40. Informacje na temat procesu restrukturyzacji w Grupie Kapitałowej
W 2013 roku obowiązywał, przyjęty w dniu 11 grudnia 2008 roku przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) PGNiG S.A., „Program racjonalizacji zatrudnienia oraz osłon finansowych dla pracowników Grupy Kapitałowej PGNiG lata 2009–2011 (III etap)”, (Program). Uchwałą NWZ PGNiG S.A. z dnia 7 grudnia 2011 roku, został przedłużony termin, na który utworzono Centralny Fundusz Restrukturyzacji (CFR), do dnia 31 grudnia 2015 roku. Tym samym Program wygaśnie w dniu 31 grudnia 2015 roku, chyba że jedna ze Stron (Zarząd PGNiG S.A. lub Strona Społeczna) wypowie Program w terminie wcześniejszym.
Program ten ma formułę „na gotowość”, co oznacza, że może być uruchamiany w sytuacjach szczególnych oraz wymaga stosowania przez podmioty nim objęte jednolitej procedury. Decyzje o realizacji Programu podejmowane mogą być wyłącznie w przypadku, gdy jest to uzasadnione skalą projektowanych działań restrukturyzacyjnych, związanych ze zmniejszeniem zatrudnienia i/lub likwidacją stanowisk.
Koszty świadczeń osłonowych, przysługujące zwalnianym pracownikom na podstawie Programu, pokrywane są z Centralnego Funduszu Restrukturyzacji (CFR), którego dysponentem jest Walne Zgromadzenie PGNiG S.A. lub z innych funduszy tworzonych na ten cel przez podmioty objęte Programem. Grupa prezentuje CFR w pozycji Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych.
W dniu 10 sierpnia 2011 roku, Uchwałą NWZ PGNiG S.A., został przyjęty Aneks do Programu, który wprowadził możliwość wykorzystywania środków finansowych zgromadzonych w ramach CFR na wspieranie działań racjonalizacyjnych przez Spółkę PGNiG S.A. oraz możliwość tworzenia przez jednostki objęte Programem analogicznych funduszy na pokrycie kosztów racjonalizacji zatrudnienia. Do zasad funkcjonowania tych funduszy mają zastosowanie przepisy dotyczące zasad funkcjonowania CFR.
Podmioty, które zostały wymienione w Programie jako uprawnione do jego stosowania, a które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej uniemożliwiającej samodzielne ponoszenie wszystkich wymaganych Programem kosztów racjonalizacji zatrudnienia, po podjęciu stosownych uchwał Zgromadzeń Wspólników (lub Akcjonariuszy) tych spółek, mają możliwość wnioskowania o skorzystanie przez ich byłych pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy, ze środków kapitału rezerwowego PGNiG S.A. pod nazwą Centralny Fundusz Restrukturyzacji, o ile Walne Zgromadzenie PGNiG S.A. wyrazi na to zgodę.
W okresie sprawozdawczym ze środków Centralnego Funduszu Restrukturyzacji, wypłacone zostały jednorazowe świadczenia osłonowe:
- 138 byłym pracownikom Spółki PGNiG Technologie S.A., na łączną kwotę 7,6 milionów złotych;
- 46 byłym pracownikom spółki GEOFIZYKA Kraków S.A. na łączną kwotę 2,3 milionów złotych;
- 22 byłym pracownikom spółki PNiG Jasło S.A. (od 1 lutego 2013 roku jest to oddział Exalo Drilling S.A.) na łączną kwotę 0,8 miliona złotych.
Wnioski o uruchomienie Programu na pokrycie kosztów jednorazowych świadczeń osłonowych z kapitału rezerwowego pod nazwą Centralny Fundusz Restrukturyzacji w 2013 roku złożyły następujące jednostki:
- Exalo Drilling S.A. – o pokrycie kosztów jednorazowych świadczeń osłonowych 39 pracownikom, na łączną kwotę 2,3 milionów złotych (wniosek został rozpatrzony negatywnie);
- BUD-GAZ Sp. z o.o. w likwidacji – o pokrycie kosztów jednorazowych świadczeń osłonowych 15 pracownikom, na łączną kwotę 1 miliona złotych.
Po zrealizowaniu wniosku Spółki BUD-GAZ Sp. z o.o. w likwidacji, stan środków zgromadzonych na Centralnym Funduszu Restrukturyzacji będzie wynosił 2 miliony złotych.
Ponadto, jednostki GK PGNiG realizują inne programy dotyczące racjonalizacji zatrudnienia, w tym Programy Odejść Dobrowolnych.