Szczypiorniak na Orlikach

Szczypiorniak na Orlikach to ogólnopolska akcja popularyzująca piłkę ręczną w szkołach podstawowych. Turnieje rozgrywane są na Orlikach i boiskach otwartych w całej Polsce.

W 2015 roku odbyła się już 4 edycja turnieju. Organizatorami i pomysłodawcami akcji są Związek Piłki Ręcznej w Polsce, sponsor strategiczny ZPRP – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Szczypiorniak na Orlikach jest programem mającym na celu popularyzację piłki ręcznej wśród dzieci, młodzieży, a także nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach podstawowych.

Tradycją jest, że finał Szczypiorniaka na Orlikach połączony jest z meczem piłki ręcznej w wykonaniu Reprezentacji Polski seniorów. Zakończeniem turnieju jest bowiem Festiwal PGNiG Dzieciom, który w tym roku odbył się w Krakowie. Mecze o medale zostały rozegrane, tuż przed spotkaniem towarzyskim mężczyzn pomiędzy Polską a Danią.

Szczypiorniak na Orlikach jest jednym z ważniejszych etapów planu wprowadzania przez ZPRP piłki ręcznej do programów nauczania w szkołach podstawowych i zachęcania do gry w piłkę ręczną na otwartych boiskach, poza halami. PGNiG aktywnie uczestniczy w promocji tej inicjatywy.

W spotkaniach finałowych rozegranych w Arenie Kraków wyłonieni zostali zwycięzcy tegorocznej akcji Szczypiorniak na Orlikach. Poniżej klasyfikacja końcową rozgrywek:

Dziewczynki:

  1. SP Ryjewo
  2. SP Otmuchów
  3. SP 3 Wąbrzeźno

Chłopcy:

  1. SP 21 Płock
    2. SP 4 Kwidzyn
    3. SP 101 Kraków