Jak zostać bohaterem?

Czy warto oddawać krew? Gazuś nie boi się igieł - czyli parę ciekawostek o oddawaniu krwi!

Czy wiecie, że niektórzy wasi starsi koledzy oraz dorośli chodzą do lekarzy i pielęgniarek aby zostawić swoją cząstkę siebie dla innych? Czy wiecie co zostawiają i dlaczego? Z chęcią odpowiemy wam na te pytania!

Co to jest krew i do czego służy?

Krew jest tkanką płynną, która płynie w naszych żyłach. Dzięki niej pracuje nasze serce, a także możemy oddychać. Krew dostarcza także pokarm poszczególnym komórkom naszego ciała byśmy byli zdrowi i pełni sił. Jest najważniejsza w całym naszym życiu. Czy wiedzieliście, że krew dba też o temperaturę naszego ciała?

A, B, AB i 0 – czyli grupy krwi

A, B, AB i 0 to nie są zwykłe literki i cyferki. To grupy krwi, które każdy z nas może mieć inne. Niektóre grupy są bardzo rzadkie jak na przykład 0 czy AB, inne bardzo popularne – A oraz B . Oczywiście, każda jest tak samo ważna. Czy wiecie, którą wy macie? Jeśli nie, zapytajcie rodziców!


 

Krwiodawca - kto to taki?

Krwiodawca to pewnego rodzaju bohater, oddaje swoją krew dla innych osób, które jej potrzebują. Nie dostaje za to żadnych pieniędzy ani nagród. Robi to bezinteresownie! Czy znacie kogoś takiego? Większość krwiodawców z chęcią się tym pochwali!

           

Kto może zostać bohaterem?

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów. Jednak jeśli ktoś z Twojej rodziny potrzebuje krwi, a Ty masz 13 lat albo więcej, możesz także zostać bohaterem! Oczywiście tylko i wyłącznie pod warunkiem, że jesteś zdrowy i Twoi rodzice się na to zgodzą!

Po co oni to robią?

Wiemy, że bardzo często zdarzają się wypadki, a codziennie w szpitalach przeprowadza się zabiegi chirurgiczne. We wszystkich takich przypadkach potrzebna jest krew. Krwiodawca oddając swoją krew, czuje wielką osobistą satysfakcję ze spełnienia dobrego uczynku i okazania pomocy potrzebującym. W końcu nie każdy ma okazję przyczyniać się na co dzień do ratowania ludzkiego życia!

Kropelka krwi - przyjaciółka Gazusia (kolorowanki)

Proponujemy wam kilka kolorowanek z Gazusiem oraz jego przyjaciółką – Kropelką Krwi. Poproście rodziców  o wydrukowanie i kolorujcie. Powodzenia!
 

Kolorowanki

  • Nazwa plikuTyp plikuWaga pliku
  • Gazuś z Kropelką jpg 1.86 MB
  • Krwiobus jpg 2.01 MB
  • Czako i Kropelka jpg 551.11 kB