Etyka

Wiarygodność, odpowiedzialność, partnerstwo i jakość to najważniejsze wartości, jakie PGNiG wybrało w procesie tworzenia Kodeksu Etyki Pracowników PGNiG. Te wartości zawsze były bliskie pracownikom PGNiG – są bowiem integralną częścią wciąż istotnego we współczesnej działalności PGNiG etosu górniczego, definiującego tradycję Spółki. Kodeks Etyki, będący elementem całościowego programu etycznego, przedstawia konkretne zasady postępowania pracowników, które wynikają z deklarowanych wartości i zgodne są z najlepszą praktyką światową w branży.

W strukturze Centrali PGNiG funkcjonuje Pełnomocnik ds. Etyki oraz Komitet ds. Etyki składający się z dyrektorów kluczowych obszarów. Do Pełnomocnika ds. Etyki zwracają się pracownicy w przypadku wątpliwości lub naruszeń. Prowadzi on blog etyczny, na którym regularnie podejmuje dyskusje na tematy związane nie tylko z wyzwaniami etycznymi. Także spółki Grupy PGNiG posiadają swoje kodeksy oraz pełnomocników ds. etyki.

Ze względu na charakter działalności i misję Grupy PGNiG, poza Kodeksem Etycznym, przyjęto również „Kodeks odpowiedzialnego pozyskiwania gazu z łupków i ropy naftowej PGNiG”. Dokument ten wyznacza standardy postępowania dla podmiotów z grupy, które działają w obszarze poszukiwania i wydobywania węglowodorów. Poza samymi zasadami współpracy z lokalną społecznością na terenach prowadzonej działalności zgromadzono w nim przykłady dobrych praktyk w tym zakresie.

W 2015 r. rozpoczęły się także szkolenia w zakresie polityki antymobbingowej i innych tematów etycznych dla zarządów i menedżerów oddziałów oraz spółek grupy.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
KRS 0000059492, NIP 525-000-80-28, kapitał zakładowy 5 900 000 000 zł – opłacony w całości
Centrala Spółki ul. M. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa
tel.: +48 22 589 45 55, faks: +48 22 691 82 73