Drukuj

19.10.2011 Oświadczenie PGNiG SA w sprawie negocjacji cen gazu z Gazpromem

Negocjacje pomiędzy PGNiG SA, a Gazpromem w sprawie nowych warunków cenowych na gaz importowany do Polski weszły w decydującą fazę. Jeżeli stronom nie uda się wypracować porozumienia do końca października br., PGNiG złoży wniosek do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

Rozmowy pomiędzy gazowymi spółkami weszły w końcową fazę. W ostatni piątek (14.10) o godz. 10.00 miało  odbyć się spotkanie przedstawicieli PGNiG i Gazpromu przy okazji posiedzenia Rady Nadzorczej spółki EuRoPol Gaz. Niestety, do spotkania nie doszło. Przedstawiciele Gazpromu - zaraz po otwarciu nowej siedziby spółki EuRoPol Gaz - wyjechali na lotnisko. Odmienne informacje na temat okoliczności tego spotkania przekazywane przez stronę rosyjską należy traktować jako element strategii negocjacyjnej. PGNiG oczekuje na wypracowanie porozumienia do końca października br.

W kwietniu br. PGNiG złożyło formalny wniosek w sprawie zmian cen gazu. W razie braku porozumienia Spółka złoży wniosek do arbitrażu. Umożliwiają to zapisy zawarte w art. 15 Kontraktu Jamalskiego, który określa, że w przypadku braku porozumienia stron w ciągu 6 miesięcy od daty żądania renegocjacji cen, każda ze stron ma prawo przekazać sprawę do sądu arbitrażowego z siedzibą w Sztokholmie. Procedura postępowania przewiduje, iż strona wnioskująca o arbitraż informuje o tym drugą stronę listem poleconym, podając nazwisko arbitra i przedmiot sporu. W ciągu 30 dni od otrzymania listu druga strona wybiera i wskazuje drugiego arbitra. Obaj arbitrzy
w ciągu 30 dni od ich wybrania wskazują Przewodniczącego Arbitrażu. Arbitraż podejmuje decyzje większością głosów. Decyzja arbitrażu powinna być podjęta w ciągu trzech miesięcy od daty powołania Przewodniczącego Arbitrażu. Postępowanie prowadzone będzie zgodnie z zasadami UNICITRAL Arbitration Rules.

Ze względu na istotne zmiany, które zaszły w ostatnim okresie na europejskim rynku gazu oraz w celu odzwierciedlenia poziomu ceny rynkowej w Unii Europejskiej w kontraktach z Gazpromem większość europejskich odbiorców rosyjskiego gazu zdecydowała się na renegocjowanie cen. Także PGNiG uznało, że niezbędne jest dokonanie takiej korekty .

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy

Powrót