Cel I
Budowanie pozytywnych relacji ze społecznością lokalną poprzez dialog i współpracę podczas wspólnych inicjatyw lokalnych
Angażowanie się w życie lokalnej społeczności, współpraca przy realizacji wielu projektów na stałe wpisała się w działania poszczególnych podmiotów GK.
Projekty edukacyjne
Dzieci i młodzież to główni adresaci projektów edukacyjnych większości działań podmiotów GK PGNiG. W 2011 między innnymi Mazowiecki Oddział Obrotu Gazem, Dolnośląski Oddział Obrotu Gazem, Pomorski Oddział Obrotu Gazem, PGNiG Oddział w Zielonej Górze i w Sanoku kontynuowały prowadzoną od lat kampanię edukacyjną „W świecie błękitnej energii”, która w wielu oddziałach została powiązana z górniczym świętem, czyli obchodzoną 4 grudnia Barbórką. Główne cele kampanii „W świecie błękitnej energii” dotyczą przede wszystkim zwrócenia uwagi na ekologiczne walory gazu ziemnego i popularyzacja wiedzy o jego zastosowaniu na przestrzeni wieków oraz przybliżenie sposobów bezpiecznego i racjonalnego korzystania z urządzeń gazowych.
W ciągu roku pracownicy PGNiG odwiedzili kilkaset placówek edukacyjnych i spotkali się z ponad 27 tys. dzieci. Edukacja była prowadzona w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych, a każdy z uczestników otrzymał komiks oraz replikę górniczego czako. Wykorzystanie we wszystkich jednostkach organizacyjnych specjalnie przygotowanego z myślą o najmłodszych edukacyjnego komiksu „Przygody w świecie błękitnej energii”, opowiadającego o historii, teraźniejszości i przyszłości gazu ziemnego, uspójniło i uatrakcyjniło tę komunikację. Informacje o tym, jakie są właściwości gazu ziemnego, jak powstał, jak go poszukujemy i jak dociera do naszych domów, szkół, przedszkoli i miejsc pracy możliwe były do przekazania w formie interaktywnej zabawy czy prostych eksperymentów.
Zapobieganie nielegalnym poborom gazu
Dolnośląska Spółka Gazownictwa od kilku lat prowadzi działania edukacyjne dotyczące zagrożeń wynikających z nielegalnego poboru gazu. Dedykowane temu problemowi publikacje ukazały się m.in. w pismach „Dylematy Policyjne” oraz „ECHO DSG”. Ich celem jest uwrażliwienie na ten proceder nie tylko społeczności lokalnej, ale też pracowników i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo związane z poborem gazu. Oczekiwane przez Spółkę efekty tej aktywności dotyczą przede wszystkim wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców i spadku poziomu nielegalnego poboru gazu.
Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Pomorskim Oddziałem Obrotu Gazem, Pomorską Spółką Gazownictwa, spółką Investgas oraz Gaz-System, 31 maja 2011 w budynku Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku odbyła się konferencja „Gaz ziemny dla Pomorza 2015”, poświęcona kluczowym przedsięwzięciom na rzecz rozbudowy infrastruktury gazowej i przesyłowej w województwie pomorskim. Organizatorami konferencji byli sygnatariusze porozumienia, a Gospodarzami: Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Wojewoda Pomorski. Tematy poruszane podczas spotkania dotyczyły głównie budowy podziemnego magazynu gazu w Kosakowie oraz nowych gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych, czyli strategicznych inwestycji, realizowanych przez firmy gazownicze na terenie Pomorza. Podczas konferencji podkreślano, iż prowadzone inwestycje znacząco zwiększą bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, umożliwią też wzrost liczby odbiorców gazu.