Ciekawostki

Jak oszczędzać energię w domu?

- Kiedy chcesz zagotować wodę na herbatę, do czajnika wlej tylko tyle wody, ile będziesz potrzebował – mniejsza ilość płynu podgrzeje się szybciej, a czajnik zużyje mniej prądu niż gdybyś napełnił go do maksimum.

- Ile razy wychodziłeś z pokoju i zostawiałeś włączone światło? Spróbuj wyrobić sobie nawyk, by za każdym razem, gdy przechodzisz przez próg od razu sięgać do kontaktu.

- Pamiętaj, żeby po skończonym ładowaniu telefonu czy laptopa, wyjąć ładowarkę z gniazdka.

- Częste wietrzenie pokoju jest bardzo ważne – świeże powietrze pomaga ci lepiej myśleć i dobrze spać. Jednak za każdym razem gdy otwierasz okno, powinieneś zakręcić ogrzewanie; dzięki temu grzejnik nie będzie wytwarzał ciepła, które i tak zaraz „ucieknie” przez okno.

- Nie stój przed otwartą lodówką, zastanawiając się na co masz w tej chwili ochotę. Ucieka wtedy dużo zimna, które lodówka musi szybko uzupełnić, popierając więcej prądu.

- Jeśli masz taką możliwość, wybierz żarówki energooszczędne zamiast zwykłych – zużywają mniej prądu, a dają tyle samo światła.

Dlaczego oszczędzamy energię?

- Twoi rodzice muszą płacić za prąd, który zużyły wszystkie urządzenia elektryczne w domu – lodówka, pralka, telewizor, komputer, a także żarówki czy płyta grzewcza w kuchence. Za każdym razem, gdy zostawiasz niepotrzebnie włączony telewizor czy lampkę, rodzice muszą za to zapłacić.

-Dbaj o środowisko – przyroda potrzebuje twojej pomocy. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się czystymi lasami, rzekami czy jeziorami.

Co zrobić, gdy wyczujemy gaz w domu?

Sam gaz jest bezwonny, ale by zapobiec nieszczęśliwym wypadkom, dodawany jest do niego specjalny środek zapachowy. To dlatego ulatniający się gaz ma specyficzny, ostry zapach, który szybko możemy wyczuć.

 

  • Natychmiast otwieramy wszystkie okna i drzwi, aby wywołać przeciąg i zapobiec gromadzeniu się gazu w pomieszczeniu
  • Absolutnie (!) nie wolno włączać czy wyłączać światła, ani innych urządzeń elektrycznych – mogą wywołać iskrę, która grozi wybuchem.
  • Nie wolno używać otwartego ognia -  zapalać zapałek czy zapalniczki.
  • Opuszczamy budynek i wzywamy pogotowie gazowe, dzwoniąc na numer 992, lub straż pożarną na numer 998 (nie używamy telefonów komórkowych, w pomieszczeniu, w którym wyczuliśmy gaz)
  • W przypadku budynku wielorodzinnego o zagrożeniu zawiadamiamy sąsiadów.

Na koniec mamy dla Was niespodziankę – pyszne przepisy na „Babkę Górnika” i lemoniadę z jagodami. Kliknijcie w załącznik, a dowiecie się, jak je zrobić…

 


 

Załącznik

  • Nazwa plikuTyp plikuWaga pliku
  • Przepisy pdf 198.59 kB