Tajemnicze plemię Mentawajów

Wystawa i prezentacja o tajemniczych Mentawajach. Wernisaż wystawy odbył się 25 września o godz. 18.00 w Salonie Wystaw.


Halina Ratyńska: ,,Prezentowane zdjęcia zostały wykonane w lutym 2011 roku, w trakcie wyprawy na Sumatrę. Byliśmy jednymi z nielicznych białych, a tym bardziej Polaków, którzy mieli okazję zobaczyć, a nawet nieco poznać lud, który żyje w zgodzie z naturą i ma znikomy kontakt z wytworami naszej cywilizacji. Na 6 dni włączyliśmy się w egzotyczne dla nas życie Mentawajów, mieszkając w wioskach jednego z ostatnich na Ziemi dzikich plemion na wyspie Siberut na archipelagu Mentawajskim.
Wystawa pozwala przybliżyć polskim odbiorcom to nieznane plemię, warunki w jakich żyje, jego historię i kulturę. Szczegółowe opisy każdego zdjęcia i plakat zwiększają walor dydaktyczny ekspozycji.
Na archipelag płynie się promem z Padangu do portu na wyspie Siberut około 9 godzin. Ostatni kontakt z cywilizacją: dostęp do prądu (okresowy), w miarę dobrze zaopatrzonych sklepów, banku i zimnych napojów ma miejsce w porcie na wyspie Siberut. Następny etap podróży to około pół dnia drogi łodziami w górę rzeki. Ponieważ poziom wody był wyjątkowo niski musieliśmy często wysiadać z łodzi i przeciągać je po mieliznach. Ostatnie kilometry tylko bagaż popłynął rzeką, a my ruszyliśmy słabo widoczną ścieżką przez tropikalny las do rządowej wioski Madobag. To właśnie tu większość i tak nielicznych turystów kończy swoją przygodę z dzikim plemieniem Mentawajów. Naszym celem były jednak rodziny mieszkające w osadach Atabai i Siloinan, oddalonych od Madobag o kilka godzin marszu, co przekłada się na wielokrotne wspinanie się i schodzenie w dół po stromych, śliskich gliniastych stokach porośniętych deszczowym lasem, pokonywanie w bród rzek i strumieni, niekiedy brnięcie łożyskiem rzeki lub zapadanie się do połowy łydki w cuchnącym błocie. Na szczęście nie oszczędzaliśmy na tragarzach i nieśliśmy tylko małe podręczne plecaki, co w tym gorącym i wilgotnym klimacie i tak powodowało oblewanie się potem….'' 
Wystawa prezentowana będzie do 15 listopada 2012 r.Dr hab. Halina Ratyńska pracuje w Bydgoszczy jako Profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Szkołę średnią ukończyła w Zielonej Górze, studiowała biologię w Poznaniu, gdzie do dzisiaj mieszka. Jej naukowe zainteresowania obejmują szatę roślinną. Pasjonuje się poznawaniem świata, co dokumentuje tysiącami wykonanych fotografii, przydatnych w dydaktyce i prezentowanych na wystawach.
Kapitan Żeglugi Wielkiej Roman Matulewski przez ponad 50 lat pracy opłynął wszystkie morza i oceany świata; był we wszystkich portach. Obecnie jest na emeryturze i mieszka w Poznaniu. Nadal dużo podróżuje poznając wnętrza kontynentów. Czynnie uprawia sport: pływanie, jazdę konną i łyżworolki.
Wystawa jest materiałem dydaktycznym przede wszystkim dla szkół. We wrześniu i październiku br. LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE nr 1 w Zielonej Górze przy wsparciu naszego Oddziału organizuje konkurs plastyczny dla szkół gimnazjalnych, nt. „Życie i kultura plemion Archipelagu Wysp Sundajskich''.
Sponsorem wystawy i nagród konkursowych jest PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze.