Jako Grupa Kapitałowa PGNiG zajmujemy dominującą pozycję w większości obszarów sektora gazowego w kraju. Nasza działalność skupia się wokół poszukiwania złóż, wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, magazynowania paliw gazowych, obrotu gazem ziemnym, a także jego dystrybucji. Wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej jest realizowane przede wszystkim w Polsce oraz na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i zapewnia Grupie konkurencyjną pozycję na zliberalizowanym rynku gazu. W ramach obrotu i magazynowania prowadzimy sprzedaż gazu ziemnego importowanego i wydobywanego ze złóż krajowych, zapewniając również odbiorcom dostawy w okresach zwiększonego zapotrzebowania na gaz. Z kolei nasz obszar dystrybucji zajmuje się dostarczaniem gazu odbiorcom, siecią dystrybucyjną oraz modernizacją i rozbudową infrastruktury gazowej.
W 2012 roku GK PGNiG rozszerzyła działalność o wytwarzanie i sprzedaż ciepła oraz energii elektrycznej.
Prowadzimy swoją działalność w 4 podstawowych segmentach: „Poszukiwanie i Wydobycie”, „Obrót i Magazynowanie”, „Dystrybucja” oraz „Wytwarzanie”.
Segment „Poszukiwanie i Wydobycie”
Podstawową działalnością segmentu „Poszukiwanie i Wydobycie” jest pozyskiwanie węglowodorów ze złóż i przygotowanie produktów do sprzedaży. Segment obejmuje cały proces poszukiwania oraz wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż, poczynając od przeprowadzenia analiz geologicznych, badań geofizycznych i wierceń, po zagospodarowanie i eksploatację złóż.
Prace te są prowadzone we własnym zakresie oraz we współpracy z partnerami na podstawie umów o wspólnych operacjach.
W Polsce eksploatację złóż gazu ziemnego i ropy naftowej prowadzą dwa oddziały PGNiG, Oddział w Zielonej Górze oraz Oddział w Sanoku, a za granicą Oddział Operatorski w Pakistanie, PGNiG Upstream International w Norwegii, Polish Oil and Gas Company – Libya B.V. (ze względu na obecną sytuację polityczną w Libii prowadzenie prac polowych (rozumiane jako prace wiertnicze oraz sejsmiczne na terenie licencyjnym) jest praktycznie niemożliwe. Mimo to nadal mamy zobowiązania koncesyjne pozostające do wykonania). Spółki Exalo Drilling (z powiązanymi Oil Tech International F.Z.E. i Poltava Services LLC) oraz PGNiG Technologie pełnią wobec nich rolę wspierającą. Dodatkowo segment wydobycia opiera się na działalności badawczej, prowadzonej przez Geofizykę Kraków SA, Geofizykę Toruń SA, a także na usługach Centralnego Laboratorium Pomiarowo- Badawczego (które jest odziałem PGNiG SA).
Segment „Obrót i Magazynowanie”
Główny przedmiot działalności segmentu „Obrót i Magazynowanie” stanowi obrót gazem ziemnym, pozyskiwanym przede wszystkim poza granicami kraju oraz wydobywanym ze złóż krajowych.
W 2014 roku dostawy gazu do odbiorców realizowane były głównie przez dwa podmioty Grupy: PGNiG oraz jej spółkę zależną PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (OD). Za obrót hurtowy gazem ziemnym, ropą naftową oraz kondensatem, energią elektryczną oraz produktami powiązanymi odpowiedzialny był PGNiG SA Oddział Obrotu Hurtowego (OOH).
PGNiG Sales & Trading (PST) stanowi główny ośrodek obrotu energią Grupy PGNiG, odpowiedzialny za optymalizację portfela w Europie Zachodniej.
Zarządzanie zdolnościami instalacji magazynowych należących do PGNiG prowadzone jest przez spółkę Operator Systemu Magazynowania Sp. z o.o. (OSM).
Segment „Dystrybucja”
Podstawową działalność segmentu stanowi przesyłanie gazu wysokometanowego i zaazotowanego, a także niewielkich ilości gazu propan-butan i koksowniczego, siecią dystrybucyjną. Ponadto segment prowadzi prace związane z rozbudową i modernizacją sieci gazowej oraz dokonuje przyłączeń nowych klientów, zarówno do istniejącej sieci, jak i do rozbudowywanej. Dystrybucją gazu ziemnego zajmuje się Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. (PSG).
Segment „Wytwarzanie”
Kluczowym podmiotem segmentu jest PGNiG TERMIKA SA, która zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz energii elektrycznej. Spółka jest także centrum kompetencyjnym Grupy PGNiG w dziedzinach wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz realizacji projektów z zakresu elektroenergetyki i ciepłownictwa. Segment zajmuje się również realizacją dużych przedsięwzięć elektroenergetycznych, wykorzystujących gaz ziemny jako paliwo.
Nadzór
Nadrzędną rolę w strukturze GK PGNiG pełni Centrala PGNiG SA. Do jej zadań należy nadzór operacyjny nad wszystkimi zadaniami wynikającymi z przedmiotu działalności określonego w Statucie, bezpośredni nadzór w stosunku do Oddziałów w Zielonej Górze, Sanoku i Odolanowie, Oddziału Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze (CLPB), Oddziału Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego, Oddziału Obrotu Hurtowego i Oddziału Geologii i Eksploatacji, prowadzenie działalności gospodarczej, związanej w szczególności z poszukiwaniami i wydobyciem, oraz sprawowanie poprzez właściwy departament stałego nadzoru właścicielskiego nad wszystkimi spółkami Grupy Kapitałowej PGNiG.
Działalność wspierająca
Działalność serwisową prowadzą w obrębie GK PGNiG m.in. Geofizyka Kraków, Geofizyka Toruń i CLPB w zakresie usług badawczych i pomiarowych oraz np. Exalo Drilling, PGNiG Technologie, PGNiG Serwis czy Gazoprojekt, wspierające Grupę w obszarze technologii, projektowania, budowy, uruchamiania i eksploatacji.