Cel IV
Uwzględnienie aspektu ochrony środowiska w procesie wyboru nowych inwestycji, rozwiązań i technologii
Prowadzenie działalności przemysłowej najczęściej wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. To zazwyczaj zmiany niekorzystne – zanieczyszczenie powietrza, wód, zubożenie zasobów wód pitnych oraz bioróżnorodności. Od wieków, a szczególnie w dobie intensywnego rozwoju przemysłowego, środowisko było traktowane instrumentalnie przez człowieka, który przede wszystkim zaspokajał swoje życiowe potrzeby. Jednak z chwilą pojawienia się pierwszych znaczących efektów ubocznych nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi, stopniowo doszło do zmiany takiego sposobu myślenia.
Działania podejmowane obecnie na wielu możliwych płaszczyznach mają jeden cel, którym jest wyeliminowanie lub zredukowanie negatywnych następstw cywilizacyjnych. Jest to zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju, zakładającą rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Taki sposób myślenia jest motorem działań prośrodowiskowych GK PGNiG.
Działania / Dobre Praktyki
Gospodarka wodno-ściekowa
Niedostatek i pogarszająca się jakość wody w zasobach krajowych jest dla Grupy PGNiG problemem istotnym z punktu widzenia aspektów jakościowych, ekonomicznych, ale również ochrony środowiska. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie działań związanych z ochroną wód.
Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej zaopatrują się w wodę z własnych ujęć wód podziemnych lub sieci wodociągowej. Pobór wód odbywa się w celu zaopatrzenia socjalnego oraz na potrzeby procesów technologicznych. Zmiany roczne wielkości zużywanej wody uzależnione są głównie od wielkości poboru wody na potrzeby technologiczne, czyli ilości realizowanych prac poszukiwawczych, inwestycyjnych.
W 2011 roku zużycie wody wodociągowej zwiększyło się z 438,73 tys. m3 do 508 138 tys. m3 oraz nieznacznie spadł pobór wody z własnych ujęć, wykres poniżej.
Wytwarzane ścieki przez jednostki GK PGNiG są odprowadzane do sieci kanalizacyjnej (na podstawie podpisanych umów z zakładami wodociągowo-kanalizacyjnymi) bądź do wód powierzchniowych lub ziemi (na podstawie pozwoleń wodno-prawnych) po wcześniejszym ich podczyszczeniu lub oczyszczeniu w przyzakładowych oczyszczalniach ścieków. Do kanalizacji odprowadzane są ścieki bytowe i przemysłowe. Wody opadowe z terenu zakładu i dróg dojazdowych wprowadzane są do kanalizacji miejskiej, jak również wprowadzane są do wód powierzchniowych i do ziemi.
W 2011 roku zwiększeniu uległa ilość ścieków wprowadzanych do wód i ziemi, zmalała jednak ilość odprowadzanych ścieków do kanalizacji.