Perspektywy rozwoju

Prace poszukiwawcze w Polsce

W 2016 r. PGNiG prowadzić będzie prace poszukiwawcze, geofizyczne i wiertnicze obejmujące obiekty poszukiwawcze rozmieszczone na obszarze Karpat, Pogórza Karpackiego i Niżu Polskiego. Prace te prowadzone będą zarówno we własnym zakresie, jak i we współpracy z innymi podmiotami.

Ponadto Spółka planuje m.in. realizację zadań pozwalających otworzyć nowe, słabo rozpoznane obszary poszukiwania. Na Pomorzu Spółka planuje zabiegi szczelinowania w dwóch otworach, odwierconych w 2015 r. W ramach poszukiwania złóż typu tight gas spółka planuje odwiercenie otworów zarówno na Niżu Polskim, jak i w Karpatach i Przedgórzu.

Prace poszukiwawcze za granicą

W 2016 r. PGNiG rozpocznie w Pakistanie wiercenie otworów Rehman-2 i Rehman-3. Ponadto Spółka prowadzić będzie prace sejsmiczne na obszarze złoża Rizq. W kolejnych latach, w ramach koncesji Kirthar, Spółka prowadzić będzie prace związane ze stopniową rozbudową mocy instalacji wydobywczych i rozwiercaniem złóż Rehman i Rizq. Ponadto PGNiG planuje prace poszukiwawcze na obszarze 3 potencjalnych złóż: N2, W1 i W2.

Wydobycie węglowodorów

W 2016 r. Grupa PGNiG będzie prowadziła eksploatację złóż węglowodorów na terenie Polski oraz na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i w Pakistanie. Grupa realizuje program inwestycyjny mający na celu osiągnięcie w dłuższej perspektywie utrzymania zdolności wydobywczych gazu ziemnego. W ramach programu planuje się zagospodarowanie nowych złóż i odwiertów, modernizację i rozbudowę istniejących kopalni gazu ziemnego oraz budowę i rozbudowę już istniejących podziemnych magazynów gazu.

W 2016 r. na obszarze działania Oddziału w Sanoku planuje się włączyć do eksploatacji nowe złoże Markowice oraz podłączyć do eksploatacji odwierty na złożach: Przemyśl, Pruchnik-Pantalowice, Lubliniec, Przeworsk, Smolarzyny, Kielanówka-Rzeszów, Blizna-Ocieka, Draganowa oraz odwierty na polu Siedleczka.

Na obszarze działania Oddziału w Zielonej Górze planuje się włączyć do eksploatacji nowe złoże Karmin (we współpracy z Orlen Upstream) oraz podłączyć do eksploatacji odwierty na złożu Gajewo, Brońsko i Połęcko.

Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym PGNiG UI kontynuować będzie wydobycie węglowodorów ze złóż Skarv, Vilje, Vale i Morvin oraz zagospodarowanie złóż Snadd i Gina Krog. Kontynuowana będzie działalność poszukiwawcza w ramach obecnie posiadanych koncesji. Niewykluczone jest również pozyskanie nowych obszarów poprzez udział w corocznych rundach koncesyjnych. Spółka nie wyklucza ponadto nabycia udziałów w kolejnych złożach obecnie produkujących oraz projektach będących w trakcie procesu zagospodarowania. Możliwe jest również zaangażowanie w projekty infrastrukturalne.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
KRS 0000059492, NIP 525-000-80-28, kapitał zakładowy 5 900 000 000 zł – opłacony w całości
Centrala Spółki ul. M. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa
tel.: +48 22 589 45 55, faks: +48 22 691 82 73