Raport społeczny GK PGNiG 2014
Odpowiedzialna energia

Bezpieczna energia

Od początku swojej działalności w Grupie Kapitałowej PGNiG przywiązujemy szczególną wagę do kwestii bezpieczeństwa. Wierzymy, że jedynie strategiczne podejście do tego aspektu oraz wielowymiarowe nim zarządzanie może zapewnić naszej Grupie oraz jej poszczególnym spółkom stabilny rozwój.  

Dlatego staramy się odpowiedzialnie wykorzystywać zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej, przy jednoczesnym wdrażaniu profesjonalnej infrastruktury do ich poszukiwania, wydobycia i magazynowania oraz dostarczaniu jak najwyższej jakości usług wszystkim klientom.

Jesteśmy również świadomi swojej roli w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nasza staranność w dostarczaniu nieprzerwanych dostaw energii ma przełożenie na ciągłość pracy systemu energetycznego. Gwarantując najwyższe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom rynku energetycznego, chcemy pozyskiwać nowych odbiorców i wzmacniać strategiczne kierunki rozwoju.

Troskę o bezpieczeństwo widać także w naszym podejściu do pracowników – dbamy o najwyższe standardy ochrony ich zdrowia i życia w trakcie procesów technologicznych występujących w naszej działalności.
 

Jesteśmy największym dostawcą gazu w Polsce i znaczącym graczem na rynku energetycznym na świecie. W nowo przyjętej strategii biznesowej Grupy obraliśmy cel utrzymania pozycji lidera w branży poszukiwawczo-wydobywczej oraz głównego sprzedawcy gazu ziemnego, oferując również ciepło i energię elektryczną w warunkach zliberalizowanego rynku gazu. Dlatego tak istotne są dla nas posiadane przez nas zasoby energetyczne.

Eksploatację złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce prowadzą dwa nasze oddziały: w Zielonej Górze i w Sanoku. Oddział zielonogórski wydobywa ropę naftową i gaz ziemny zaazotowany w 22 kopalniach, z kolei Oddział w Sanoku pozyskuje gaz ziemny wysokometanowy i zaazotowany oraz ropę naftową w 37 kopalniach.

Aktywnie działamy także poza granicami kraju. W Norwegii eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej zajmuje się spółka PGNiG Upstream International AS, powołana w 2007 roku do realizacji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym projektu, którego celem było zwiększenie wydobywalnych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego poza Polską.

Co ważne, norweska spółka posiada przyzwolenie władz Norwegii do pełnienia roli operatora. Zgodnie z prognozą w 2015 roku wielkość wydobycia PGNiG na tamtejszym rynku wyniesie 510 tys. ton ropy naftowej i 0,4 mld m3 gazu ziemnego.

PGNiG prowadzi również prace poszukiwawcze w Pakistanie na podstawie umowy na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów na obszarze koncesji Kirthar, zawartej w dniu 18 maja 2005 roku pomiędzy PGNiG a rządem Pakistanu. 

Wielkość posiadanych zasobów określamy zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego. Rozporządzenie Ministerstwa Środowiska z 1 lipca 2015 roku wyróżnia w tym zakresie 3 kategorie rozpoznania złóż węglowodorów (gazu ziemnego i ropy naftowej) – A, B, C.

  • W kategorii C, granice złoża węglowodorów określa się na podstawie wyników badań geofizycznych i interpretacji geologicznej, zaś uzyskane dane pozwalają zaprojektować prace konieczne do dalszego rozpoznania złoża bądź też jego zagospodarowania, przy czym błąd oszacowania średnich wartości parametrów złoża i zasobów nie może przekraczać 50%.
  • W kategorii B, wyniki prowadzonych prac geologicznych dają podstawę do szczegółowego określenia budowy geologicznej złoża węglowodorów, jego granic oraz parametrów zbiornikowych i ich zmienności, przy czym błąd oszacowania średnich wartości parametrów złoża i zasobów nie może przekraczać 35%.
  • Z kolei, w kategorii A ustala się dane określone dla kategorii B, z uwzględnieniem wyników uzyskanych z eksploatacji, przy czym błąd oszacowania średnich wartości parametrów złoża i zasobów nie może przekraczać 20%.

Każdorazowo rozpoznanie zasobów w PGNiG odbywa się na podstawie danych co najmniej z jednego otworu z przemysłowym przypływem kopalin, oraz – w uzasadnionych przypadkach – na podstawie interpretacji wyników badań geofizycznych, które pozwalają na określenie miąższości i gazonośności (roponośności) złoża.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce klasyfikacją zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego wyróżnia się:

  • Zasoby geologiczne złoża – całkowita ilość kopaliny lub kopalin w granicach złoża. Zasoby geologiczne złoża dzielą się na bilansowe i pozabilansowe.
  • Zasoby bilansowe – zasoby złoża spełniające graniczne wartości parametrów definiujących złoże.
  • Zasoby pozabilansowe – zasoby złoża niespełniające granicznych wartości parametrów definiujących złoże.
  • Zasoby wydobywalne – zasoby złoża technicznie możliwe do wydobycia.
  • Zasoby przemysłowe – część zasobów bilansowych złoża lub pozabilansowych złoża w granicach projektowanego obszaru górniczego lub wydzielonej jego części przewidzianej do zagospodarowania, które mogą być przedmiotem technicznie i ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji, przy spełnieniu wymagań ochrony środowiska.
  • Zasoby nieprzemysłowe – część zasobów bilansowych lub pozabilansowych, których eksploatacja może się stać uzasadniona w wyniku zmian technicznych, ekonomicznych lub dotyczących wymagań ochrony środowiska.

 

Posiadane przez PGNiG Podziemne Magazyny Gazu Ziemnego (PMG) pełnią istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zwiększają niezależność energetyczną naszego państwa w okresie szczytowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Dzięki PMG możliwe jest nieprzerwane dostarczanie gazu klientom w czasie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie zimowym. Ponadto PMG zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu rezerw gazu na wypadek krótkotrwałych przerw w dostawach gazu, awarii lub ograniczeń dostaw surowca oraz przyczynia się do zapewnienia ciągłej i stabilnej pracy systemu przesyłowego gazowego (OGP GAZ-SYSTEM SA).

Magazyny dają możliwość:

  • wywiązania się z obowiązków utrzymywania zapasu obowiązkowego gazu ziemnego, które ustawa o zapasach nakłada na przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przywozu gazu ziemnego w celu jego dalszej odsprzedaży odbiorcom,
  • optymalizacji łańcucha dostaw gazu ziemnego,
  • optymalizacji pracy i rozwoju systemu przesyłowego gazowego,
  • optymalizacji krajowego wydobycia gazu ziemnego,
  • reagowania na nagłe oraz krótkotrwałe zmiany popytu odbiorców na gaz ziemny,
  • wywiązania się przez przedsiębiorstwa energetyczne z realizacji zobowiązań wynikających z kontraktów importowych zawierających klauzulę „take or pay”.

Szczególne miejsce w naszej strategii biznesowej zajmuje dbałość o bezpieczeństwo wszystkich osób zatrudnionych w PGNiG. Kierujemy się przekonaniem, że podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest stałe inwestowanie w bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie. Pozwala to zapobiegać nie tylko wypadkom, ale też chorobom zawodowym i poważnym awariom przemysłowym, groźnym zarówno dla osób zatrudnionych w firmie, jak i dla lokalnych społeczności.

Zgodnie z tą dewizą, systematycznie ulepszamy systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Prowadzimy działania ochronne i zapobiegawcze, m.in. w formie ochron zbiorowych, modernizacji sprzętów i urządzeń, remontów pomieszczeń, a ponadto szkoleń specjalistycznych, badań profilaktycznych pracowników i opracowań nowych procedur.

Aby chronić życie i zdrowie pracowników, wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia nauki i techniki, w tym dorobek ergonomii, socjologii, psychologii, medycyny pracy oraz kierujemy się zasadami dobrych praktyk.

Jako organ doradczy i opiniodawczy w zakresie bezpieczeństwa pracowników w GK PGNiG działają komisje bezpieczeństwa i higieny pracy (Komisje BHP). W ich skład wchodzą w równej liczbie (po 50%) przedstawiciele pracodawcy oraz pracowników, w tym także społeczny inspektor pracy. W całej Grupie Kapitałowej w komisjach zasiada w sumie 42 dwóch przedstawicieli pracodawcy oraz 42 przedstawicieli pracowników. Zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy przedstawiciele pracowników w komisjach wybierani są przez Zakładowe Organizacje Związkowe.

W 2014 roku Komisje BHP działały w 12 spółkach Grupy: Centrali Spółki PGNiG SA, Oddziale PGNiG SA w Sanoku, Oddziale PGNiG SA w Zielonej Górze, Oddziale PGNiG SA w Odolanowie, PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., PGNiG Termika SA, Geofizyce Kraków SA, Geofizyce Toruń SA, Exalo Drilling SA, PGNiG Technologie Sp. z o.o., Polskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. i w spółce Geovita Sp. z o.o.  

Swoje działania prowadzimy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W przypadku sektora energetycznego, działalność w zakresie bezpieczeństwa i higieny, poza przepisami podstawowymi, regulują również prawo geologiczne i górnicze, budowlane, ustawa o ratownictwie górniczym, a także akty prawne, dotyczące ochrony przeciwpożarowej i środowiska.

Kwestie bezpieczeństwa pracy normowane są także przez takie akty prawne, jak np. Dyrektywa nr 89/391/EWG w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. Ma ona zastosowanie we wszystkich sektorach działalności, zarówno publicznym, jak i prywatnym, gdzie bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być zapewnione w możliwie jak najszerszy sposób.

Ponadto artykuł 118a Traktatu EWG zakłada minimalne wymagania dla wprowadzenia ulepszeń, w szczególności dotyczących miejsca pracy, celem zagwarantowania większego stopnia ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. 

Zgodnie z naszym przekonaniem, całościowa znajomość wymienionych przepisów pozwala na zapewnienie optymalnych warunków pracy i ciągłe ich doskonalenie.

oddział/ SpółkaŚrednie zatrudnienie Ilość wypadkówIlość osób poszkodowanych w wypadkachRodzaj obrażeń
ogółemkmokmogółemkmśmierćciężkie uszkodzenia ciałalekkie uszkodzenia ciała
ogółemkmogółemkmogółemkm
O D D Z I A Ł Y          P G N i G  S A
Centrala Spółki PGNiG SA717402314211211211
Oddział Geologii i Eksploatacji448195253110110000000101
Oddział w Sanoku1 7231471 576303303000000303
Oddział w Zielonej Górze; PMG Wierzchowice1 9603141 646134913490000001349
Oddział w Odolanowie14632114000000000000000
Oddział CLPB371522000000000000000
Oddział RSGO31625000000000000000
Oddział OH1106050000000000000000
PMG Mogilno43043101101000000101
Termika1 125950175202202000000202
OSM11210102000000000000000
SOD2 7321 754998642642000000642
RAZEM 9 1843 8855 31828101828101800000028919
S P Ó Ł K I      G R U P Y      K A P I T A Ł O W E J      P G N i G
GEOFIZYKA Kraków1 3571881 169140141401400000014014
GEOFIZYKA Toruń744129615101910190000001019
Exalo Drilling SA3 2793442 935350353803810110136036
PGNiG Technologie965130835131121311200000013112
Polska Spółka Gazownictwa12 6022 8519 751129101191351012500010113410124
PGNiG Serwis1004654101101000000101
GEOVITA332198124404431000000404
RAZEM19 3793 88615 483206121942151520010120221212200
                   
RAZEM GRUPA KAPITAŁOWA PGNiG28 5637 77120 801234222122432521810120224021219

 

 

Oddział/ SpółkaLiczba dni niezdolności do pracyWskaźnikiIlość roboczogodzin     
częstotliwości na 1000 zatrudnionychciężkości dni choroby na jeden wypadek
ogółemkmogółem kmogółem kmogółemk   m

O D D Z I A Ł Y          P G N i G  S A

Centrala Spółki PGNiG SA151232,82,53,281231 356 134709 672646 462
Oddział Geologii i Eksploatacji290292,25,102900774 333320 470453 862
Oddział w Sanoku30403041,701,9101002 918 431239 0402 679 391
Oddział w Zielonej Górze; PMG Wierzchowice359553046,612,75,52814343 395 379531 1362 864 243
Oddział w Odolanowie00000000023855143 506195 045
Oddział CLPB00000000060 48423 04437 440
Oddział RSGO00000000045 4849 15236 333
Oddział OH000000000201 162104 32896 834
PMG Mogilno106010623,3023,3106010676 553076 553
Termika190191,8011,4100102 171 5321 824 086325 729
OSM000000000224 0008 51669 560
SOD149391102,22,322510554 791 6283 078 4901 713 138
RAZEM 98110687532,63,435114916 253 6716 891 4409 194 590

S P Ó Ł K I      G R U P Y      K A P I T A Ł O W E J      P G N i G

GEOFIZYKA Kraków540054010,3012390392 021 005291 0521 729 953
GEOFIZYKA Toruń51610141513,47,814,652101461 343 680232 9741 110 706
Exalo Drilling SA2 0480204811,6012,9590595 222 307555 3544 666 953
PGNiG Technologie69175213,57,714,451742 044 948242 3541 802 594
Polska Spółka Gazownictwa5 738267547110,73,512,844274621 111 6754 644 56816 255 989
PGNiG Serwis00010018,5000176 04680 98195 065
GEOVITA990991215,28,125025588 066358 720217 584
RAZEM9 0103858 62511,13,912,944324432 507 7276 406 00325 878 844
 
RAZEM
GRUPA
KAPITAŁOWA
PGNiG 
9 9914919 5008,53,210,543224548 761 39813 297 44335 073 434

 

Legenda

  • LDR - Wskaźnik straconych dni pracy
  • IR - Wskaźnik obrażeń ciała
  • ODR - Wskaźnik chorób zawodowych
Oddział/ SpółkaLDRIRchoroby zawodoweODR
 ogółemkmogółemkmogółemkmogółemkm

O D D Z I A Ł Y          P G N i G  S A

 
Centrala Spółki PGNiG SA2,213,380,930,290,280,31000000
Oddział Geologii i Eksploatacji7,49012,780,260,620000000
Oddział w Sanoku20,83000,2100,22000000
Oddział w Zielonej Górze; PMG Wierzchowice21,1520,7121,230,771,510,63000000
Oddział w Odolanowie000000000000
Oddział CLPB000000000000
Oddział RSGO000000000000
Oddział OH000000000000
PMG Mogilno276,930276,932,6102,61000000
Termika1,75011,670,1801,23000000
OSM000000000000
SOD6,222,5312,840,250,260,23000000
RAZEM 12,073,0819,030,340,290,39000000

S P Ó Ł K I      G R U P Y      K A P I T A Ł O W E J      P G N i G

GEOFIZYKA Kraków53,44062,431,3901,622020,200,2
GEOFIZYKA Toruń76,886,774,731,490,861,62000000
Exalo Drilling SA78,43087,771,4601,63000000
PGNiG Technologie6,7514,035,771,270,831,33000000
Polska Spółka Gazownictwa54,3611,567,311,280,431,54101000
PGNiG Serwis0001,1402,1000000
GEOVITA33,670911,361,670,92000000
RAZEM55,4312,0266,661,320,471,55303000
             
RAZEM
GRUPA
KAPITAŁOWA
PGNiG 
40,987,3854,1710,381,24303000

 

Legenda:

AR - wskaźnik absencji

 

Oddział/ SpółkaAbsencjaDni roboczeAR
ogółemkmogółemkmogółemkm

O D D Z I A Ł Y          P G N i G  S A

Centrala Spółki PGNiG SA65 04852 91212 136169 51780 80888 70976 745130 95827 361
Oddział Geologii i Eksploatacji34 68225 6469 03696 79240 05956 73371 663128 04231 855
Oddział w Sanoku13 1431 34011 803306 59428 575278 0198 5749 3798 491
Oddział w Zielonej Górze; PMG Wierzchowice19 5785 39914 179424 42266 392358 0309 22616 2647 921
Oddział w Odolanowie16 5926 56010 0322 0748201 2541 600 0001 600 0001 600 000
Oddział CLPB3 0322 3606727 5612 8814 68080 206163 86028 718
Oddział RSGO1 4721 2642087 5611 1444 54238 939220 9799 160
Oddział OH9 9527 3042 64825 14513 04112 10479 156112 01643 753
PMG Mogilno3091311788 7151 0107 7057 09125 9414 620
Termika12 3632 17510 1882 4532782 1751 007 9901 564 748936 828
OSM675345330183 03365 345117 6887381 056561
SOD34 59026 0888 502598 954384 810214 14411 55013 5597 940
RAZEM 211 436131 52479 9121 832 820685 1621 145 78323 07238 39213 949

S P Ó Ł K I      G R U P Y      K A P I T A Ł O W E J      P G N i G

GEOFIZYKA Kraków117 17622 03295 144253 04636 610216 43692 612120 36187 919
GEOFIZYKA Toruń101 50019 00082 500167 96029 122138 838120 862130 486118 844
Exalo Drilling SA296 56533 610262 955538 05870 179467 879110 23595 784112 403
PGNiG Technologie28 1914 60523 586255 61830 294207 39322 05730 40222 745
Polska Spółka Gazownictwa218 39650 935167 461159 81537 973121 842273 311268 270274 882
PGNiG Serwis624400224492305187253 659262 295239 572
GEOVITA3281981301 52695256542 98841 59746 018
RAZEM762 780130 780632 0001 376 515205 4351 153 140110 828127 320109 614
          

RAZEM
GRUPA
KAPITAŁOWA

PGNiG 

974 216262 304711 9123 209 335890 5972 298 92360 71158 90561 934
 

 

Statystyki wypadków, absencji, chorób zawodowych i innych wskaźników związanych z BHP w GK PGNiG prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego oraz wspólnotowego. Dane prezentowane w niniejszym raporcie obejmują pracowników etatowych oraz pracowników zatrudnionych przez poszczególne spółki w ramach innych form zatrudnienia. Grupa nie prowadzi statystyk w przypadku wypadkowości dostawców i podwykonawców – są one prowadzone przez pracodawców zatrudniających te osoby.  

Nasze BHP zbierane są zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2.09.1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r. nr 109, poz. 704 z późn. zm.). Dane te są również przekazywane do GUS.

Nasze działania na rzecz bezpieczeństwa nie są wyłącznie odpowiedzią na nakładane na branżę regulacje prawne. Chętnie podejmujemy także działania dobrowolne, czego przykładem jest wprowadzenie Operatorskiego Systemu Bezpieczeństwa HSE (Health, Safety and Environment). Jego podstawowym celem jest ochrona zdrowia pracowników, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i troska o środowisko. System pozwala nam nie tylko spełniać najwyższe światowe wymagania, dotyczące pozyskiwania nowych kontrahentów, ale też doskonalić współpracę z podmiotami zagranicznymi.

Systemem objęliśmy siedem naszych Oddziałów:

  • w Sanoku,
  • w Zielonej Górze,
  • w Odolanowie,
  • w Egipcie (obecnie nieistniejący, decyzja o likwidacji oddziału została podjęta na początku 2014 r.),
  • w Pakistanie,
  • Oddział Geologii i Eksploatacji w Warszawie,
  • Oddział Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie.

Realizując politykę OSB HSE, kładziemy szczególny nacisk na:

  • bezpieczeństwo naszych pracowników, partnerów biznesowych, osób przebywających
  • na terenie całej Grupy oraz społeczności lokalnej,
  • ochronę środowiska,
  • ochronę mienia i wizerunku PGNiG.

Nasza działalność na rzecz bezpieczeństwa pracowników w ramach OSB HSE obejmuje m.in. różnego typu szkolenia, których celem jest podniesienie świadomości występujących zagrożeń, bezpiecznego wykonywania prac, a także mechanizmów kontroli i ograniczania ryzyka.

Wśród pracowników prowadzimy również działania motywujące, podczas których oceniamy ich zaangażowanie w obszarze HSE. W różnych formach nagradzamy inicjatywy pracowników, które służą rozwojowi systemu, ale też są pomysłami na poprawę bezpieczeństwa w firmie.

Nasi pracownicy przechodzą także dodatkowe instruktaże stanowiskowe przed rozpoczęciem prac niebezpiecznych. Na bieżąco aktualizujemy ocenę ryzyka zawodowego na konkretnych stanowiskach pracy, wyposażamy pracowników w odzież roboczą i ochronną oraz środki ochrony indywidualnej. Poza tym, kontrolujemy miejsca pracy oraz stan techniczny maszyn i urządzeń. Wykonujemy też pomiary czynników szkodliwych i niebezpiecznych.

Bardzo duży nacisk kładziemy także na promocję bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej poprzez organizację konkursów wiedzy i olimpiad z zakresu znajomości przepisów bhp, ppoż., ratownictwa medycznego czy też ochrony środowiska.

Z myślą o pracownikach organizujemy również ćwiczenia poligonowe z ratownictwa górniczego i pożarowego, w których biorą udział ratownicy Państwowej Straży Pożarnej.

W PGNiG nieustannie udoskonalamy także inne sposoby ochrony pracowników przed wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi.

Sporządzamy bardzo dokładne statystyki wypadków, które następnie poddajemy wnikliwej analizie. Wyciągnięte wnioski pomagają nam wypracować rozwiązania, dzięki którym możemy ciągle doskonalić system.

Przykładowo, przeprowadzone w 2014 r. badanie wykazało dużą liczbę wypadków m.in. przy: eksploatacji sieci i urządzeń gazowniczych, ruchu komunikacyjnym, pracach na stanowiskach administracyjno-biurowych, budowlanych oraz za- i wyładowczych. Dlatego też w 2015r. chcemy poświęcić więcej uwagi tej grupie zagrożeń i wdrożyć stosowne działania zapobiegawcze.

Operatorski System Bezpieczeństwa HSE, w ramach którego podejmujemy wszystkie opisane wyżej działania, jest stale monitorowany, zaś wyniki jego działania są przedstawiane Zarządowi PGNiG, celem doskonalenia systemu.

W 2014 r. rozpoczęliśmy również proces wdrożenia w całym PGNiG ujednoliconego, zintegrowanego „Systemu Zarządzania Jakością, Bezpieczeństwem Pracy, Ochroną Zdrowia i Środowiska – QHSE”, według norm ISO 9001, 14001 i OHSAS 18001 oraz wytycznych HSE. Głównym powodem takiego kroku było umożliwienie Zarządowi PGNiG stworzenia jednolitej polityki spółki w zakresie wymienionych standardów.

System QHSE objął zasięgiem Centralę PGNiG SA i siedem naszych oddziałów. Jednocześnie powołaliśmy Zespół Zadaniowy i cztery Podzespoły do zarządzania: jakością, środowiskiem, BHP i HSE. Ich zadaniem jest zapewnić właściwą realizację procesu i szybką komunikację pomiędzy osobami i grupami, biorącymi w nim udział.

Zespoły mają również za zadanie opracować politykę QHSE oraz tzw. Mapy Procesów, w których określą kryteria, potrzebne do właściwego przebiegu i nadzorowania tych procesów. Zespoły zadaniowe stworzą również wspólną, zintegrowaną dla naszej Grupy dokumentację systemową, w tym Księgę Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy, Ochroną Środowiska, Zdrowiem i Jakością. 

Wdrożenie systemu QHSE zakończy się certyfikacją.