie, studenci i absolwenci. W 2011 roku praktyki w Pomorskiej Spółce Gazownictwa odbywało dwudziestu dwóch praktykantów. Ofertę praktyk udostępniono na stronie internetowej spółki www.psgaz.pl, objęła ona wszystkie obszary działania spółki, od sieci i instalacji gazowych, poprzez sprawy pracownicze, po obszar public relations.
W 2011 r. dobiegł końca dwuletni projekt „Kompleksowy program podnoszenia kwalifikacji zawodowych uczniów technikum Urządzeń sanitarnych w ZSP nr 3 w Łodzi we współpracy z Mazowiecką Spółką Gazownictwa sp. z o.o.”, który w całości finansowany był ze środków unijnych. Projekt był realizowany przez
z partnerskim udziałem uczniów oraz nauczycieli ZSP nr 3 w Łodzi. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w partnerskiej szkole poprzez doskonalenie umiejętności zawodowych nauczycieli, kształtowanie umiejętności zawodowych uczniów oraz doposażenie szkoły w materiały dydaktyczne z zakresu gazownictwa. W ramach projektu zakupiono sprzęt komputerowy, utworzono w technikum gazowniczym Bibliotekę wyposażoną w ponad 330 pozycji książkowych z zakresu gazownictwa oraz specjalistyczne czasopisma branżowe. Ponadto zorganizowano specjalistyczne kursy dla uczniów.W celu rozwoju form kształcenia w zakresie sektora górnictwa naftowego w rejonie zachodniej Polski
i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulęczynie podpisały umowę dotyczącą specjalności Energetyka Górnictwa Nafty i Gazu, w ramach kierunku Energetyka. Jednym z istotnych zadań Oddziału wynikających z umowy jest zapewnienie kadry pedagogicznej, między innymi z takich przedmiotów jak geologia, inżynieria złożowa, eksploatacja złóż węglowodorów oraz umożliwienie studentom odbycia praktyk w jednostkach Oddziału.